Мѣсяца октовріа 4 день: обрѣтеніе мощей Гуріа, архіепископа Казанскаго, и Варсонофіа Тферскаго

Oct 16, 2014 17:28




             Божіимъ изволеніемъ, повелѣваетъ благочестивый государь царь и великій князь Ѳеодоръ Іоанновичь всея Россіи самодержецъ въ монастырѣ воздвигнути церковь каменну боголѣпнаго Спасова Преображенія. И егда начаша рвы копати, тогда гробницы каменныи, иже бѣша надъ гробы святыхъ, преподобнаго Гуріа архіепископа Казанскаго, и Варсонофіа епископа Тферскаго, повелѣша сняти, золожена бо бѣ новая церковь болши первыя; и егда доидоша до цѣлбоносныхъ гробовъ преподобныхъ отецъ, октовріа въ 4 день, тогда повѣдаша мнѣ смиренному.
                Намъ же со всѣмъ освященнымъ соборомъ принесше Господу Богу безкровную жертву, и пѣвше панѵхиду, и шедше въ монастырь, пріидохомъ на мѣсто, и поклонихомся нетлѣннымъ гробомъ преподобныхъ отецъ Гуріа и Варсонофіа. И вскрывше гробъ Гуріа архіепископа, и видѣхомъ дивно, еюже не надѣяхомся, рака бо бѣ святаго полна благоуханна мѵра, мощиже святаго Гуріа оки губа ношахуся, части же ни единой погруженѣ бывши: нетлѣніемъ бо одари Богъ честное и многотрудное его тѣло, яко и нынѣ зрится всѣми, токмо мало верхнія губы тлѣніе коснуся, протчія же уды его цѣлы быша; мнѣ же недостойному многогрѣшною моею рукою святаго тѣлеси коснувшуся: святое же тѣло его бѣ плавая; осязахомъ же и погребалныя ризы его, и бяху крѣпка зѣло; покусихомся же и мантіи его, и прочей погребалной одежды его зѣлно потягнути, и быша новыхъ крѣпчае; въ главахъ же у преподобнаго Гуріа лежаше клобукъ греческій вязенъ недовершенъ, о немже повѣдаютъ Варсонофіевы ученицы, яко той клобукъ дѣлаемъ бѣ преподобнымъ Варсонофіемъ преосвященному Гурію архіепископу, и егда Гурій архіепископъ преставися, тогда Варсонофій положи во гробъ Гурію въ возглавіе клобукъ той не довершенъ; намъ же соборнѣ смотрившимъ клобукъ той, и едину прядь изъ него вземше, и едва преторгнуша, всяко бо новаго крѣпчае бѣ; благоуханное же честное и святое мѵро устроиша въ сосудъ новъ; православніи же христіане, монаси и мірстіи, и жены и младенцы, мажущеся святымъ тѣмъ мѵромъ, исцѣленія неоскудна пріемляху.

            Потомъ же открыхомъ раку преподобнаго Варсонофіа, и видѣхомъ многимъ нетлѣніемъ почтени отъ Бога мощи святаго Варсонофіа, къ ногамъ же преподобнаго тлѣніе коснуся, но обаче не токмо кости неразрушены, но и крѣпки бяху зѣло, и никакоже слабости въ составѣхъ имуще, якоже и Гурію святителю, своими бо руками съ Арсеніемъ архимандритомъ святыя ихъ и чудотворныя мощи преложихомъ отъ гробовъ въ ковчеги, и погребалныя ризы, такожде яко и Гурію, преподобному Варсонафію новыхъ крѣпчае.
               Мы же неизреченному человѣколюбію Божію дивящеся, со слезами и радостію пѣвше надгробная надъ преподобными отцы, и поставихомъ ихъ на верху земли, да вси приходяще видятъ, и дивящеся славятъ Бога, прославляющаго святыя своя, и цѣлуютъ съ вѣрою честныя и святыя ихъ мощи. Два же монаха Іона и Нектарій, иже къ Гурію архіепископу вѣру несумнѣнну держаста, и во единой гробницѣ положистася съ нимъ, о нихже прежде речено бысть, тіи такожде многимъ нетлѣніемъ почтени быша, и ризы ихъ не истлѣша; и надъ сими такожде надгробная пѣвше, земли предахомъ.
               Возвѣстихомъ же о семъ государю царю самодержцу великому князю Ѳеодору Іоанновичу всея Россіи, и святѣйшему Іову патріарху Московскому и всея Россіи, писаніемъ со архимандритомъ Арсеніемъ тояжде святыя обители. Святый же царь, и святый патріархъ, и весь царскій сѵнклитъ, и множество благочестивыхъ воздаша о семъ славу Богу, яко невѣрныя люди въ вѣру привели, и устроили вѣровати, и покланятися единому въ Троицѣ славивому Богу, и святымъ крещеніемъ просвѣтили, и яко неплодную землю, доброплодну сотворили, и въ Троицѣ славимый Богъ преподобныхъ сихъ святителей нетлѣнны показа. Благочестивый же самодержецъ, и святый патріархъ, повелѣша хранити честныя ихъ и многотрудныя и многоцѣлебныя мощи на верху земли; и у болшія церкви, со южныя страны олтаря, повелѣша церковь создати, и ту поставити мощи святыхъ отецъ нашихъ Гуріа и Варсонофіа, еже и бысть.
                Болшая же церковь благолѣпнаго Спасова Преображенія, милостію въ Троицѣ славимаго Бога, и молитвами Пресвятыя Владычицы нашея Богородицы и преподобныхъ отецъ нашихъ Гуріа и Варсонофіа молитвами, изрядна и прекрасна лѣпотою устроися о пяти главахъ, величествомъ же и красотою малымъ чимъ недостаточествуетъ церкви Пресвятыя Богородицы, честнаго и славнаго ея Одигитрія, иже въ дѣвичи монастырѣ въ Новомъ, близъ царствующаго града Москвы. Егда же убо благоволеніемъ Божіимъ обрѣтошася мощи, иже во святыхъ отецъ нашихъ Гуріа, перваго архіепископа новопросвѣщеннаго града Казани, и Варсонофіа, епископа славнаго града Тфери, тогда начаша бывати многа и различна чудесная исцѣленія отъ святыхъ мощей ихъ съ вѣрою приходящимъ. И приставиша хранити четырехъ монаховъ благоговѣйныхъ и богобоязливыхъ, Псалтырь говорити надъ святыхъ мощами.

Конецъ житій святыхъ чудотворцовъ казанскихъ.
             Источникъ: Творенія святѣйшаго Ермогена, Патріарха Московскаго и всея Россіи, съ приложеніемъ чина поставленія въ Патріарха. - Изданіе Церковной Комиссіи по чествованію юбилейныхъ событій 1612, 1613 и 1812 годовъ. - М.: Печатня А. И. Снегиревой, 1912. - С. 35-51.
****************************************************************************************************************************************************
            Архіере́й сы́й, архіере́емъ на́шимъ въ моли́твахъ спосо́бствуй, да возмо́гутъ Импера́тору богом́удрому, благоче́стія содержи́телю, и всему́ христіа́нскому наро́ду испроси́ти у Христа́ ми́ра и ве́лія ми́лости. ( Изъ пѣсни 5-й Гурію).
              Воздержа́ніемъ тѣ́ло ду́ху порабо́тивъ, ду́шу же равноа́нгельну сотвори́лъ еси́, сего́ ра́ди святи́тельства са́номъ поче́тся, чи́стѣ Чистѣ́йшему предстои́ши. Моли́ Христа́ Бо́га, святи́телю, спасти́ Импера́тора на́шего Вседержа́внаго, благоче́стія содержи́теля и лю́ди твоя́, свя́те, да вси́ вопіе́мъ ти́: ра́дуйся, о́тче преподо́бне Варсоно́фіе, гра́ду на́шему Каза́ни похвала́ и утвержде́ніе. (Конда́къ Варсоно́фія, гла́съ 6).

дореволюцiонные тексты, святые, месяцесловъ

Previous post Next post
Up