Світовий нафтовий промисел починається з України. Саме у Західній Україні нафту почали добувати найперше - ще 1771 р. Тут було винайдено спосіб її перегонки на нафтопродукти й розпочато масштабні, як на той час, видобування та нафтопереробку.
Завітаємо ж у єдине місто в світі,яке розміщене на промисловому нафтогазовому та озокеритному родовищі з численними джерелами мінеральних і лікувальних вод..Знаходиться воно на півдні центральної частини Дрогобицького району Львівщини, на річці Тисмениця...
Це Борислав.
Костел Св.Варвари / церква Св.Анни .Фасад
Місто розміщене у передгір'ї і на північно-східних схилах Українських Карпат (Східні Бескиди) та у міжгірних улоговинах на р.Тисмениця.
Поблизу Борислава розміщений Національний парк «Сколівські Бескиди». Функціонують Бориславське і Східницьке лісництва. Навколо міста переважають буково-ялицеві ліси.
На території міста розміщені два об'єкти природно-заповідного фонду Львівської області: Бориславський розріз палеогену (Борислав, лівий берег р. Тисмениці) та Найпродуктивніша нафтова свердловина № 298 (Борислав, вул. Б. Хмельницького, 64).
Костел Св.Варвари.Тил
Дзвіниця та каплиця
Відлік часу існування Борислава історики ведуть від першої писемної згадки про нього - документу польської королеви Ядвіги, датованого 19 березня 1387 р.
У 15-17 ст.ст. Борислав був одним з центрів солеваріння на Україні. Звідси сіль возили в Литву, Польщу, Угорщину, Румунію. В кін. 18 ст. наступає занепад солеваріння і Борислав стає маленьким непримітним селом. Так триває до початку нафтовидобутку.
Інтер*єр храму
Тут НЕЙМОВІРНА кількість мощів різних святих!
Місто Борислав свою назву одержало від монастиря, навколо якого пізніше виникло однойменне село. Його південну частину назвали „Потоком”, а північну - „Новим світом”. На території колишнього села дуже швидко виріс „ліс” нафтових веж, також вежі для озокеритовидобутку. Завдяки своїй всесвітній славі, як одного з найбільших центрів нафто - і озокеритовидобутку, та повісті І.Франка „Борислав сміється”, одного з перших великих художніх творів у світовій літературі на виробничу тематику, місто здобуло популярність та розголос далеко за межами краю.
Мощі
Інтер*єр-2
Формально місто існує всього 78 років. 26 липня 1933 р. Борислав та прилеглі до нього села Тустановичі, Баня, Мражниця і Губичі були об’єднані в один населений пункт, наділений міськими правами, - так званий „Великий Борислав”.
З іншого боку, якщо врахувати тисячоліття від заснування його складової частини - Тустанович, яке колись було славним городом Тустанем і входило, поряд зі Львовом, Перемишлем, Теребовлею у список найвідоміших поселень Галичини, то історія Борислава набирає зовсім іншого виміру..Фото
Вітражне храмове вікно
Бориславське родовище озокериту (відкрите 1854 р. львівським промисловцем Робертом Домсом) - одне з найбільших у світі за запасами та рівнем видобутку. У другій половині XIX ст. бориславський озокерит використано для ізоляції першого трансатлантичного телеграфного кабелю між Європою і США. У зв’язку з розвитком нафтовидобутку, вздовж правого берега р. Тисмениці почалося будівництво вул. Панської (зараз Шевченка) - головної магістралі майбутнього міста.
Церква (костел) Св.Анни (Св.Варвари)
Костел Матері Божої Неустанної Помочі на Волянці (2007-2009рр.)
Початково видобуток нафти здійснювався шляхом копання криниць, але з впровадженням передових на той час методів буріння починається її інтенсивний видобуток.
Промислова розробка бориславського нафтового родовища розпочалася у 60-х рр. XIX ст. і досягла апогею 1909 р. (становила 5% світового видобутку нафти).
Глибина свердловин досягає 800 м і більше. Деякі свердловини дають фонтани до 3 тис. т нафти на добу з глибини понад 1000 м. «Галицька Каліфорнія» - Борислав приваблювала підприємців з усієї Європи і світу. Видобуток нафти зростає.У 1873 р. у Бориславі було 12000 ям-криниць («дучки»), з яких видобутком нафти і озокериту займалися 75 великих та 779 малих підприємств, де працювало 10500 робітників.Римо-католицький костел на Волянці.Фасад
Храм Св.Анни (УПЦ КП)
У 1906 р. у Бориславському нафтовому р-ні було видобуто 562 тис. т нафти, а в 1909 р. - понад 1,9 млн т. Зростав видобуток нафти і в інших нафтоносних р-нах Галичини, зокрема на Станіславщині.31 грудня 1872 р. у Бориславі введено в експлуатацію залізницю.
Церква - колишнє приміщення школи №4
Церква Покрови Прсв. Богородиці на Мразниці.Фасад
У Бориславському нафтовому р-ні у 1913 р. було видобуто понад 1 млн т нафти, а в 1938 р. - тільки 0,5 млн т. Тоді на Галичині діяло бл. 40 нафтопромислів, бл. 4100 свердловин.
Після 1939 р. промислові підприємства нафтогазоозокеритової галузі були націоналізовані і підпорядковані тресту «Укрнафтовидобуток» (управління в Бориславі). Німецька окупація перервала розвиток нафтогазової промисловості, який відновлюється в 1944 р.Костел Ісуса Христа / церква Покрову Прсв. Богородиці (УПЦ МП).Профіль
Храм (1934р.).Архітектор Ян Семкевич
Фірми США, Канади, Бельгії, Франції, Німеччини вели нещадну експлуатацію родовищ, не приділяючи жодної уваги охороні навколишнього середовища та безпеці праці. Смерть і каліцтво стали звичним явищем на нафтопромислах. Довкіллю завдано непоправної шкоди. Іван Франко назвав тодішній Борислав „Галицьким пеклом”. Однак, починаючи з 30-х років 20 ст., видобуток нафти з вичерпуванням надр постійно скорочується. Тому вирішення проблеми загазованості і покращення екологічної ситуації є основним завданнями сьогоднішнього дня.
Інфоджерело
http://www.boryslavmvk.gov.ua.
Вечірні промені сонця..
"Залізний журавель" - нафтовидобувна качалка
Попри те, що через територію міста протікає кілька десятків потічків та річечок, місто відчуває катастрофічну нестачу питної води у міській мережі. Кілька десятків років вода у місті подавалася за графіком, і час подачі води постійно скорочувався.
На даний час є як завмерлі "журавлі",так і робочі...
Чорне золото
Качалка
Найцікавішою архітектурною пам*яткою Борислава є костел Св.Варвари(тепер церква Св.Анни),зведений у 1900р. на кошти парафіян та власників копалень.Посвячений у 1902р.
Храм зведений із цегли з використанням природного каменю у стилі неоготики. Архітектор С.Маєрський.Довжина костелу 36,1 м, ширина 19,25 м, а висота з хрестом 47 м. Храм оформлений великими вікнами з фігурами вітражами. У головному вівтарі розміщений образ Св. Варвари роботи А. Попеля (1865 - 1910). У 1930-31 рр. костел було розписано майстрами. З 1946 р.по 1963 р. у ньому знаходилася православна церква.1963 р. місцева влада вирішила закрити у Бориславі один храм. Цей вибір випав на церкву Св. Анни..
Фото
Церковне облаштування храму - головний вівтар, лавки та інші речі було вивезено на цвинтар у Тустановичі у церкву Св. Миколая. Після закриття храму там розмістили склад солі, який належав Змішторгу.Протягом 1968-1983 рр. колишній костел облаштували під меблевий магазин.У сер. 1980-х рр. в храмі було відкрито міський краєзнавчий музей.
У 1989 р. здійснилися багаторічні намагання мешканців Борислава-Волянки домогтися відкриття святині. Храм повторно освятили.
Притаївшись у зелені дерев..Чекає
У 2009 р. Предстоятель УГКЦ Блаженніший Любомир (Гузар) та Римський архиєрей Венедикт ХVІ поблагословили ініціативу щодо створення в церкві Св. Анни паломницького центру. Першими до церкви потрапили мощі Івана Хрестителя, священномученика Миколая Чарнецького та блаженних сестер Олімпії і Лаврентії... Станом на 2014р. у святині зберігаються мощі 561-го святого (найбільша в Україні скарбниця), встановлені в мощовики - спеціальні ємності, мистецьки вирізьблені талановитими місцевими майстрами. Але це ще не все. В кінцевому підсумку в храмі є намір зібрати близько двох тисяч капсул із мощами святих.