Влада провокує ескалацію екстремізму і насилля
Ми вже були за крок від кровопролиття. На дворі стояв листопад 2004-го. «Та хай тільки команду вожді дадуть, ми самі зброю здобудемо!» На Майдані такі настрої були в багатьох. Тим часом зі штабів біло-синіх лунали заклики «розігнати Майдан», «дати революції по пиці». Тоді, попри пророцтва громадянської війни, все обійшлося. Зараз останні, м’яко кажучи, неоднозначні політичні кроки президента Віктора Януковича загрожують не тільки зовнішній безпеці країни, а й внутрішній. Експерти та політичні активісти, опитані Тижнем, одностайні: механізм суспільної радикалізації вже запущено.
Питання суверенітету завжди дуже болюче і гостре для будь-якого суспільства. А тим більше проблема присутності іноземних військ на власній території. Як свідчить історія, якщо влада нехтує громадською думкою, імовірність появи екстремістських (див. довідку) рухів різко зростає. Експерти переконані: харківські угоди не враховують думки значної частини українців зі стратегічних для суспільства питань. «Насправді нова влада зараз не робить нічого такого, чого б від неї не можна було б очікувати, - вважає Віктор Чумак, експерт із питань державної безпеки Міжнародного центру перспективних досліджень. - Інша справа - та швидкість, із якою вона все це робить. Велика частина суспільства до цього не готова ні морально, ні інтелектуально».
«Зараз справді виникає досить висока ймовірність радикалізації та екстремізації політичного процесу, - погоджується з Чумаком Євген Головаха, директор із наукової частини Інституту соціології НАН України. - Дуже багато залежатиме від того, наскільки нова влада зможе легітимізуватися в очах тієї частини українців, які за неї не голосували. Найгірше ж те, що якщо одразу після виборів більшість громадян хотіли нарешті визначеності й визнавали нову владу, то тепер швидко наростатимуть настрої цілковитого її неприйняття. Це і є найперша ознака екстремізації».
«Якщо в 2004-му йшлося про образу частини суспільства, чий вибір був зневажений, то зараз мова йде про цілковите приниження, - стверджує соціопсихолог Олег Покальчук. - До того ж приниження більшої частини країни. І це дуже важливо, хоча більшість політиків цього недооцінюють. Динаміка розвитку таких суспільних настроїв є абсолютно непередбачуваною». На думку експерта, якщо влада на додачу ризикне розпочати наступ на малі підприємства, тобто власну кишеню маленького українця (нинішній прем’єр-міністр Микола Азаров вдавався до такого й раніше), тоді суспільний вибух буде забезпечений.
(докладніше)