Надиби- село у Старосамбірському районі Львівської обл.,перша документальна згадка про нього датована 1446 р. У селі є стадіон та спортивний майданчик, фельдшерсько-акушерський пункт, середня школа, Народний дім, бібліотека, відділення поштового зв’язку та два парафіяльні храми: Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ (2008р.) та Святого Дмитрія УПЦ КП (1997р.).
Сюди я заїхав щоб оглянути колишній маєток Тхужніцких та й може ще чого цікавого надибати вдасться).Добратися без проблем можна маршруткою із Самбора,є й залізнична станція (у с.Язи).
Існує легенда ,що колись на місці, де розташоване село було велике болото, що завдавало людям, які проходили цією місцевістю, значних труднощів у її подоланні. Тому вони стали замислюватись, як би подолати це болото, щоб було зручно і швидко. Згодом зробили палиці, названі дибами, що допомагали без особливих труднощів долати болото, яке до цього вважалось непрохідним. Минали роки - болото почало висихати, згодом місцевість стала придатною для забудови і, тут було засноване село, назву якому дали ті самі палиці, що називались дибами, бо за доброю старою звичкою люди, йдучи в село, і далі говорили, що йдуть на диби. Так і виникла назва нашого села, що й досі звучить як колись - Надиби.
Меморіальний комплекс на братській могилі (1965р.)
Церква Успіння з дзвіницею (2005-2008рр.)
Успенський храм та дзвіниця.Тил
У ХІХ ст. село належало магнатам Тхурніцким(Тхуржніцкі). Практично в самому центрі села, у 1891 р. вони збудували палац і заклали парк, в якому було чимало рідкісних у цій місцевості дерев.До сьогодні у вцілілій частині парку росте плакучий клен та тюльпанове дерево. Після Другої світової війни у палаці була початкова школа. З 1998 р. тут діє Спасо-Преображенський жіночий монастир сестер- студиток. Окрім цього, до 2008 р. у приміщенні палацу проводилися богослужіння для надибської громади УГКЦ.
Стара будівля біля палацу
У старої споруди-нове життя
Будівель, які колись ймовірно належали до маєтку,я знайшов всього лиш(чи АЖ!) три, - дві у хорошому стані,заселені,одна розвалюється. До однієї із них навіть приліпили прибудову з блоків яка явно не прикрашає споруду. Зате місця для проживання тепер більше! У кущах та зарослях випадково натикаюсь на досить цікаві руїни ідентифікувати які не вдалося.Повертаюсь до будівлі палацу.
Неідентифіковані руїни
Будівля-2 з маєтку
Синагога / млин
В Надибах у ХІХ ст. існувала єврейська громада. До сьогодні збереглася неподалік від панського палацу мурована синагога, щоправда вона зазнала деяких реконструкцій,тепер тут функціонує млин.
У 20-их рр. ХХ ст. в селі ще функціонувала ґуральня.
З часів Другої світової війни в Надибах збереглася братська могила, у якій поховано 277 чол. з України, Росії, Білорусі, Литви та інших держав, які загинули під час воєнних дій в околиці Надиб та сусідніх сіл. У 1965 р. на могилі створено меморіальний комплекс.Палац / монастир
Будівля.Тил
Тривають реставраційні роботи(?)
У 2012 р. було розпочато капітальний ремонт Народного дому, який через нестачу коштів було припинено та завершено лише весною 2017 р.
Інтер*єр
Балкончик
Палац Тхурніцких / Спасо-Преображенський жіночий монастир сестер -студиток