1899 року перші відвідувачі переступили поріг майбутнього храму українського мистецтва. Тоді, ще в недобудованому приміщенні працювало лише 5 залів. Мало кому відомо, що вираз “будинок із левами” походить саме від Національного художнього музею України. До речі, “національним” він став лише 1994р.
Зі слів істориків, у той час такий заклад був необхідний: для зібрання витворів мистецтва та пожвавлення культурного життя Києва. Тоді він мав назву Міський музей старожитності та мистецтв. Пізніше заклад носив ім'я царя Микола Олександровича, який давав кошти на будівництво та закупівлю творів.
Зі слів завідуючої відділу мистецтва XIXст. - поч. XX ст. Ольги Жбанкової, уся пророблена робота - це величезна заслуга першого директора музею Миколи Біляшівського. Який працював саме в напрямку українського мистецтва.
Музей мав різні відділи: археологічний, історичний, етнографічний. Лише після революції він став художнім музеєм. І з нашого музею народилося ще декілька музеїв”.
Експонати закладу стали основою і історичного музейного закладу, і музею народного декоративно-прикладного мистецтва. Цікавий факт: перші придбані твори були саме гравюри Тараса Григоровича Шевченка, які й заклали фундамент національного музею імені Шевченка.
Через століття заклад зберіг багато безцінних творів, що знаходяться в фондах будівлі. Звичайно, час робить своє, та правильне ставлення й умови утримання допоможуть ще не одне десятиліття, а то й століття, зберегти історію українського художнього мистецтва.
До ювілею відкрили дві експозиції з фондів Національного художнього музею України: Миколи Глущенка “Дорогами мандрів” та художників Південної Пальміри. Виставки триватимуть до 16 серпня.
Звідси:
http://www.24tv.com.ua/culture/2009-06-06/24928.htm