Aug 27, 2008 22:34
28 серпня - Перша Пречиста.
За православним церковним календарем - свято на честь Успіння Пресвятої Богородиці, одне з найбільш шанованих християнських свят. У народі в цей час починали сівбу озимини, завершуючи цю важливу справу на Семена (14 вересня) або на Другу Пречисту (21 вересня). Тому поширеним було прислів’я: “Перша Пречиста жито засіває, Друга - дощем поливає, Третя* - снігом укриває”. До Успіння годилося закінчити всі основні польові роботи, зібрати садовину, городину, хліб. Для тих, хто не встиг це зробити, влаштовували громадські толоки. На Закарпатті після цього свята розпочинався вільний випас худоби на всіх полях.
Від Першої Пречистої починався період підготовки до весіль - відбувалися зговори, оглядини, заручини. Вважалося доброю ознакою, коли до дівчини приходили свати між Першою і Другою Пречистими, що підтверджують, зокрема, такі приказки: “Як прийде Пречиста, стане дівка речиста (тобто говірка)”, “Старости на Пречисту - в хаті речисто”. Весілля ж справляли лише після Покрови (14 жовтня).
З Першою Пречистою пов’язаний ще один цікавий обряд - заготівля калини.
29 серпня - Третій Спас.
За православним церковним календарем - свято на честь Перенесення Нерукотворного Образу Господнього. Народна назва - Спас на полотні - пов’язана і з переказом про образ Христа, який відбився на рушнику, і з тим, що до цього дня виготовлялося полотно з нового врожаю льону. О цій порі достигають горіхи, тому свято має назву Горіхового Спаса. Згідно з народними прикметами, відліт журавлів у цей день віщує ранню зиму.
Джерела:
Василь Скуратівський. Дідух: Свята українського народу.
Скляревская Г.Н. Словарь православной церковной культуры.
Шевченко В.М. Словник-довідник з релігієзнавства.
*21 вересня - Друга Пречиста - Свято на честь Різдва Пресвятої Богородиці,
4 грудня - Третя Пречиста - свято Введення у храм Пресвятої Богородиці.
українознавство,
фольклор,
Успіння,
народний календар,
християнські свята,
народні свята