Тут кожна друга вуличка виведе вас на чиєсь подвір*я або чужий город,тут прогулюючись лабіринтом провулочків можна об*їстися інжиром та заготовити річний запас лаврового листа,тут чудовий парк,чисте прохолодне море і ароматне,приправлене хвойним присмаком повітря.Це селище Сімеїз.
Значиться,що в Сімеїзі знаходиться 50 пам'яток архітектури, але не думайте,що їх буде легко побачити-оглянути.О ні! Спочатку прийдеться пройти своєрідний квест із виявлення та ідентифікації потрібних об*єктів,а вже потім..Ми фактично місію завалили,тому погулявши-поблукавши тісними провулочками-дворами закінчили свій похід на березі моря,купаючись-валяючись).
АС "Сімеїз"
Мечеть Джума-Джамі
Приїхавши на автостанцію одразу можна оглянути одну із цікавинок селища-мечеть Джума-Джамі,будівництво якої було розпочато ще в 1913 р. До початку першої світової війни мінарет побудувати не встигли,а з приходом радянської влади його в 1922 р. зруйнували, а в храмі влаштували склад сільгосппродукції. З 30-х років мечеть виконувала функції дитячого садка, а в 1950-му в ній розмістили відділення міліції. З 1965 р. в колишньому храмі і на його території розташовувався пансіонат для відпочинку робітників Криворізького гірничо-збагачувального комбінату.
Магазинчик в старенькій будівлі
Покровський храм
Лише в 1994 р.будівлю мечеті повернули мусульманській громаді Сімеїзу. Грошей на реставрацію та відновлення у громади не було. Лише до кінця 2010 р. було проведено ремонт переобладнаних приміщень і фасаду. Мечеть Джума-Джамі знаходиться відразу на в'їзді в селище, на кільці.
Храм Покрову Прсв.Богородиці (2008р.)
Церква
В центральній частині селища,на підвищенні(не прогавиш),знаходиться ще один храм-церква Покрову Прсв.Богородиці.
У квітні 1993 р.була зареєстрована громада храму Покрову Богородиці в Сімеїзі. Акт на будівництво отримали у 1995 р. В 2003 р. році залили фундамент і продовжилося зведення стін.
24 травня 2008р. пройшла церемонія відкриття церкви. З тих пір тривають служби в храмі. Згодом була побудована дзвіниця з дзвонами,а у 2011 р.змонтували дубовий іконостас.
Панорамний вид від церкви Покрову Богородиці
Вид на гору Діва і дачу "Мрія"
Територія сучасного Сімеїзу була заселений з давніх часів,-про це свідчать проведені розкопки на г. Кішка.Тут розташовувалися житла легендарних таврів, неподалік були знайдені таврские гробниці (звані кам'яними «ящиками»). Нижче гори Кішка на скелі Панеа, в 8-9 ст. виник монастир, в цьому місці проводилися випадкові розкопки, де в одному зі склепів знайшли багато цікавих речей, що знаходяться на даний момент в Ялтинському краєзнавчому музеї. У 15 ст., коли узбережжям розпоряджалося генуезьке «Капітанство Готії», Панеа була перетворена в фортецю і сильно перебудована. Від усіх цих споруд на даний момент, практично не чого не залишилося.
Купол "Мрії"
Дахи дач-санаторіїв
Свого часу Сімеїз належав різним власникам,серед них були Наришкіни, Потоцькі, але на той час найвпливовішими господарями були Мальцеви,до яких поселення перейшло у 1828р.
На великій частині своєї території Мальцеви розбили виноградники, посадили фруктові сади, ними був побудований підвал, де виготовлялися і витримувалися першокласні десертні вина для продажу.
В кін.19ст. - поч. 20 ст. Сімеїз почав залучати все більше курортної публіки, в цей час Мальцеви наживаються на розпродажі дачних ділянок.
У 1912 р. в східній частині Сімеїзу було споруджено приблизно 40 приватних дач і пансіонатів.
Дача "Селям" (кін.19ст.-поч.20ст.)
Комплексна пам'ятка природи «Гора Кішка»
З приходом радянської влади в 1921 р., на відпочинок приїхали нові "господарі життя", -поранені червоноармійці, робітники великих промислових міст і центральних областей Росії. Як гриби один за одним виникають в Сімеїзі робітничо-селянські санаторії №30 (за радянських часів «Примор'я»), №40 і 41 (Семашко).
У колишньому маєтку одного з братів Мальцевих, створюється санаторій «Ай-Панда». Також будуються нові будівлі для відпочинку, корпуси санаторію ім. Баранова, їдальня на 500 місць.
У 1932 р. був закладений Приморський парк, який зараз є головним парком Сімеїзу.
Алея
Монумент пам*яті
Пальму першості серед пам*яток у селищі утримують г. Кішка і численні вілли, серед яких найбільш цікавими вважаються: «Ксенія», «Мрія», «Хайа», «Диво», «Богдан» та ін.
Серед вілл Сімеїзу велику архітектурну цінність має вілла «Ксенія». Вона складається з двох корпусів, стиль вілли визначають як північний модерн з елементами неоготики і архітектури шотландських шале. Замовником будівлі була дружина багатого українського поміщика Варвара Чуйчевич, яка купила земельну ділянку під віллу в 1904 р.
Вілла «Ксенія» виконувала функції дорогого пансіону. Тут було 28 номерів, кімнати для прислуги, ресторан, зал для розваг і кілька магазинів. У перші роки радянської влади в будівлях розмістили готель, а потім довгий час це був звичайний житловий будинок з комунальними квартирами.Зараз ця архітектурна пам'ятка Сімеїзу знаходиться в приватній власності.
Псевдостаровина
Вілла "Ксенія"
Ще одна архітектурна перлина Сімеїзу - вілла «Мрія».Це прекрасна будівля увінчана триповерховою вежею схожою на мінарет. Споруда зведена на поч. 20 ст. і виконана в псевдомавританському стилі. Архітектор і первісний замовник вілли невідомі. Припускають, що архітектором міг бути Микола Краснов, а замовником - директор польського банку, Вацлав Вілежінскій.
Вілла «Мрія» є однією з візиток Сімеїзу. Її мавританську вежу видно з усіх куточків поселення. Але на даний час вілла в напівзруйнованому стані і знаходиться в приватній власності.
Одна з родзинок Сімеїзу- "Ксенія"
Дача.Фасад
Першою віллою на території Сімеїзу вважається вілла «Диво» зведена В. Семеновим за проектом його брата, архітектора Я. Семенова для організації пансіону і особистого житла. Але жив на віллі власник недовго, згодом він став її повністю здавати відпочивальникам, а собі збудував окремий будинок. За стилем вілла «Диво» - це неоренесанс з елементами європейської замкової архітектури. Зараз вона виконує свої старі функції - приймає в сезон курортників.
Псевдомавританська "Мрія"
Брак ремонту компенсує красота природи
Сімеїз, з грецького «сімазі, сімеюто, сімейон» - ознака, знак, прикмета, мітка. Прямо з моря виступає скеля Діва, скелі Панеа і Лебедине Крило, трохи вище, на заході, ніжиться під м'якими променями сонця гора Кішка, а ще вище, на півночі, круті обриви Ат-Баша і Ай-Петрі.
Скелі, що оточують Сімеїз овіяні стародавніми легендами. Одна з них оповідає про походження скель Діва, Монах і Кішка. 40-метрова скеля Діва виринає прямо з моря, а ось скеля Монах обрушилася під час землетрусу в 1927 р., подальші шторми довершили її руйнування. Тільки на старих фотографіях можна побачити кам'яного Монаха в рясі з накинутим на голову капюшоном.
Вежа
Дача Богданова- "Великий Богдан"
Весь західний горизонт закриває гора Куш-Кая. Хоча з тюркського вона і переводитися як Соколина скеля, більш прижилася назва Кішка. Скеля комусь своїми обрисами нагадала кішку, що приготувалася до стрибка от їй і назву "присобачили", ну "прикотячили" тобто). Її ребристий гребінь нагадує вигнуту спину, низько опущена "голова" ніби націлюється на Лебедине крило - скелю, що зметнулася доверху біля самого моря. Куш-Кая називають ще Кримським Сфінксом. На її схилах справжній музей форм рельєфу: кам'яні хаоси чергуються з грандіозними списами і баштами, рясними карстовими вибоїнами.
Парк
Панорама
Пляж в Сімеїзі гальковий, широкою смугою простягнувся від скелі Діва до мису Ай-панда. Це один з кращих куточків на ПБК.Тут побувало чимало цікавих людей.
О.С.Пушкіна, який подорожував в 1820 р. з Гурзуфа до Бахчисараю, зацікавили старовинні укріплення на горі Кішка і скелі Панеа. У березні 1885р. жив у Сімеїзі Л. М. Толстой. Своє перебування в Сімеїзі український письменник М.Коцюбинський увічнив в новелі «На камені», в ній описані рибальська пристань, пейзажі старого Сімеїзу. Кримські враження надихнули письменника-гумориста і сатирика О. Вишню на написання гуморески «Діва і Монах». Влітку 1928 р. В. Маяковський читав свої вірші в курзалі Сімеїзу.
Скеля і море
Море і галька
У 50-ті роки «дикий» пляж поблизу Сімеїзу облюбували нудисти, які приїжджають з усього Союзу. І хоча вони переслідувалися місцевою міліцією, інформація про Сімеїз, як про місце нестандартного відпочинку, поширювалася усе ширше. Після скасування кримінального переслідування гомосексуалізму в 1991-му році на пляж стали приїжджати люди нетрадиційної орієнтації з усього СНД. Повністю вписавшись в соціальне життя селища, вони відчували себе тут абсолютно спокійно. За Сімеїзом міцно закріпилася репутація зовсім вільного курорту (інфа з інтернет-джерела).
"Азов" на прив*язі
Пляж і камені
Але все-таки всесвітню популярність Сімеїзу принесла його обсерваторія, заснована Н.С.Мальцовим в 1900 р.
У 1925-1926 рр. в обсерваторії встановили найбільший в СРСР телескоп-рефлектор з діаметром дзеркала в один метр. З його допомогою були зроблені такі відкриття, як визначення променевих швидкостей зірок, явище обертання зірок. Дослідження ізотопів вуглецю в зірках принесло сімеїзький вченим світове визнання.
Нижче білих куполів лазерної станції видно параболічна антена, за допомогою якої у жовтні 1959 р. вперше в історії людства було прийнято зображення зворотної сторони Місяця.. Тепер ця антена височіє над Сімеїзом як пам'ятник одного з етапів підкорення космосу.
Бетонні "їжаки"
Панорама
Мені здається,що я не надто зрозумів це чудове місце з першого разу,от лише насолодився природніми дарами,-сонцем,морем,повітрям,а щоб відчути атмосферу селища,-не вийшло.Напевне прийдеться приїхати сюди ще раз(за певних умов!),щоб не так сумбурно і хаотично ковтати побачене,а впорядкувавши більш-менш в голові мінімальну "план-схему" попробувати її дотримуватись.Ну і на пляжі повалятись:).
Пальми біля вілли
Одна із багатьох
Вид від дороги