Містика, чаклунство, готика та легенди: мабуть кожен іноді не проти полоскотати собі нерви. А ще дізнатися щось цікаве та чудове про, здається, таке знайоме місто Львів. Переконані,
прогулянка “страшним” Львовом - це саме те, що вам потрібно, аби пройти улюбленими вулицями та дізнатися про їх мешканців багато незвичайного та надзвичайного!
Зелені позначки на
мапі - об’єкт знаходиться цілком у вільному доступі, жовті - треба увійти у приміщення, червоні - щоб дістатися пам’ятки, треба купувати квиток.
Обов’язково відкрийте гугл-мапу, там кожен об’єкт оздоблений коментарем та фото, що допоможуть його найти та впізнати. Вперед!
Янгол з кинджалом
Насправді це Геній драми, комедії та трагедії. Як казав Аристотель: “Трагедія досягає очищення людини через почуття страху та співчуття”. Відчуваєте страх від крилатого велетня з кинджалом та співчуття малюку, що десь там поряд з ним? Отож!
Скульптура спрацьована Петром Войтовичем, автором багатьох алегоричних статуй у Львові.
Адреса: Оперний театр, пр. Свободи, 28
Страшний-страшний Суд та Смерть
Хто краще за народ зобразить уявлення про потойбічність? На іконах XVI-XVIII ст. безліч чудових зображень про Страшний Суд, пекельні тортури, Сатану та саму Смерть. Якщо маєте кілька годин - раджу обов’язково відвідати національний музей та порахувати, наприклад, маленьких чортенят або спробувати вгадати, як саме Смерть використовує сільськогосподарський інвентар.
Адреса: Національний музей імені Андрея Шептицького, пр. Свободи, 20
Ціна квитків: для дорослих - 30 грн., для студентів - 15 грн., для учнів, пенсіонерів - 10 грн.
Дві лісові тварюки
На жаль, у самому центрі Львова ми не побачимо найпопулярнішого маскарона духа-охоронця середньовічних будинків - Зелену Людину (англ. Green Man), символ відродження природи. Але ось його спадкоємці, дві чи то ящірки, чи то песика. Може то Орф, батько Сфінкса и Немейського лева і старший братик Кербера та Лернейскої гідри.
Адреса: вул. Тиктора, 31
Індіанець з пальмовим листом
У готичній архітектурі горгулі були містичними охоронцями, а їх барокові нащадки-маскарони, вже час від часу мають комічний, нейтральний або романтичний вигляд. Міфічний дух-заступник над брамою до кам’яниці на проспекті Свободи в’їдливо споглядає оточуючий несмак та колотнечу. Місцеві кличуть його «індіанець з пальмовим листом» і якщо гуляючи містом у ночі ви почуєте звук бубонців, то напевно вже зрозумієте, хто за вами стежить.
Адреса: пр. Свободи, 29
Грифон
Для охорони колишньої ощадної каси треба щось серйозніше, ніж пекельні пси, тому зараз сходи Музею етнографії спостерігає грифон. Навіть, дружина грифона. Або теща. Ласкаво просимо! Навіть квіток не обов’язково купувати, щоб з нею познайомитися. Але будьте обережні: не переплутайте з музейними доглядачами, це може бути дуже небезпечно!
Адреса: Музей етнографії та художнього промислу, пр. Свободи, 15
Ящери та змії
Шанувальники скіфської культури, хто бачив відому пектораль знайомі поняття «звіриний стиль» та «сцени терзання». Ось на колонах першого львівського хмарочоса відбуваються усілякі непотребства: три шари ящерів, змій та фантастичних риб і хто когось їсть. Насправді це все про відродження та оновлення, про те, щоб щось хороше нове з’явилося на світ, старе хороше має загинути. Але ж жахливо виглядає, так?
Адреса: пл. Міцкевича, 8
Дракон
Кожне пристойне середньовічне місто повинно мати свого святого та свого дракона. Святих заступників у Львові є (Георгій у православних та уніатов та Ян Дукля у католиків) та без дракона теж не обійшлося. Кажуть, колись він жив на Святоюрівскій горі і за легендою, леви походять від драконів! Останні дракон зараз живе на Будинку Легенд та о відомій годині (10 вечора… за львівським часом) дихає полум’ям. Подробиці питайте у сажотруса.
Адреса: Будинок Легенд, вул. Староєврейська, 48
Святий Михаїл, що вбиває Сатану
Є багато зображень на мотив боротьби добра зі злом, Князь Темряви з більшості предстає алегорично - у вигляді змія, дракона тощо. А ось у музеї зброї «Арсенал» зберігається пам’ятка львівського ливарництва з XVII століття - «Святий Міхаїл, що вбиває сатану», яка свого часу прикрашала оборонні мури Львова. Дивна «прикраса» - Сатана цього разу дуже антропоморфний та моторошний.
Адреса: Музей збої Арсенал, вул. Підвальна 5
Ціна квитків: для дорослих - 10 грн., для студентів, учнів, пенсіонерів - 5 грн.
Пес з кісткою
Що, повірили? А це насправді не кістка, а факел. І пес не звичайний, а Domini canum. Господні Пси - звали себе ченці одного з християнських орденів, домініканці. Взагалі нічого страшного, якщо не пам’ятати, що саме цей орден зробив величезний внесок у справу інквізиції.
Адреса: Домініканський монастыр и собор, Музейна площа, 1
Скорпікора
Або мантікора, кому як більше подобається. Гібрид лева і скорпіона. Накінечники хвостів цих істот дуже отруйні. Живуть в пустелях і підземеллях, але ось тут зверина видряпалась майже на небо. Бестіарії середньовіччя кажуть, що перемогти мантікору може лише лев. Тож, у місті Лева вона, напевно, поводить себе скромно.
Адреса: вул. Вірменьска, 33
Хибний змій
Позитивна композиція про боротьбу та перемогу. Богоматір стоїть на небесній тверді (а може й на Яйці, що символізує Життя та Світ), босими ногами попирає змія та лева, що символізує перемогу над гріхом та смертю. «На аспида та василиска наступиши и попереши лева та змія». Скульптура, проміж іншім, XVII ст.
Адреса: вірменський дворик, вул.Вірменська, 7
Хода привидів
Фреска з зображення поховання абата Оділона. У процесії чернець з закритим обличчям, чернець, що дивиться крізь нас та чернець з відкритим обличчям, але заплющеними очима - образи минулого, сучасного та майбутнього. Але найцікавіше - ледь помітні тіні, що тримають в руках свічки. Це душі покійних - вони тут, і ми бачимо запалені свічки, що незабаром догорять. Тобто - світ невидимий є, і він - вічний. А видимий світ - це єдиний мить - поки горить свічка…
Святий Оділон був абатом-бенедиктинцем, жив у X-XI ст. та саме він встановив День вшанування душ померлих. Унікальні розписи у соборі зроблені Яном Генріком Розеном.
Адреса: Вірменський собор, вул. Вірменська, 7
Чаклунка та алхімік
Найстаріша аптека міста та її мешканці, з якими ви зустрінетесь, якщо відвідаєте підземелля, алхімічну лабораторію та таємний львівський дворик, де відтворений вигляд житлового будинку заможного міщанина XVI-XVII ст. Десь у темному закутку чаклує над колбою алхімік. Кажуть, якщо залишити йому монету, здійсниться загадане бажання. А що відбудеться, коли ви знайдете чаклунку - невідомо, перевіряйте!
Адреса: Музей-аптека «Під Чорним Орлом», вул. Ставропігійська, 3
Ціна квитків: для дорослих - 15 грн., для студентів - 10 грн., для учнів, пенсіонерів - 7 грн.
Змій та чорний кіт
Страшенних зміїв ми сьогодні вже бачили, котиків, що полюють на рибку бачили взагалі. А як вам риба-змій, що полює на чорного кота? Змій тут, насправді, вже більше 300 років, а котик зовсім новачок, але, здається, вони порозумілися. І разом стережуть барокову кам’яницю та її мешканців.
Адреса: пл. Ринок, 3
Трон Сатани
Має ж у Князя бути трон, чи як? Ось він, з елементами готики та китайського виробництва у найкращому сенсі цього слова. Драконяча пика та хвостик, на який Д’артаньян у радянському серіалі про мушкетерів вішав свого капелюха. Бо не знав, що сісти на трон дозволено лише чоловіку та лише під час сатанинського обряду.
А ще обов’язково зазирніть у дзеркало позаду крісла, обіцяють, що у ньому можна побачити цапа з рогами.
Адреса: історичний музей, пл. Ринок, 6
Ціна квитків: для дорослих - 10 грн., для студентів, учнів, пенсіонерів - 5 грн.
Ганебний стовп
Зараз ми будемо вивчати нове слово і слово це - прангер. Саме так називають ганебний стовп, колона, біля котрої виконувались смертні вироки для відомих осіб, а також тілесні покарання та кара ганьби. У Львові найбільш вірогідно прангер було встановлено в момент налагодження управління містом на магдебурзькому праві у ХІV столітті. Він сильно постраждав під час падіння вежі ратуші 1826 року, після чого його було демонтовано і передано на збереження. Зараз ми бачимо його залишки (безголову Феміду та Ката) і реконструкцію 1973 року.
Адреса: Італійський дворик, пл. Ринок, 6
Фавни
Знайомо вам походження поняття “панічний страх”? Пан або Фавн - дух, що спілкується з людиною уві сні, або здалека, лякаючи і застерігаючи її. Тобто, гуляти кам’яними джунглями львівського середмістя, звичайно, можна, але обережно, бо на тут фавнів аж двоє!
Адреса: пл. Ринок, 8
Підземелля з привидами
На вибір: ієзуїтські, з привидом Чорного ченця та упирячим саркофагом або домініканські з залишками катівні. Обидва дуже старі (домініканські - найстаріші приміщення Львова, залишки палацу князя Лева, закладеного у XIII ст.) та дуууже атмосферні, велком!
Адреса: пл. І.Підкови, 13
Ціна квитків: від 15 грн. у групі, індивідуальні тури від 70 грн.
Сон, Смерть, труна та Сатана
Костел Єзуїтів від піздемелля до даху вартий, щоб його відвідували, дивувались та жахались. Ліворуч вже добре знайомий, але цього разу мальований Святий Михаїл вбиває дракона-Сатану, а далі біля вікна дві жіночі постаті. Алегорії Сну та Смерті, що протягують руки, дивляться кам’яними зіницями у порожнечу… А далі праворуч побачите… домовину. XVII століття, Memento mori, шановні!
Адреса: Костел Єзуїтів, вул. Театральна, 11
Чотири сатири та чорт
А може 5 сатирів. Або просто 5 развеселих випівох, що прямували з ринка та затримались і вже деякій час кепкують к перехожих, корчать пики та усім виглядом натякають: обережно тут з 50 смаками пива, краще зробить зайве коло по місту та пошукайте навколо себе нове, цікаве, лякливе, загадкове, його ще так багато!
Адреса: вул. Театральна, 10
І не треба лякатися, що ви вже все бачили, Львів та його середмістя ще не раз вас здивують. А ми допоможемо. Тож, ласкаво просимо! Бу!