Донецьк.Місто

Jul 12, 2014 14:56

 Донецьк. Наскільки часто зараз це слово злітає з наших вуст...Звучить воно,на жаль,з тривожною нотою,болем,ненавистю...Донецьк-колиска "донєцких",батьківщина "москалів" і ненависників "бандьор",там "порожняк не гонят",як і на всьому Донбасі... Там за українське слово - перо під ребро,за синьо-жовту стрічку-бутилкою по голові...Що з цього правда на даний момент-я не знаю,але ще у листопаді минулого року я повернувся звідти без жодної подряпини...


Один з храмів міста-храм Агапіта Печерського,який знаходиться на території лікарні ім.Калініна.
Храм Прп.Агапіта Печерського


Храм був освячений у 2000р.Зараз при святині діє недільна школа.Святині храму- частинка мощів Прп.Агапіта Печерського та ікона Божої Матері "Казанська".
Храм


Храм та дзвіниця


Заселення земель в районі сучасного Донецька розпочато запорозькими козаками у XVII ст., та донськими наприкінці XVIII ст.
Висотні будівлі Донецька


У 1869 р. валлієць Джон Юз розпочав будівництво металургійного заводу селищем робітників Юзівка, названого на честь засновника. Дату заснування селища вважають часом заснування міста Донецька. На той час на території Донецька вже існували слободи Олександрівка, Григор'ївка, Авдотьїно.
Висотні будівлі Донецька


Деякі дослідники вважають датою заснування Донецька 1779 р., оскільки в цьому році, козаки, після зруйнування Катериною II Запорізької Січі у 1775 р., заснували Олександрівку (передмістя Донецька).
Висотні будівлі Донецька-2


У травні 1917 р. селище Юзівка, з населенням уже 70 тис. мешканців, отримало статус міста. Головну частину населення селища становили переселенці з Центральної Росії та Південної України, греки Приазов'я.
Висотні будівлі Донецька-3


Дореволюційна Юзівка ділилася на дві частини: Заводська - район металургійного заводу, де знаходилися «Англійська колонія» - район переселенців з Великої Британії, та Новий Світ - район мешкання чиновників та ремісників. Вплив англійської культури значно позначився на архітектурі та плануванню міста.
Висотні будівлі Донецька-4


У 1924 р. місто було перейменовано на Сталіно - на честь сталеливарної промисловості. У 1932 р. місто стало адміністративним центром Сталінської області. У 1941 р. чисельність населення міста сягнула півмільйона мешканців, у місті видобувалося 7% вугілля, вироблялося 5% сталі Радянського Союзу.
Висотні будівлі Донецька-5


1970 р. ЮНЕСКО визнала Донецьк найбільш озелененим високо індустріальним містом світу, тоді Донецьк називали «містом мільйона троянд». Цей статус місто повернуло в 2009-2010 рр.
Висотні будівлі Донецька-6


У  2008 р. Донецьк отримав диплом «Найкраще місто СНД» на міжнародному форумі «Мегаполіс - 21 століття» у Москві.
Висотні будівлі Донецька-7


Місто розташоване в центральній частині Донбасу, на південь від Донецького кряжу. Географічно належить до степової зони, у верхів'ях річки Кальміус оточений невеликими лісами, пагорбами, ріками та озерами.На території міста Донецька розміщені більше 120-ти шахтних териконів.
Висотні будівлі Донецька-8


Донецьк входить у п'ятірку найбільших міст України,-бл.953 тис.чол.(станом на 2013р.),половина з яких за національністю-росіяни.
Висотні будівлі Донецька-9


Серед провідних підприємств важкої індустрії міста Донецький металургійний завод (близько 9% виробництва сталі в Україні), завод «Топаз» (розробник СРТР «Кольчуга»),Донецьккокс, фінансово-промислові корпорації Донбаська паливно-енергетична компанія, Індустріальний союз Донбасу, Альтком (найбільший та найсучасніший в Україні технологічний парк спецтехніки), System Capital Management (найбільша компанія України), «DMS». Найбільші вуглевидобувні підприємства - шахта ім. О. Ф. Засядька і шахта ім. О. О. Скочинського.
Висотні будівлі Донецька-9


Також, Донецьк є центром хімічної промисловості -у місті розміщені великі хімічні підприємства - «Донецький завод хімічних реактивів», «Донпластавтомат».
Висотні будівлі Донецька-10


У 19 ст. Юзівка мала у своєму розпорядженні три готелі: «Великобританія», «Дон» і «Гранд-готель». На початок 21 ст. в місті діють понад 40 готелів, серед них 5 п'ятизіркових.
5-зірковий готель «Донбас Палас» входить у топ-100 готелів за версією World Travel Awards, неодноразово визнаний найкращим готелем України.
Пейзаж з териконами


Міст


У рамках подій розпаду СРСР і оксамитової революції в Україні 1989-1991 рр. як культурологічні громадські організації (зокрема Донецьке обласне Товариство української мови імені Т.Г.Шевченка), так і шахтарські страйкоми Донеччини виступали за відновлення україномовних шкіл у Донецьку та на Донеччині.
Фото


За даними Всеукраїнського перепису 2001 р. українську мову вважали рідною 24,1% населення Донецької області, що на 6,5 % менше, ніж за даними перепису 1989 р. Російську мову визначили як рідну 74,9%. У порівнянні з минулим переписом населення цей показник збільшився на 7,2%.
Міст з колонами на вїзді


У місті Донецьку мову своєї національності визнало рідною 99,3% росіян і лише 23% українців, тоді як українську (мову українського громадянства) назвало рідною тільки 0,7% росіян, а російську - 76,9% українців.Як бачимо,особливої поваги та любові до української мови тут не було ще з часів...тут не було.
Колони-сторожі з радянськими гербами


20 травня 2008 р. Донецька міськрада ухвалила рішення обмежити навчання українською мовою в освітянських закладах: заборонено збільшувати кількість україномовних шкіл і класів та дитсадків і дитячих груп. Після несхвальної оцінки уряду донецький мер О. Лук'янченко призупинив дію цього рішення.
Купається у вечірніх променях сонця...


Найбільший приход у місті має УПЦ МП, відтак її культові споруди переважають в місті. Відомо, що до 1948 р. в Донецьку існувало 13 православних общин, однак за радянської влади релігійне життя міста майже зійшло нанівець.
Над річкою...


Місточок збоку моста


Донецьк - потужний спортивний центр країни, має високорозвинену спортивну інфраструктуру. Свого часу тут проходили чемпіонати СРСР з тенісу, легкої атлетики, боксу.
Донецьке вечірнє


29 серпня 2009р. відбулося відкриття першого у Східній Європі стадіону, спроектованого та побудованого згідно з 5-зірковою акредитацією УЄФА - стадіону «Донбас Арена». Стадіон має 55 тис. місць. За акредитацією УЄФА та ФІФА - споруда відповідає класу «еліт».
Донецьке вечірнє-2


Окрім «Донбас-Арени» в Донецьку розміщено три стадіони, які приймають матчі високого рівня - РСК «Олімпійський», «Шахтар», «Металург».
Комплекс


У 1880-х рр. у Юзівці існувала тільки одна вулиця - Перша лінія. У 1890-х рр. з'явилися паралельні їй вулиці, які називалися «лініями»: Друга лінія, Третя лінія і т. д. Вулиці перпендикулярно перетиналися з більш вузькими провулками. Пізніше вулиці перейменували.
Панорама


У Донецьку розміщено бл.262 пам'ятники історії і культури, до них відносяться скульптури, меморіали, пам'ятні знаки і меморіальні дошки, присвячені Жовтневій революції, громадянській війні в Росії, 30 - мистецтву, 30 - праці, 37 -братських могил, 3 - жертвам фашизму, 3 - діячам комуністичної партії, 1 - працівникам міліції, 1 - засновникові міста.Такі от смаки..
Донецькі "піраміди" ,парк та річка Кальміус


Першим пам'ятником Донецька (тоді ще Юзівки) був пам'ятник Олександру ІІ. Його відкриття планувалося на 1916 р., але він зруйнувався за кілька днів до відкриття.
Своєрідна краса


Деякі пам'ятники подаровані Донецьку іншими містами. Таким чином Донецьк отримав від Москви копію Цар-гармати, від Бохуму - копію дзвону встановленого біля Міської Ради, від Києва - оригінал скульптури Архистратига Михаїла.
Інфу "здерто" з Вікіпедії.
Вечорами на Набережній годують качок...


Відтворення скіфського поселення(?) у парку


Біля стадіону Донбас-Арена розкинувся чудовий парк,по якому можна походити-побродити,помилуватись краєвидами териконів та річкою Кальміус,подивуватись та пофоткати чудернацьких "жителів" парку-від собак та котів і до русалок..
Камяні баби


Фото


Можна посидіти у альтаночці,правда вітряно досить.Одразу поряд- музей ВВВ.Правда не любитель я таких музеїв,краще вже в оригінальному парку покрутитись)хоча й до музею я пішов,правда без заходу всередину).
Альтанка


Взагалі Донецьк - зелене місто, в ньому багато парків, скверів, бульварів.Найперший парк, закладений у Донецьку, отримав звичайну для своєї епохи назву - Міський сад. Проте після того, як 1932 р. на протилежному березі Першого міського ставка відкрився Парк імені Постишева, а нині Центральний парк культури і відпочинку, загальною площею 200 га, Міськсад почав поступатись йому у популярності і поступово втратив своє значення.
Вечірній парк


Центральний парк культури і відпочинку  у 2010 р. визнаний найкращим парком країни.
Невагомі дітки


Ландшафтний парк біля стадіону відкрили одночасно з Донбас-Ареною- у 2009р.
Дивні птиці


У парку розміщений найбільший в Україні сад каменів. На території від монументальних споруд до ріки Кальміус, 2011 р. відбулося відкриття першого в Україні Музичного парку. Головним парковим шоу є світломузичні фонтани та амфітеатр, використані новітні технології створення звукового фону. Також в парку була створена реставрація «скіфсько-сарматського поля».
Собаки-злюки


Парк культури і відпочинку міста Донецька (до 2006 р.-  Парк культури і відпочинку імені Ленінського комсомолу) почав плануватися 1952 р. у зв'язку з тим, що Центральний парк культури і відпочинку імені Щербакова не міг самостійно задовольняти потреби міста.
Емм...коти,жаба та ..єнот?


У жовтні 1955 р. виконкомом Сталінської обласної Ради приймається рішення «Про десятирічний план створення і розвитку зелених зон міст і робочих селищ Сталінської області на 1955-1964 роки». У результаті цього 1956 р. закладається парк.
Русалочка


Парк отримує ім'я М. Горького у зв'язку з тим, що 18 червня 1956 р. відзначається двадцятиріччя з дня смерті письменника. 25 жовтня 1958 р. закладається алея, присвячена сорокаріччю ВЛКСМ. Ця назва з часом замінює ім'я Горького і парк починає називатися парком імені 40-річчя ВЛКСМ.
Голубоокі зайці,х-ха!


1961 р. створюється водосховище в заплаві річки Кальміус. На берегах водосховища створюються станція прокату човнів і пляж. У травні 1972 р. виконком Донецької міськради ухвалює змінити назву на «Парк культури і відпочинку ім. Ленінського комсомолу».
Невідомий житель парку


Влітку 2006 р. почалось будівництво стадіону «Донбас Арена» у парку ім. Ленінського комсомолу. Почалися земляні роботи, було вирубано велику кількість дерев. Старий парк було знищено. Новий парк отримав назву «Парк культури і відпочинку міста Донецька». Парк складається з великої кількості унікальних об'єктів. Загальна кількість рослин перевищує 77 тис., майже половина з них -троянди.
Вигляд з протилежного боку монументу "Твоїм визволителям, Донбасе"


З 21 жовтня 1941 по 8 вересня 1943 р. місто було окуповано фашистами. Майже всі промислові підприємства в місті були зруйновано, відзначаються величезні людські втрати.
Експонати музею ВВВ


Музей Великої Вітчизняної війни був урочисто відкритий 9 травня 2012 р. За словами Донецького міського голови, музей був побудований і оснащений "за засоби міста і засоби приватних інвесторів".
Військова техніка


Експозиційна площа музею - 927 кв.м. Експозиція знаходиться на двох рівнях: на нижньому розташований загальний експозиційний зал, зал військової кінохроніки, "зал Перемоги",й зал зброї з розміщенням приватної колекції зброї часів Великої Вітчизняної війни і військової уніформи; верхній рівень є похилими галереями, оформленими тематичними фотопанно, експозиціями і діорамами.
Фото


" 1943 Твоїм визволителям Донбас"


Концепція музею створена так, щоб донести до нинішнього покоління хронологію Великої Вітчизняної війни від початку фашистської окупації 22 червня 1941 р. до Дня Перемоги. Наявний звуковий супровід окремих експозицій музею для повнішого сприйняття інформації, для іноземців існує аудіо-супровід англійською мовою.
Монумент музею ВВВ


Монумент з входом у музей


Експозиція музею - понад 200 документальних фотографій, 150 плакатів, газет, листівок, предметів часів війни.
Вічний вогонь біля входу


Дзвін памяті


Майданчик військової техніки


У листопаді 1961 р. Сталіно перейменовано в Донецьк. У місті ведеться реконструкція та модернізація вугільної, металургійної, машинобудівної, хімічної, харчової та легкої промисловості. Будуються бавовняний комбінат, комбінат рибопродуктів, фабрика дитячих іграшок (1972). У 1961-1970 побудовано понад 4 млн. кв. м загальної житлової площі. За новим генеральним планом Донецьк і Макіївка з'єднуються в єдиний масив на березі р. Кальміус.
Фото


З середини 80-х рр. затверджується ідея відродження в Донбасі національного театру, яка була втілена в діяльності Донецького українського музично-драматичного театру, Донецького театру опери та балету, Української трупи Донецького театру ляльок, у створенні грецького театру.
Комплекс


Нову арену, що збудували у парку культури і відпочинку міста Донецька, часто називають «літаючою тарілкою», насамперед завдяки незвичайному дизайнерському рішенню. Адже стадіон має овальну форму, а також скляні фасад і дах. Стадіон орієнтований із півночі на південь, при чому основна трибуна розташована в західній частині.Дах арени нахилений у напрямку з півночі на південь, повторюючи нахил ландшафту й посилюючи природне освітлення й провітрювання поля.
Стадіон Донбас-Арена


Проект будівництва нового стадіону «Донбас Арена» задумувався задовго до того, як Україна одержала право провести фінальний турнір Євро-2012. На будівництві було задіяно близько 1200 робітників і 250 інженерів, більшість з яких є громадянами Туреччини.
Гранітний мяч


Однією з головних відмінних рис дизайну є повне засклення фасаду.
Сучасний символ Донецька


Замість вирубаних дерев у Міському парку культури і відпочинку були посаджені нові молоді насадження.Також в парковій зоні розташований фонтанний каскад, гранітний гігантський м'яч, що обертається під тиском двох струменів води, лавочки і безліч різноманітних зелених насаджень. Загальна вартість паркової зони навколо стадіону склала 30 млн дол.
Ліхтарні стовпи біля стадіону


Відкриття стадіону відбулося 29 серпня 2009 р. в День шахтаря та День міста Донецька. Церемонія відкриття називалася «Ґранд Шоу», яке складалося з двох частин. Перша - це хореографічне шоу, виступи політичних діячів, українських та російських виконавців популярної музики і представлення футбольного клубу «Шахтар». Друга - концерт відомої американської співачки Бейонсе.
Стадіон вночі


Загальна вартість проекту стадіону і парку, який розташувався навколо нього, становить 400 млн доларів. На стадіоні працюють музей, тематичне кафе, фан-клуб, ресторани, медичний пункт. Можливе проведення концертів, виставок, видовищних спортивних заходів, боксерських поєдинків.
Нічне фото


"Літаюча тарілка"


У квітні 1978 р. чисельність населення перевищила мільйонний рубіж - Донецьк приєднався до міст-мільйонників.
Критий ринок(1961р.)


Головним храмом Донецька являється Свято-Преображенський кафедральний собор,збудований в кін.20ст.,за образом однойменної церкви,підірваної у 1933р.
Свято-Преображенський кафедральний собор


Кам'яне будівництво храму почато в Юзівці восени 1883 р. замість дерев'яного храму. 2 листопада 1886 р. храм був освячений.
Церковне братство Спасо-Преображенської церкви в 1896році заснувало Братську школу в Юзівці.
Храм.Тильна сторона


11 грудня 1930 р. Свято-Преображенський собор втратив дзвони, а пізніше була зруйнована дзвіниця. А в 1931 р. собор був підірваний нібито для добутку будматеріалів.Після цього підірваний храм ще два роки лежав у руїнах.
Головний фасад собору


12 лютого 1992р. Донецькою міською радою було прийнято рішення про відведення земельної ділянки і початок будівництва нового собору. Новий собор будувався в іншому вигляді, аніж той, що був до його руйнування. Місце будівництва нового собору не збігається зі старим. Будівництво почалося в 1997 р. Відкриття для прихожан планувалося на 2006 р.
"Русь Святая-храни веру православию!"


У 2002 р. біля входу до собору встановлена подарована київською владою бронзова статуя архистратига Михаїла, яка раніше стояла на Майдані Незалежності в Києві (дар у відповідь киян на копію пальми Мерцалова, яку Донецьк подарував Києву влітку 2001 р.).
Фасад храму


У архітектурі храму гармонійно поєднані стильові мотиви російського класицизму з елементами, властивими українській архітектурі. Розміри будівлі в довжину 57 м. і ширину -36 м. У оформленні фасадів використані фактурна штукатурка, гранітні і мармурові блоки. Головний і бічні входи собору прикрашають барельєфні зображення хрестів, а в нішах розташовані мозаїчні фігури РСпасителя, Богородиці і вибраних святих.
Свято-Преображенський кафедральний собор


Дзвіниця собору триярусна. На третьому ярусі, що вінчається довгастим куполом з шпилем, встановлені куранти, а нижче -дзвони.
Будівля за храмом


Позаду храму височіє шикарна будівля,яка(судячи з куполів),накож якимось чином має відношення до парафії.Правда які функції виконує дана споруда я не дізнався.
Храмовий "сусід"


Фото


Одним із дарунків Донецьку стала копія Цар-гармати - подарунок Москви українському місту , де і була встановлена ​​перед будівлею мерії в травні 2001 р.
Копія Цар-гармати


За замовленням уряду Москви Удмуртської підприємство ВАТ «Іжсталь» виготовило копію гармати А. Чохова з чавуну навесні 2001 р. Копія важить 42 т (одне колесо важить близько 1,5 т, ядро - 1,2 т, а діаметр стовбура - 89 см).
Дарунок Москви


Фото


Навпроти Донбас-Арени знаходиться регіональний спортивний комплекс "Олімпійський"-багатофункціональний стадіон у місті Донецьку. Колишня назва - «Локомотив». Домашня арена футбольного клубу «Шахтар» у 2004-2009 рр.
РСК "Олімпійський"


Будівництво комплексу почалося у 1955 р. Відкритий 13 серпня 1958 р. З моменту відкриття добудовано 13 з 32 секторів. Після завершення цих робіт у 1970 р стадіон міг прийняти 42 тис. глядачів.
Бубка на постаменті


У 2003 р. стадіон реконструювали та встановили пластикові сидіння. Кількість місць зменшилась до 25 500, але відтоді стадіон відповідає міжнародним стандартам.З 10 по 14 липня 2013 р., РСК «Олімпійський» став місцем проведення Чемпіонату світу з легкої атлетики серед юнаків.
Біля входу до РСК встановлений постамент з скульптурою С.Бубки.
РСК + памятник С.Н.Бубки


Ну і проощання з містом звичайно ж відбувається на вокзалі.
Храм Миколая Чудотворця біля з/д вокзалу (2011р.)


Під час Німецько-радянської війни була зруйнована стара будівля вокзалу. В 1951 р. за проектом архітектора І. І. Воронцова був побудований новий будинок вокзалу. Будівля монументальна, має традиційну центрально-вісьому схему об'ємно-просторової організації. Центральне місце в об'ємно-просторовій організації займає вестибюль, що домінує в загальній композиції спорудження.
Храм + вокзал


Привокзальна площа була забудована в 1960-ті роки.
Головний фасад


Завдяки проведенню у Донецьку ЧЄ з футболу 2012 р. будинок вокзалу було реконструйовано, а також добудовано, введення в експлуатацію відбулось 21 травня 2012 р.Новий вокзальний комплекс складається з основної будівлі вокзалу, яка повністю відреставрована, приміського та транзитного вокзалу, двох торговельних комплексів, двох конкорсів, автостанції.
Інтерєр


Інтерєр


Таким я побачив місто у листопаді 2013-го...
Головний залізничний вокзал у Донецьку

Донецьк, Донеччина, музеї, храми

Previous post Next post
Up