Селище Лемеші у Козелецькому районі Чернігівсьької області для більшості відоме родиною, яка походить з села, та храмом, який гарно помітно з траси. Але про це, а точніше про церкву, дещо пізніше. Розпочнемо з іншої пам'ятки, хоч і більш сучасної, але не менш цікавої.
1. Земське початкове народне училище у Лемешах було збудоване інженером І. Якубовичем у 1909-1911 р. (різні дати доводилось бачити в мережі). Фундатором будівництва був представник славетного місцевого роду, тут без цих представників нікуди не подінешся, Каміл Львович Розумовський. На хрестоматійному сайті у
kamienczanka знайшов інформацію, що на будівлі колись розташовувалась табличка з текстом: «З заповіту Камілла Розумовського: На цьому місці в давні часи стояла хижа козачки Наталі Дем’янівни Розумихи. Тут були народжені останній вільний гетьман Малороссії граф Кирило Григорович Розумовський і його знаменитий брат Олексій Григорович Розумовський, фельдмаршал і полковник, єгермайстер її імператорського величества госудирині імператриці Елизавети Петрівни. В благочесному спогаді ця школа вибудована мешкаючим за кордоном нащадком Розумихи, Каміллом Львовичем Розумовським в році 1911». (
http://www.castles.com.ua/lemeszy.html). Декілька днів тому ні напису, ні таблички я нне помітив.
2. Навколо будівлі такий собі парк. Прямо перед спорудою, обабіч від дороги до входу два великі камені.
3.
4. Одним з найбільш приваблюючих елементів у будівлі є її ганок.
5. Напис на фронтоні - помічник туристу. Підіймаючи голову вверх, помічаємо, що ганок муровано-дерев'яний.
6. Починаємо розгляд елементів. Ліва, якщо обличчям до дверей, колона. Зверніть уваги на водозив з даху.
7. Дерев'яний дах ганку доволі масивний.
8. Права сторона ганку. Помітно сліди від демонтованої таблички.
9. Керамічне оздоблення сходів ганку.
10. А ця табличка збереглась. Знайшов у мережі статтю про український модерн в архітектурі на початку 20 ст., там є малюнок ганків споруд, що відносяться до цього стилю, серед них і училища в лемешах:
Круглі колони вхідних портиків. №1 - Лемеші (
http://www.alyoshin.ru/Files/publika/4enelik/4enelik_10.html).
11. Так би мовити, профіль ганку.
12. Земське училище в Лемешах, як вже писалось, побудоване в стилі українського модерну. Для нього характерне викорситання в оздобленні споруди елементів кераміки та майоліки, специфічних форм вікон та дверей. Розглянемо все це детальніше тут.
13. Одне з вікон біля входу.
14. Оздоблення стіни.
15. Кахлі під стелею та мушля, як вінець віконної брами. Керамічне оздоблення сходів див. на фото №9.
16. Я не думав, що буде можливість довго роздивлятись училище. Потім помітив, що з правого боку його обійти буде важко, а от з лівого боку є прохід на подвір'я якоїсь цілісності (можливо агропідприємство, я так і не зрозумів), що дозволить подивитись іншу сторону будинку.
17. Тиловий бік споруди.
18. Навколо ростуть чимало дерев та квітів. Коли фотографував ці, то почув повторюваний вигук місцевого бидла мешканця, що він мені "щьас тут пощьолкає"(с). Можливо, то був охоронець. Я потім пішов собі далі, а він до мене так і не підійшов. Майте на увазі.
19. Одна зі споруд на території. Навпроти бічного фасаду до училища.
20. Табличка, яка мала би щось пояснити, але не надто.
21. Ми повертаємось до головного фасаду. Ось такий вигляд має училище з площі (Це або пл./вул. Незалежності, або вул. Розумовських/Розумовського, я так і не зрозумів), на якій воно розташоване.
22. Цегляна арка.
23. Паркан.
24. За час фотографування, до будівлі під'їхав один чоловік, відкрив її, щось забрав закрив і поїхав. Цікаво було б побувати в середині, і побачити, як модерн виглядає там.
25. Вигляд перетину доріг (в бік Заходу), де розташована пам'ятка архітектрури (за деревами, орієнтуємось по арці:) на цьому фото). Доїхавши до села трасою Київ-Чернігів-Нові Яриловичі (а Лемеші за Козельцем) в потрібному нам населеному пункті звертаємо на другій дорозі яка йде в бік від траси. Орієнтуємось на церкву, як добре видно. Їдучи до цієї ж церкви, спочатку і буде земське училище.
26. А це вже вигляд на схід від училища. Помітно баню та дзвінницю церкви Трьох Святителів. Тут вже вирішувати Вам. Дорога дозволяє подивитись спочатку училище, а потім вже церкву і грунтовкою виїхати на трасу в напрямку Чернігова. А можна розвернутись біля церкви і вже подивившись училише виїхати на головну дорогу тим же шляхом, яким здійснювався заїзд.
Пам'ятайте, що крім будівлі Полтавського земства, або нині висвітленої у телевізійних та інтернет ЗМІ школи Сластіона, є ще й такий куточок архітектурного українського модерну на Чернігівщині, відносно не далеко від Києва. Дякую за увагу)))