Изъ "Златоуста" въ Среду Крестопоклонныя Седмицы

Mar 18, 2015 18:57


                Уны́ніе отве́ржемъ, бра́тіе, преполови́вше святы́я дни́ честна́го поста́, и на про́чія ра́достно спѣ́емъ. Того́ бо ра́ди усмотри́вше святíи отцы́, въ преполове́ніе свята́го честна́го и Вели́каго поста́, Кре́стъ Госпо́день предложи́ша на поклоне́ніе.
                 Ему́же припаде́мъ и поклони́мся вси́, гнѣ́ва, и за́висти, и клеветы́, и осужде́нія, и вся́кія зло́бы удали́вшеся и, очи́стивше душа́ и тѣлеса́ покая́німъ и ми́лостынею, и та́ко да поклони́мся и цѣлу́емъ, вѣ́рніи, ра́достно Честны́й Кре́стъ, сла́вяще на не́мъ пригвожде́ннаго пло́тію Христа́ Бо́га, и ча́юще не по мно́зѣ вхо́да во Іеросали́мъ во́лею на стра́сть Го́спода на́шего Іису́са Христа́, погребе́нія и Воскресе́нія...
                 Аще бо ны́нѣ въ сія́ дни́ по́стныя не покае́мся, и а́ще кого́ на́съ сме́рть пости́гнетъ, то лу́чше бы тому́ не роди́тися, не́жели въ зло́бѣ бы́ти. Потщи́мся, бра́тіе, и́стинно пока́ятися, се́ бо Са́мъ Госпо́дь Бо́гъ на́шъ зове́тъ на́съ на пресвѣ́тлую ра́дость, по́стникомъ же подае́тъ нетлѣ́нныя вѣнцы́. Да не мо́жемъ, бра́тіе, са́ми себе́ лиши́ти небе́сныя ра́дости, ея́же наслѣ́дятъ до́брая дѣ́ла творя́щіи. За зла́я же дѣ́ла на́ша, я́же въ ма́лѣ на́съ наслажда́ютъ, а во́ вѣки му́чити ны́ и́мутъ.
                Рече́ бо Госпо́дь Бо́гъ на́шъ: блюди́теся, да не отягча́ютъ сердца́ ва́ша объяде́ніемъ, и пія́нствомъ, и печа́льми жите́йскими. Святíи отцы́ то́же вопію́тъ. Аще ли еси́ сва́дникъ бы́лъ, то дне́сь миротво́рецъ бу́ди. Аще ли еси́ пія́ница бы́лъ, то дне́сь яви́ся по́стникъ крѣ́покъ. Аще ли еси́ тѣ́лу уго́дникъ бы́лъ, то дне́сь яви́ся просвѣти́тель души́; а не сло́вомъ то́кмо христіа́не бу́демъ, да не на на́съ бу́детъ рече́нное: лю́діе сíи устна́ми Мя́ чту́тъ, се́рдце же и́хъ дале́че отстои́тъ отъ Мене́.
                Поспѣва́емъ, вѣ́рніи, на про́чія дни́ ра́достно; а́ще ли и досе́лѣ проидо́хомъ въ небреже́ніи, поне́ отсе́лѣ до́брѣ сконча́емъ, и что́ бу́демъ во все́ лѣ́то согрѣши́ли, а́ще и́стинно пріи́мемъ покая́ніе, вся́ отпу́ститъ на́мъ Госпо́дь.

image Click to view


дореволюцiонные тексты, молимся вместе, богословіе, златоустъ, тріодь постная, вотъ такъ и живёмъ

Previous post Next post
Up