Вороновиця: храми,палац та ... авіація

Jul 12, 2017 06:51

  Маршрутка прямувала з Немирова у Вінницю.Вийшовши на потрібній зупинці чимчикую собі потихеньку в центр селища,розмірковуючи при цьому- де ж це я сьогодні заночую та згадуючи насичену і вдалу першу половину сьогоднішнього дня.Все складалося як і було заплановано і не дивлячись на похмуру погоду,я таки був задоволений..
Вороновиця манила палацом Грохольських,насамперед як власне маєтком,а вже потім-як музеєм історії авіації та космонавтики,який розмістився в колишніх покоях.


Магазин-аптека-ательє на Леніна(!)


Селищна рада (мені чомусь нагадує вокзал)


Вперше про Вороновицю згадується  в описі  Вінницького замку 1545 р., як маєток Івашка Вороновицького. Про походження назви селища є кілька легенд. В одній із них розповідається, що на місці, де знаходиться село, відбулася кривава битва місцевого населення з турками. Після битви над полем, вкритим трупами, вилися ворони. Від слів „ворони в'ються”, - кажуть, походить назва села. В іншій версії розповідають, що назва села походить, або від назви річки Воронки, або від прізвища І.Вороновицького.

Монумент пам*яті(1958р.)

О.Ф.Можайський.Погруддя(1980р.)


Населенню Вороновиці не раз доводилось боротись проти чужоземних загарбників.
Після Люблінської унії (1569р.) Брацлавщина, де знаходилась Вороновиця, відходить до Польщі. У Вороновицькому маєтку був добре укріплений дерев’яний замок з численними службами.
Костел / церква Різдва.Профіль

Храм.Фасад


З того часу, як маєтком заволоділи польські пани, його не раз перепродували. Тільки за першу чверть XVII ст. Вороновицю продавали тричі. Селищем володіли пани Ляско, Залесські, Радзимінські.
За грамотою короля Августа III, датованою 21 листопада 1748р., Вороновиця отримала право містечка.
Плиточна мозаїка

Торговий дім.Так і написано!)


В сер. ХVІІІст. містечко Вороновицю із навколишніми селами Росоха, Ганщина, Сорочин отримав Франциск Грохольський, одружившись на Ганні Радзимінській  Саме він у 70-х рр. XVIII ст.  будує на місці старого панського маєтку великий палац. Палац було побудовано в стилі раннього класицизму. Архітектурні прийоми будівництва запозичені із італійської архітектурної епохи Палладіо - палаци з легко вигнутими бічними крилами. Схема палацу: головний об'єм палацу з портиком та фронтоном, який доповнюється по боках галереями, що закінчуються павільонами. Архітектором був Лоренц Гедон( чи Д.Мерліні?).
Молитовний дім

Декомунізований центр


Триповерховий об'єм палацу є центром композиції маєтку, по боках він доповнюється бічними галереями, що закінчуються павільйонами. Будівля розташована на найвищому пагорбі місцевості, має підковоподібну форму. По периметру крила охоплює орнамент із гірлянд плодів і квітів, який чергується з черепами биків - мотив, запозичений з архітектури Стародавнього Риму.Загальна площа приміщення будинку 2500 м². В приміщенні розташовано 43 кімнати. Найбільш парадними і багато оформленими були зали другого поверху південного крила, де зберігся скульптурний декор стелі (тепер тут розташований музей авіації та космонавтики). Решту займає школа.

ПТУ №14.Фасад

Навчальний заклад


Палац був оточений парком, закладеним в кін.XVIII ст. Територія парку спланована за принципом французьких парків XVIII ст. Перед головним фасадом був розташований круглий партер, оточений цегляною огорожею. З правої сторони палацу була стайня на сто козацьких коней. Головна алея була засаджена липами.

Парк розбитий у вигляді букви "Є" - в честь російської цариці Катерини ІІ. Навколо маєтку розташований великий і гарний, добре доглянутий садок. Тут вирощували саджанці і навіть їх роздавали простим людям. Недалеко від палацу знаходилась вулиця Дворська (тепер вулиця Шевченка), названа так тому, що там жили люди, які працювали при дворі.
Костел Архангела Михаїла (1793р.).Фасад

Костел Михаїла (1793р.)


Останнім власником маєтку з роду Грохольських був Адольф - учасник Листопадового повстання 1831 р., яке закінчилося поразкою. В якості покарання Адольф Горохольський був засланий до Сибіру, але через пару років повернувся і зумів зберегти маєток від конфіскації.
Храм.Профіль

Панорама


Від Адольфа Вороновиця переходить до його молодшого брата Людгарда, учасника нового польського визвольного повстання 1863 р. У Людгарда маєток також не конфіскували, проте за законом 10 грудня 1865 р. маєток мав бути проданий. Згідно із законом,- тільки росіянам.
 В 1869р. на торгах в Одесі її купив капітан М.Ф. Можайський. Але незабаром новий власник помер від туберкульозу і управляти майном неповнолітніх спадкоємців приїжджає брат покійного, який вийшов у відставку - капітан І рангу Олександр Федорович Можайський. Він жив в маєтку у 1869- 1876рр.
Господарчий корпус


Всередині господарчого корпусу


Видатний конструктор і винахідник тут проводив перші свої досліди. О.Ф. Можайський вивчав політ птахів і збудував дерев'яний планер з нерухомими крилами, змонтований на чотирьохколісному візку. Планер прив'язували довгими мотузками до воза. Коли запряжені коні швидко тягли воза, особливо з гори, планер злітав у повітря і рухався за возом. При зменшенні швидкості апарат знижувався і котився на своєму візку. Це випробовування своєї моделі він здійснював на власному пагорбі на березі р. Південний Буг біля с.Потуш, де знаходилась дача Можайських.
В 1876 р. він виїхав у Петербург, щоб продовжити свої досліди.
Палац Грохольського

Плакучі верби


Саме, проживаючи у Вороновиці, Можайський виготовляє свою першу модель літака. Вона складалась із невеличкого човника, в середині якого вміщена годинникова пружина. В пам'ять про винахід О. Можайського у 1971 р. в приміщенні палацу було засновано Музей авіації і космонавтики ім. О. Можайського.
Палац.Фасад

Фото


В період володіння Можайськими маєтком (1869 -1918 рр.) палац піддавався деяким змінам. До 1891 р. з паркового фасаду були зняті балкон і лоджія,  розібрана оранжерея, можливо, змінено планування. Партер перед головним фасадом звільнений від огорожі. На поч. XX ст. огорожу навколо території зняли взагалі.
Орнамент на флігелях


Колони


Відомо, що під час Великої Вітчизняної війни у Вороновиці розташовувався німецький аналітико-развідувальний відділ генштабу сухопутних військ "Іноземні Армії Сходу"поруч було управління Абверу і таємний загін.
Елементи декору


Палац-музей


Недалеко від палацу розташований побудований Франтишеком - Ксаверієм Грохольським в 1793 р. костел в ім'я Архангела Михайла. Освячений чомусь був тільки в 1838-му. У 1935-199? рр. святиню тримали закритою- спочатку там був будинок культури, а потім - громадський туалет. Сьогодні храм повернуто приходу і використовується за призначенням.
Парковий фасад палацу Грохольських


Водонапірна вежа у парку


На околиці Вороновиці в присілку Ганщина є дерев'яна Михайлівська церква зведена у 1752 р. Вона являє собою типово подільський тридільний храм.На жаль до неї я не ходив.
Інформаційний стенд


Верби


Всередину музею потрапити не вдалося (хіба що у класи)-чомусь персонал вирішив зробити собі вихідний,не дивлячись на те,що по розкладу це був робочий день (дзвонив по вказаному номеру,сказали що назавтра,в неділю,очікують делегацію військових,тому сьогодні вирішили відпочити..).Жаль,може якось,при нагоді вдасться потрапити туди ще раз..
Фото

палаци, пам`ятники, Вінничина, храми

Previous post Next post
Up