Чесники - Лісники

Feb 17, 2014 00:23

Чесники - село в Рогатинському районі Івано-Франківської області. Воно має давню історію, адже перша згадка про нього з"являється в 1368 році. В цьому селі знаходиться старовинна мурована оборонна церква.

Нехай вас не лякає така кількість диму над селом. Це  давньоукраїнський осінній флешмоб зі знищення всього того, що не зможе з"їсти сім"я або худоба з городу:
На пагорбі стоїть Михайлівська церква, яку заклали в 1906 році:



Перед в"їздом в село є табличка, яка гордо повідомляє, що ООН і ЄС здійснили проект енергозберігаючих заходів в місцевій школі.
Також тут йдеться про Вознесенську церкву, яка нам і потрібна, хоча в багатьох джерелах і навіть в законах вона має назву "Миколаївська"


А таку табличку я більше ніде не бачив:


Незважаючи на те що, село добре проглядається з пагорбу, церкву Вознесіння так просто не знайдеш. Дерева старанно приховують її розташування, тому треба питати в місцевих, або в мене :). Заїжджаєте в село, проїжджаєте магазин і на наступному перехресті, де стоїть фігурка Ісуса Христа, повертаєте на право, проїжджаєте річку і їдете прямо, піднімаючись по пагорбу, аж до церкви. І ось вона:


Побудована вона ще в XIV столітті, хоча є версії, що сталось це на два століття раніше. Церква є оборонною, бо часи тоді були зовсім не спокійні і народ змушений був захищатись від всілякої гопоти зі східних і південних степів. Бійниця в стіні церкви:


Місцева легенда розповідає про славного воїна Яна Чесновського ( так от звідки назва села), який побачив з дзвіниці храму татар і разом з селянами відбив їх напад.


Надгробок 1826 року:


Навколо храму стоять старовинні хрести:


З дохристиянськими символами:


Якщо з Чесників прямувати на Бережани, тому можна потрапити в село Лісники - передмістя цього районного центру.  За Лісниками є урочище Монастирок, .

Колись ту був монастир, про який було відомо ще в XIV столітті. В 1640 році його спалили татари. З XVII століття, мабуть відбудований монастир, належав вже василіянам. В 1980 році, місцева влада вирішила облаштувати тут зону відпочинку, але дерев"яна церква( XVII cтоліття) їй дуже заважала. Довго не думали....взяли і спалили.
Тепер в урочищі на кошти місцевої громади облаштована "хрестна хода", яка є одна з найдовших на Західній Україні:


На вершині пагорба сидить здоровенна каменюка - Чортів камінь. На цьому камені,  десь в XVI ст., було вирізано розп"яття Хреста, але  в тому ж 1980  було знищено. В 2004 році розп"яття  відновили:


Мабуть виникне питання - "Чому чортовий камінь?". За легендою чорт ніс камінь, щоб скинути на церкву, але не доніс і покинув його на пагорбі.
Природа тут  чудова:



Івано-Франківщина

Previous post Next post
Up