Позаяк я люблю подорожувати, я мимоволі цікавлюся готелями. І якось шукаючи готелі, я зацікавився старими екземплярами в Харкові, які ще існували до революції 1917 року. Трошки нарив інформації про них завдяки одному гарному сайту:)
Тож кому буде цікаво про них, можете заглянути під кат, щоб подивитись, як вони зараз виглядають
Кілька днів тому був вільний час, і я вирішив прогулятися із фотиком, щоб поглянути на будівлі, в яких раніше були готелі. Варто зауважити, що жодна із будівель наразі не виконує функції готелю.
1. Отже розпочнемо, перший зі списку готель "Асторія" на площі Павловській,10.
Побудований в стилі модерн в 1913 році. У будівля разом із готелем був банк. Також я десь читав, що в цій будівлі також розташовувався перший в Харкові автосалон.
2. Далі йду до провулку Лопатинського, де в будинку номер 6 був готель "Олімпія". Зараз він стоїть покинутий, хоча знаходиться в самому центрі міста на
Подолі (колись я про нього вже писав)
3. Прямо навпроти нього за адресою провулок Лопатинський,5 є колишній готель "Швейцарія", в якому зараз звичайний житловий будинок
4. Також зовсім поруч із двома попередніми готелями розташовувався готель "Національ" ("Бель-вю", "Ермітаж") на Університетській,33 середини ХІХ століття. Зараз тут, схоже на все, звичайний житловий будинок
5. Наступний готель - "Версаль" на Червоножовтневій,1. Будівля початку ХХ століття. Зараз тут один з корпусів Академії Культури.
6. Будівля доволі довга. Її важко сфоткати. Довелося зробити примітивну панорамку
Далі прямую до головної готельної вулиці - Полтавського шляху, бо я тут нарахував цілих 8 готелів, причому зовсім поруч один від одного.
7. Готель "А.Л. Монне", Полтавський шлях,5. 1872 рік. Зовнішній вигляд, як можна здогадатися, зусиллями радянської влади трохи змінився
8. Готель "Ялта", Полтавський шлях,9.
9. Готель "Бель-вю", Полтавський шлях,11 (зараз виконком Жовтневого району міста)
10. Готель "Епштейн", Полтавський шлях,13. Побудований у 1830-х роках у класичному стилі, як міська садиба Павлових (тих самих, що дали назву району міста т.з. Павловому Полю)
Зараз тут військомат одного з районів Харкова
11. Готель "Догмара" Полтавський шлях,17 ("Слов'янський базар", "Стелла", "Жовтень"). Зруйнований у війну, але на цьому місці зараз є будинок, причому не схожий на радянський. Може, він частково відновлений, а може це геть інший будинок. На всяк-провсяк покажу фото будівлі за цією адресою
12. Готель без назви, розташований в колишньому будинку Монакової за адресою Полтавський шлях,19
13.
14. Готель "Москва" ("Червона Москва") Полтавський шлях,14. 1913 рік, модерн.
15. Готель "Росія" братів Руфф, Полтавський шлях,4/провулок Лопанський. 1913 рік
16. Готель чималий, тильна частина виходить на іншу вулицю. З основного боку зараз є магазин Спецвузавтоматика, з тильного - звичайний будинок. Як на мене, зараз тильний бік готелю виглядає симпатичніше за основний із жахливими кондерами.
17. І наостанок готель "Палас" на Коцарській,9. 1913 рік. Цей готель хоч якийсь має стосунок до готелів - зараз тут гуртожиток Сільськогосподарського ВУЗу міста.
18.
Також хотів би додати, що це не всі дореволюційні готелі міста, багато із них було зруйновано під час Другої Світової і пізніше, як-то "Метрополь" і "Астраханська" на початку Пушкінської, "Велика Московська" і "Бристоль" на початку Клочківської, "Гранд-Отель" ("Спартак") на Павловській площі, "Марсель" на Кооперативній.