Ризикую нарватися на осуд українських націоналістів, але ж, висловлю погляд стосовно мови, за яку так довно і запекло точиться боротьба.
У повсякденному житті можна часто зустріти пузатого експерта по схудненню, дебільного політтехнолога, картавого логопеда, мента-здирника. Але, друзі, навіщо поповнювати собою цей парад абсурду, називаючи себе націоналістом, якщо розмовляєш на суржикові?
Суржик, як мова спілкування пересічних громадян, не є дивиною, адже словесна мішанина виникла внаслідок багатьох факторів, серед яких: політичний, культурний, людський тощо.
Дехто визнає свої помилки і працює над ними. Дехто воює проти забруднення української чистоти "російським словесним брудом". Це право кожного. Кожен правий у своїх поглядах. Але як поставитися до того, що український націоналіст сам розмовляє на суржикові? Хіба для націоналіста не є пріоритетом власний рівень культури? Не якоїсь там, а мовної!
Ось наочний приклад. Вживання російської кальки "відмінити" замість українського слова "скасувати".
Click to view
Свіжий приклад з інтерв'ю лідера українських націоналістів: "… Рано чи пізна закон буде мати найвищу силу, а, відповідно, всі ці рішення будуть відмінені…"
Цитую довідкову інформацію зі "
словопедії". "В українській мові дієслово відміняти (відмінювати) виражає зміст “робити когось або що-небудь інакшим; змінювати”. “Тепер я наче трохи натуру відмінила” (Леся Українка). На позначення ж поняття “визнавати, оголошувати щось недійсним, незаконним, припиняти дію чогось” використовуємо слово скасовувати. Скасовувати (скасувати) розпорядження, рішення, закон, указ, вирок, заняття і т. ін. “Заняття в школах під час епідемії грипу скасували” (з газети). Однак під впливом російського отменять у нас у значенні “скасовувати” нерідко безпідставно вживають відміняти…"
Напрошується очевидний висновок. Хочеш бути експертом, бізнесменом, майстром, ба більше - вище майстра - політиком? Будь ним, працюй над собою, твори себе, досконало вивчи предмет своєї діяльності, опануй знаннями, навчись не лише створювати для людей смисли, але насамперед - на власному прикладі покажи свій рівень!
Головний критерій націоналіста - це чистота мови. Російські націоналісти, які вживають замість "надеть" - "одеть" або навпаки, - це карикатура. Так само карикатурний вигляд мають й українські націоналісти, які влаштовують потужні суспільні дискусії на тему, чому варто вживати у словах правильне чергування літер "ія" (соціяльний, фортепіяно), водночас публікуючи на своєму сайті неправильні словоформи.
Погодьтеся, один носій інформації, наприклад людина або партійний сайт, не може мати двох-трьох правописів, якщо йдеться про здорового носія. То, можливо, творча енергія і дорогоцінний невідновлюваний ресурс - час, були скеровані у відстійник через каналізацію?
Комусь може здатися, що автор цією статтею вишукує недоліки, аби боляче вколоти тих, на кого з надією дивиться український народ... Напевно їм видніше з темряви. А можливо, який народ, такі й надії...
Але, повертаючись до теми, оголошу мою пропозицію до українських політиків. Ви самі бачите, що не готові відповідати тому рівню, про який заявили. То давайте лишимо тему мови і культури фахівцям і доти припинемо мовні дискусії, суперечки, мовні мітинги, доки самі не опануємо українську мову "у своїй сторонці".
А вивільнений від порожнього галасу час, шановні політики, присвятимо правозахисній і соціально-мобілізуючій діяльності. Адже хворому тілу суспільства від вас насамперед потрібна ургентна, тобто невідкладна допомога, а вже потім - культурна профілактика, розвиток.