Нещодавно ми запрацювались і лягли під ранок, все ж увімкнувши перед сном телевізор на рандомному каналі. Йшов «Найрозумніший» зі студентами молодших курсів. Ведуча поміж конкурсами говорила з ними на тему «три найважливіших якості для досягнення успіху і чи важливі для цього знання». Всі називали щось типу цілеспрямованості, працьовитості, стійкості тощо. І це мене дуже заділо :-)
Думаю, не треба наголошувати, що повчання про життя слід сприймати тільки від людей, які живуть так, як бажаєте ви. Не зважаючи на це, я спробую :-) - на основі прочитаних мною біографій (а це мій улюблений літературний жанр).
Найголовніше - розуміти, що успіх - це не точка «Ікс», а триваючий процес, атрибут вашого життя, його характеристика. Можна досягти успіху, але слід пам’ятати, що успіх не скінченний точно так само, як і те, що невдачі не фатальні. Щоб, не плутатись, припустимо, що успіх - це головна ознака правильності ваших дій.
Перша і головна якість для досягнення успіху - неповторність. Більшість геніїв людства були неповторними людьми. Що це означає? Перше і головне - те, що вони були унікальними - їхня індивідуальність була розвинена шляхом свідомого чи несвідомого розвитку своїх сильних сторін. До речі, багато хто вважає, що саме ця проста формула є достатньою для досягнення успіху.
Друге - діяльність всередині унікальної ніші. Під унікальною нішою я розумію таку, яка існує на перетині різних галузей людської діяльності. Це випливає з того, що будь-яка людська діяльність виникає на перетині однієї або кількох вже існуючих і починає розвиватися. Більшість геніїв стояли в початках певних унікальних ніш, як, наприклад, з Мікеланджело почалось бароко, а Джобс створив щонайменше чотири нових ринки. З Форда почалося автомобілебудування, з Далі - сюрреалізм, Шопенгауер стояв біля витоків некласичної німецької філософії. Шукайте свою унікальну нішу, пробуйте різні галузі і шукайте точки їхнього перетину або ж створюйте такі самостійно і ви знайдете її. Раджу переглянути семінар «
Word-class Self-education» - там частково розкривається тема ніш.
Третє - незамінність. Вона щільно пов’язана з першими двома і зобов’язує стати тим, кого на думку Леніна не існує. Незамінні люди є і історія це часто підтверджує. Легко замінити низько кваліфікованого робітника, але важко замінити індивідуала, що працює всередині вузької ніші.
Другою якістю для досягнення успіху я вважаю тягу до творення. Під цим я розумію банальну волю, тяжіння та хотіння до творення, всупереч тяги до споживання. Головною у житті Мікеланджело була наявність мармуру і всі його проблеми починались тоді, коли мармуру не було. Є мармур - Мікеланджело може творити. Цього достатньо для майже дзенського життя. Така ж історія сталася з Джобсом, який започаткував «Епл», а потім «Некст» для втілення власного розуміння світу. Мільярди прибутків та місце в історії - це лише наслідок банальної тяги до творення.
З цього випливає ще одне дуже важливе правило - відсутність довгострокових цілей. Я приведу просту аналогію - спробуйте написати власну біографію, аж до самої смерті. Дуже добре, якщо зараз у вас все життя попереду. Після написання власної біографії стане очевидним те, що прожити життя за цією біографією, як за інструкцією, неможливо. Ціль так чи інакше не виходить за рамки нашого власного досвіду, а отже вона вже втратила своє значення для нас. Насправді ж справжня ціль може бути непередбачуваною і досягнення вигаданої цілі типу «заробити мільйон» зробить нас успішним, але означатиме лиш те, що ми прожили життя на «чотири з мінусом», адже могли б досягти і більшого - але як це перевірити? Сальвадор Далі колись сказав «Я помітив, що всі художники закінчують життя в бідності та ув’язненими, тож я попіклувався про те, щоб відсидіти та стати мультимільйонером ще замолоду». Засобом для досягнення успіху він зробив те, що більшість людей вважає найвищою метою свого життя. У «Бійцівському клубі» була фраза: «Біда людей в тому, що вони перетворюють проблеми, які можна вирішити до кінця цього тижня, на мету всього життя». Наші істинні цілі приховані глибоко всередині нас і відкриваються лише наприкінці. Крім того, цілі, які ми самі собі нав’язали, можуть змусити нас відмовитися від шансів, які дарує нам життя. Ми кажемо: «Ні, дякую, в мене інші плани».
Тяга до творення тісно пов’язана з відсутністю цілей тому, що ми живемо в теперішньому часі, а не в майбутньому. Все відбувається тут і зараз і тільки так людина може жити, чого і вчить нас, зокрема, дзен. Перемоги не такі важливі, як участь; а процеси важливіші, ніж результати. Зосередьтесь на житті, на творенні, а цілі відкриються перед нами наприкінці. Це стало основною темою «Фореста Гампа» - питання, чи людина живе за власним планом, чи її несе, як пір’їну вітром. До речі, Форест досягнув успіху і з цим мало хто сперечатиметься. В Лєбєдєва ніколи не було на меті створення великого бізнесу на основі дизайн-студії, роздрібних магазинів, кафе та більш ніж двохсот підлеглих. «Это всё неизбежно выросло, я никогда не хотел этого» - сказав він в
інтерв’ю Олегові Тінькову.
І, нарешті, третя якість, яка потрібна для досягнення успіху - чутливість. Під нею я розумію здатність відчувати красу і відчувати потворність, розрізняти їх. З чутливості випливає дві людські здатності - смак та тяга до протесту. Що сильніше вас разить негатив - тим дужче ви бажатимете його позбутися. Що сильніше вас вражає краса - тим частіше і глибше ви осягатимете її. Кілька цитат на цю тему: «Истинные удовольствия невозможны без истинных потребностей» (Вольтер), «Жизнь дизайнера - это борьба, борьба с уродством» (Массімо Віньєллі). Небезпека полягає в тому, що чутлива людина, яку разить химерність нашого світу, почуватиметься більш нещасною серед бруду, сміття та несправедливості, ніж стійка; тому цей шлях не для всіх. Далí вважав абсурдним реалізм, Лєбєдєв протестував проти пострадянського дизайну дев’яностих, Генрі Форд - проти нераціонального використання ресурсів (та проти кінної тяги :-) ), Шопенгауер - проти Гегеля (вони були сучасниками, але ідеї першого пішли набагато далі), Стів Джобс - проти «Ай Бі Ем». Вся їхня діяльність ґрунтується на певних засадах, які виникли завдяки тезі «те, що є зараз - неправильно». Усі ці люди страждали від негативного і це змушувало їх шукати заміну і насолоджуватися її ідеальністю. Ще одна перевага чутливості в тому, що чутлива людина є такою і стосовно себе самої - її разить власна недосконалість, власні помилки і вона здатна протестувати проти себе самої, заперечувати саму себе та власні вчинки, ставати досконалішою людиною та насолоджуватися цим.
Тому я вважаю, що трьома китами життєвого успіху є неповторність, тяга до творення та чутливість. Всі вони є рівнозначними та працюють тільки водночас.
На цьому мій блог вкотре вважається офіційно закритим - смерть розчищає дорогу новому :-).