Замок Шенборна

Oct 18, 2014 16:39

Подорожуючи цієї осені Карпатами, я не відмовився знову зазирнути в таке чудове місце, як замок чи точніше палац графів Шенборнів



Знаходиться палац на території сучасного санаторію "Карпати" та є його частиною. Особисто для мене, це велика дикість робити санаторій в такій визначній історичній пам'ятці. Не цікавився яка ситуація там зараз, але раніше можна було поселитися прямо в палаці як пацієнт санаторію. Мені це відразу нагадує аналогію з радянськими часами, коли палаци, замки та костели використовували як склади, психлікарні і т.д. До речі санаторій також утворився в той же час (1946 р.).

Знаходиться ця пам'ятка архітектури у с. Карпати Мукачівського району, просто над трасою Київ-Чоп, тому знайти його можна без проблем. І перше на, що звертаєш увагу - прекрасна природа та багатовікові дерева, що ростуть на схилах біля доріжки, яка веде до палацу.



Вхід коштує 8 грн, що просто дуже дешево, дивлячись на красу яка оточує палац. Далі потрібно піднятися вгору. Пішки це займає біля 10 хв, хоча як бачимо, є ті, кому звичайні правила не підходять.

Така собі сучасна карета на фоні старовинного замку



Але, повертаємося до цієї історичної будови. Палац має цікаву особливість - 365 вікон, 52 кімнати, 12 входів - можна вивчати календар. Кількість вікон - 365 - відповідає кількості днів в році, 52 кімнати - кількості тижнів, 12 входів - кількості місяців. В архітектурному відношенні замок близький по типу французьким ренесансним замкам. Кожна деталь замка, чи то димохід, чи то вежа - не просто виконують свої утилітарні функції, але і виступають прикрасою побудови. Замок побудований в романтичному стилі, поєднуючи романські та готичні мотиви.



Тепер трохи історії цього краю. Після поразки визвольної війни 1703-1711 рр. всі маєтки князя Ференца II Ракоці перейшли до королівської казни, а в 1728 р. вся Мукачівсько-Чинадіївська домінія була подарована цісарем Карлом VI архієпископу Лотару-Францу фон Шенборну (1655-1729) у довічну власність, який в свою чергу доручив управління володіннями кузену та майбутньому спадкоємцю Фрідріху-Карлу фон Шенборну (1674 - 1746). Для ведення всіх справ було призначено управляючих і час від часу відправлялись інспектори для перевірки.



В 1746 р. Мукачівсько-Чинадіївську домінію успадкувала австро-угорська гілка родини - Шенборни-Бухгейми, які на відміну від своїх німецьких родичів вели світський спосіб життя. Новою володаркою маєтностей стала графиня Шенборн-Менфред. За господарювання її сина Євгена-Ервіна фон Шенборна-Бухгейма (1738-1817) домінія почала швидко розвиватися, завдяки продуманій політиці розвитку сільського господарства та ремесел.
У родини Шенборнів стало доброю традицією щоосені навідуватися у Сент-Міклош (назва Чинадійово почала використовуватися з 1944 р.) і влаштовувати полювання.
Саме для цього в 1890-1895 рр. в урочищі Берегвар на місці дерев’яного мисливського будиночку Ервіном-Фрідріхом фон Шенборном-Бухгеймом (1842-1903) було побудовано замок-палац, куди він та його спадкоємець Фрідріх-Карл фон Шенборн-Бухгейм (1869-1932)запрошували іменитих гостей з Будапешта та Відня.





Особливу атмосферу задає різномасштабна конструкція дахів. Двері під’їздів та вікна над ними прикрашені вітражами.





Палац зараз перебуває в хорошому стані і має дуже незвичний стиль, що виділяє його на фоні інших, які збереглися на території нашої країни.





Існують такі чутки, що напередодні Другої світової війни сам Герман Герінг хотів придбати палац, але щось там не склалося.





Останній власник мисливського палацу граф Георг-Ервін фон Шенборн-Бухгейм (1906-1989) залишив Мукачево у вересні 1944 р. В 1945 р. замок було реорганізовано у будинок відпочинку, а у 1958 р., після візиту М. Хрущова, на його базі був відкритий перший кліматологічний санаторій в Закарпатті, який спеціалізувався на лікуванні серцево-судинних (кардіоневрологічних) захворювань. Будівля замку стала головним корпусом комплексу. Ось таке закінчення історії Шенборнів на теренах українських земель.





Біля палацу зберігся парк-дендрарій, який займає 19 га. Місце для розміщення замку було вибране настільки вдало, що навіть не було потреби змінювати довколишній ландшафт.



Парк просто чудовий. Відразу налаштовує на спокійний лад. Хочеться розслабитися і присісти на одну із безлічі лавочок та місць відпочинку. Відразу відзначу, що навкруги неймовірна чистота, справжня Європа ) У парку росте безліч рідкісних видів рослин: самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня, рожевий бук, італійська гліцинія, сріблястий клен, оцетове дерево та інші.





Туристів та взагалі туристичних груп дуже багато, тому сфотографувати замок без людей доволі складно.





Прогулюючись парком можна зустріти багато білочок. Щоправда восени я їх не побачив, хоча можливо просто поспішав та не звернув увагу, але влітку їх було багато. І до людей вони звикли, тому їх легко можна сфотографувати зблизька.





Також, на території парку є загін з косулями. Восени їх, щоправда, теж не вдалося побачити поближче - вони були закриті в спеціальному вольєрі, хоча є передбачена територія для їх прогулянок. Тому покажу літню фотографію.



Восени озеро в парку просто неймовірно краси. Кажуть, що воно за своєю формою повторює контури Австро-Угорської імперії того часу. На озері плавали лебеді , а графські гості катались на човнах. Зараз, мені здається, воно вже не повторює нічого, але раніше - цілком можливо.



Замок та парк оточують корпуси санаторію. Видно, що він користується популярністю - людей дуже багато.





Також, якщо пройти трохи вбік від парку, можна знайти джерело з холодною та чистою водою. Кажуть, якщо вмитися цією водою, то вічна молодість забезпечена )



І знову ж таки, прекрасна лісова природа довкола



Ось такий він палац Шенборнів та санаторій "Карпати". Всім відвідати обов'язково!








Закарпаття

Previous post Next post
Up