Від Алушти до Алупки.Ч5:Алупка.Воронцовський палац

May 31, 2014 13:07

 Алупка -приморський кліматичний курорт Південного берега Криму, розташований на південному схилі Кримських гір, біля підніжжя гори Ай-Петрі.Назва міста походить від грецького слова алепу, що в перекладі означає лисиця.Лисиць правда я там не побачив,але й без них є на що поглянути.


Воронцовський палац


Біля підніжжя гори Ай-Петрі в Алупці височить величний Воронцовський палац. Цей унікальний пам'ятник архітектури першої половини XIX ст. будувався як резиденція державного діяча Росії, генерал-губернатора Новоросійського краю Михайла Воронцова.
Штучні водоспадики в парку


Штучні водоспадики в парку-2


Палац був побудований в період 1828-1848 рр. Новоросійський край включав в той час величезний простір Північного Причорномор'я між річкою Прут на заході і Доном на сході. Входив до нього і Крим. Адміністративним центром Новоросійського краю з 1805 р. була Одеса. Однак М. С. Воронцов, що надавав Криму виключно важливе значення, вирішив саме тут побудувати свій представницький палац.
Обід...


Проект Воронцовського палацу розроблявся досить довго, тому що довго підбирався необхідний архітектор. Здійснити плани Воронцовського зміг англієць Едуард Блора .Проект був підготовлений за рік. І в 1832 р. почалася основна робота з будівництва палацу.
Три богатирі у Алупкінському(Воронцовському)парку


Чилійська араукарія


Південний фасад палацу, звернений до моря, виконаний в мавританському стилі, і чимось нагадує знаменитий палац Альгамбра арабських правителів Іспанії в Гренаді, побудований в кінці 14 ст.. На фризі глибокої ніші фасаду шестикратно повторюється стилізований арабський напис, девіз халіфів гренадских: «Немає переможця окрім Аллаха!».
Паркове озеро


Перед фасадом палацу(південним) влаштована "Левова тераса", від якої спускаються монументальні сходи з трьома парами левів білого мармуру. Леви над верхніми ступенями повторюють левів Антоніо Канови з гробниці папи Климента XII в Римі.
Плавають качки


Красень-лебідь купається


Коропи влаштовують перегони


Задній фасад палацу і його західна частина - романтична архітектурна варіація на тему «стилю Тюдорів» XVI - поч. XVII ст. Архітектори називають його «неоготичним». При погляді з боку гір корпуси палацу нагадують суворі заміські замки англійських аристократів.
Гігант


Чилійська араукарія захищена огорожею


Кінематографісти часто знімають тут історичні і казкові фільми, екранізують Шекспіра і Стівенсона. Різноманітність численних веж і вежечок, різьблених карнизів, куполів, шпилів, ажурних балюстрад,  контрфорсів, камінних труб, вікон-бійниць, сходів, палацових інтер'єрів створюють романтичний антураж майже для будь-якого сюжету і історичної епохи.
Хмарки над Ай-Петрі


Головний корпус палацу.Північний фасад


Незабутнє враження справляв зимовий сад, який був розташований між Блакитнею вітальнею та парадною їдальнею. Таким чином пройти до їдальні було неможливо, інакше, ніж через зимовий сад. Можливо через це у ньому було розміщено  велику кількість скульптур, портретів членів сім'ї Воронцова, копій відомих античних скульптур.
Головний корпус(ліворуч),вежа з годинником-праворуч


Симпатичні деталі оздоблення екстерєру будівлі


Основним будівельним матеріалом палацу був діабаз магматичного походження. Цей твердий камінь зеленувато-сірого забарвлення, майже вдвічі твердіший за граніт і дуже примхливий в обробці, брався з природних розсипів в Алупці. Для його обробки потрібні чималі зусилля, адже з величезних брил висікалися рівні блоки для стін і прикраси зі складним малюнком, а один невірний удар долотом міг зіпсувати титанічну працю майстра. При цьому всі роботи проводилися вручну, звичайними інструментами.
Прохід між Шуваловським та господарським корпусами


Фото


Важливою архітектурною особливістю стало розташування Воронцовського палацу відповідно рельєфу гір. Завдяки цьому він дуже органічно вписався в навколишній ландшафт і знайшов свій оригінальний художньо-виразний образ.
Вхідна арка


Внутрішній прохід палацу із західного боку


Розташування елементів палацового комплексу йде від західних воріт - чим далі від воріт, тим більш пізній стиль споруди. Англійський стиль органічно поєднується з неомавританським стилем. Наприклад, готичні димові труби нагадують мінарети мечеті, а південний вхід оформлений зі східною пишністю.
Вежі західного входу


Краєвид


Суничник дрібноплідний(безстидниця)


Алупкінський або Воронцовський парк навколо палацу заслуговує особливої уваги. Він є неперевершеним шедевром ландшафтного мистецтва ХІХ століття і одним з наймальовничіших місць всього Кримського узбережжя.
Головний корпус/південний фасад


Головний корпус/південний фасад-2


Парк був заснований трохи раніше Воронцовського палацу, в першій половині XIX ст. З усього світу сюди були завезені близько 200 видів дерев і кущів, які гармонійно вжилися в первісний ландшафт парку.
Будівля  в зелені


Титанічні зусилля творці парку доклали, щоб створити унікальну систему озер, водоспадів, каскадів, галявин і доріг. Оскільки раніше ця територія була покрита розсипами діабазових скель, під час створення парку довелося прибирати тисячі тонн каміння. Замість каменів привозили чорнозем, в мішках і кошиках приносили родючий грунт Ай-Петринської яйли.
"Фонтан сліз"


Прибережне шосе ділить парк на Верхній і Нижній.
Фонтан


Верхній парк наповнений природними родзинками: суворими кам'яними хаосами і дзеркальними ставками, фрагментами природного південнобережного лісу і групами прекрасних іноземних дерев. Усі вони мають поетичні назви: Місячний камінь, Малий і Великий хаоси, Форелеве, Дзеркальне і Лебедине озеро, Платинова, Сонячна, Контрастна, Каштанова поляни.
Один із левів


Фото без людей зробити складно..


Нижній парк створений у стилі італійських садів епохи Відродження - "Фонтан сліз" -  варіант відомого Бахчисарайського фонтану, фонтан "Раковина", джерела "Кошаче око", "Чайний будиночок", скеля І. К. Айвазовського і, нарешті, левова тераса з трьома парами біломармурових тварин із сімейства котячих: сплячих, пробуджених і насторожених.
Підковоподібна арка південного фасаду


Загалом парк насичений творами мистецтва : водограї "Трільбі", Східний, Готичний, каскадний, Оболонка, Античний саркофаг, Фонтан сліз, фонтан-стела, шість мармурових скульптур левів, 45 мармурових ваз, кам'яні лави, візантійські колони.
Фото


У палаці мешкало три покоління Воронцових. Після 1917 р. вони вимушено емігрували за кордон. Нащадки живуть у США.При СРСР палац націоналізували, з 1921 р. створено музей.
Південний фасад,левова тераса та Ай-Петрі...Гарно


У роки Другої світової Крим був захоплений німецько-фашистськими військами. У палаці був будинок відпочинку німців. Колекції музею не встигли евакуювати, і їх пограбували. Відомо про вивезення 537 предметів мистецтва, картин і гравюр. Після війни частину їх повернули в музей. Приміщення палацу врятували, що є величним вчинком наукового співробітника музею С. Г. Щеколдіна.
Панорама


Під час Кримської (Ялтинської) конференції у Воронцовському палаці Алупки розмістили делегацію з Британії.
З 1956 р. за наказом з Москви тут відновлено роботу музею.

палаци, Крим, Ай-Петрі, Алупка

Previous post Next post
Up