Від Алушти до Алупки.Ч3:Ялта

Jan 28, 2014 17:09

  Погода остаточно "посіріла"...Та що поробиш-сонячна Ялта зустріла мене похмурим небом,сірим морем та якоюсь апатією снуючих туди-сюди груп туристів..Столиця Криму знову обіцяла розчарувати..Та,оскільки кожен робить собі погоду сам,то і я вирішив шукати у місті "чогось"..


Будівля міської ради Ялти


Територія так званої «Великої Ялти» (територія, адміністративно підпорядкована Ялтинському міськвиконкому) простягнулася уздовж Чорного моря від мису Сарич до гори Аю-Даг.Сама ж Ялта розташована у великому амфітеатрі, який розділяється горою Дарсан на дві долини річок Учан-Су (Водоспадна) і Дерекойка (Швидка).
Храм Олександра Невського


Головним православним собором Ялти являється собор Святого благовірного князя Олександра Невського,збудований на честь російського імператора Олександра II.
Школа


У закладці першого каменя 1 березня 1891р., в день десятої річниці загибелі імператора, брала участь імператриця Марія Федорівна. Освячення собору відбулося 4 грудня 1902р. в присутності імператора Миколи II, його сім'ї та свити.
 Двоярусний, з відкритими галереями, ялтинський собор збудований у давньоруському стилі і прикрашений численними декоративними елементами: пілястрами,порталами, сердечками, шатровим ґанком. Ошатного вигляду йому надали біло-рожеві тони. Поруч із собором була споруджена триярусна дзвіниця.
Храм


Поруч із собором у стилі давньоруського терема за проектом архітектора М. І. Котенкова був збудований церковний будинок. В 1908 було завершено будівництво триповерхового будинку, в якому розмістилася церковна школа на честь цесаревича Олексія, притулок для хворих на туберкульоз, зал для зборів Олександро-Невського братства.


В 1938р. храм було закрито, дзвони відправлені на переплавку. У соборі влаштували спортивний клуб, а в шкільному будинку- Будинок учителя.Богослужіння в соборі було відновлено 1942 р., після встановлення німецької адміністрації в Криму. Після звільнення Криму храм був зареєстрований як фактично діючий.
Симпатична вежа з годинником під канатною дорогою


В 1783 р. Ялту в складі Криму приєднано до Російської імперії. Сучасна ж Ялта заснована в 1837 р. Вже в 1838 р.і офіційно стала містом, яке з 1860-х рр. почало розвиватися як курорт.
Лютеранська кірха Св.Марії(1885р)


З 1866 р, за порадою професора  Боткина, який першим оцінив видатні кліматичні особливості місця, поблизу Ялти, в Лівадії, стала відпочивати імператриця Марія Олександрівна. У 70-і рр. XIX ст. в місті почалося бурхливе будівництво. Цьому сприяла та обставина, що царська сім'я придбала сусідню Лівадію.
Сучасний палац..


Будинок з міні-куполом


Ощадбанк


Після того, як Лівадія стала царською резиденцією, Ялта досить швидко перетворилася на популярний аристократичний курорт, своєрідну кримську Рів'єру.  Услід за титулованими особами до Криму прямували багаті торговці і купці. Ялта стає модним курортом з фешенебельними готелями, магазинами, ресторанами, лікарнями і дачами.
Фото


Публіка збиралася тут багата, на початку осені, коли спадала літня спека,пані красувалися в оксамитових вбраннях - так з'явився «оксамитовий сезон».
Ялтинський "будинок-корабель"


Музей Лесі Українки


До 1913 р. територія міста пролягала від Лівадії до Масандри, а населення перевалило за 30 тис. чоловік. Місто Ялта ділилося на три частини: середня - між річками Дерекою і Учан-Су - складала так зване “нове” місто, справа було “старе” місто, зліва - Заріччя з прилеглими до нього околицями. Найбільш жвавим, упорядкованим і привабливим було “нове” місто.
Ялтинський будиночок


Музей “Чехов і Україна” на колишній дачі “Омюр” генеральші К.М.Іловайської(1888р.)


Музей “Чехов і Україна” на колишній дачі “Омюр” генеральші К.М.Іловайської(1888р.)


У 1920 р. був підписаний декрет «Про використанні Криму для лікування трудящих». У націоналізованих великокняжих палацах і дачах, готелях і лікарнях відкрили санаторії, і вже літом 1921 р. відбувся перший курортний сезон для робітників і селян. Незабаром в Ялті почалося будівництво зручних, розрахованих на велике число відпочивальників санаторіїв і будинків відпочинку.
Будиночок


Пушкін.Памятник


Прогулюючись по набережній заодно можна зайти у ялтинський акваріум,-є там досить цікаві екземпляри,варті уваги.
Акваріум


Нижче викладені фото декількох жителів акваріума "Кубик" на Пушкінській.
Тетрадон Факаха


Оминути увагою рибок я просто не міг, так як сам вдома утримую акваріум).
Цихлазома цитринова


Конкретної вартості квитка я вам не скажу-15 чи 20 грн.,плюс 5(?) за фотозйомку.Одним словом-не пожалійте 20-25грн. і 35-40 хв. свого часу.Воно того варте.
Хитала


Нільський крокодил


Фотографувати через скло акваріумів,враховуючи те,що і сама вода й скло не ідеально чисті.скажу вам не надто просто.І спалаху не включиш і в приміщенні не світло.Благо акваріуми підсвічують.Та що вже нафотав те й виставляю).
Сом псевдопластистома


Фрактоцефал


Фрактоцефал-2


Людей всередині небагато-5-7 чол...Чи то набережна всіх магнітом притягує,чи просто день був такий.Хоча,якщо кожної години приміщення відвідує хоча б 10 чол. то й це непогано.Непогано..
Гурамі


Вугор


Доречі у місті є ще один акваріум-морських риб.Знаходиться він поблизу "Поляни казок".Та його я не відвідав.
Паку(різновид піранії)


Черепаха


Зелена морська черепаха


Через місто протікають гірські річки Швидка (Дерекойка) та Учан-Су (Водоспадна),а за 8 км від Ялти знаходиться найвищий водоспад Криму - Учан-Су,висотою понад 98 м.
Річечка


Римо-католицький костел Пресвятої Богородиці - пам'ятка, яка завжди збирає в Ялті безліч туристів. Храм виконаний в стилі неоготики. Але для повної відповідності йому не вистачає високого шпиля, на завершення якого в громади колись не вистачило коштів.
Костел Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці


Початок історії римо-католицького приходу храму Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Ялті своїми витоками сягає пер.пол. ХХ ст. У той час в Ялті налічувалося близько 500 католиків, і єдиний невеликий молитовний будинок не міг їх всіх помістити. Тоді і виникла необхідність в будівництві храму.
 15 квітня 1906 р., храм було освячено. Через відсутність коштів община не могла собі дозволити добудувати дзвіницю, встановити орган та придбати церковне начиння. До речі дзвіницю так і не побудували до наших днів,а орган появився лише у 1988р.
Храм


У перші роки радянської влади костел працював, але після землетрусу в 1927 р. його закрили,мотивуючи це аварійним станом будівлі. Але для інших потреб храм годився, тому в ньому відкрили спортивний зал. У 1945 р. костел перетворили на виставку голограм і відділ фонду Ялтинського історичного музею.
Костел.Фасад


У 1988 р. в колишньому костелі вирішили створити Будинок органної і камерної музики. Почалася реставрація, встановили орган.А у 1991 р. будівлю костелу передали католицькій громаді, в тому ж році почалися богослужіння.
 Ще однією цікавою памяткою Ялти являється Вірменська церква,яка розташовується на схилі пагорба Дарсан.
Вірменська церква


Проект церкви у 1905 р. розробив архітектор Габріель Тер-Мікелян, будівництво тривало з 1909 по 1917 рр. Креслення, розписи купола, малюнок вівтаря та інше були виконані за ескізами визначного вірменського художника Вардгеса Суренянца,кошти надав вірменський нафтопромисловець Погос Тер-Гукасян.
Церковна брама.На жаль закрита..


З 1960 р. будівлю церкви використовував Ялтинський краєзнавчий музей. До 1988 р. з нагоди 150-ліття Ялти церква була відреставрована.Попасти на територію храму на жаль не вийшло-було вже пізно,все закрито..
 Матеріалом для будівництва послужив форроський вулканічний туф. Храм вінчає купол конічної форми, стіни прикрашені орнаментом, плетінням, розетками. Церква славиться своєю унікальною акустикою.
Канатна дорога


Костел Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці


Якось непомітно підкралась темрява.Справді непомітно-здається тільки декілька хвилин тому навколо ще було досить світло і тут оп-па,пора вмикати "нічний режим".Вирішив прогулятись набережною.
Галера


Нічна набережна це ще одна цікавинка міста-вуличні співаки,фотографи,костюми,завивання-закликання на морські прогулянки,шум,рух і купа людей...Непогано,заснути не дадуть!)
Фонтан на Пушкінській


Фонтан-2


Фото


Ранок.Поодинокі пенсіонери вже поспішають в сторону моря,-зустріти схід сонця,зробити зарядку,посидіти-подумати.Не спиться їм.Не спиться і мені.Спати звичайно хочеться,зважаючи на те,що ніч я провів за компютером у клубі,та що поробиш-попереду новий день і нові плани..
Колонада на головному вході в Приморський парк ім.Ю.А.Гагаріна


Вирушаю на пошуки палацу еміра Бухарського.
Фото


Будівля палацу  розташована над Приморським парком Ялти. Зведена архітектором Н. Г. Тарасовим з керченського каменю в мавританському стилі на ділянці, яку придбав у 1898 р. емір Бухарський, - Сеїд Абдул Ахан Хан і заклав на ній парк, а також 4 споруди, з яких до наших днів дожив лише палац. Палац був побудований протягом чотирьох років(1907-1911), ставши резиденцією еміра Бухари на ПБК.
Палац Бухарського


У архітектурі двоповерхового корпусу присутні прямокутні, грановані і напівкруглі об'єми, портики і тераси, лоджії і бельведери. Доповнюють мавританський стиль палацу і ажурне різьблення колон з вишуканими капітелями, балюстрадами і обрамлення підковоподібних вікон та зубчастого парапету над карнизом.
Балкончик


Вежа


Садиба, яку сам емір Бухарський назвав «Дилькісо» («привабливий», «чарівний»), залишалася в його власності (до смерті в 1911 р.) і його старшого сина до 1917 р.Після встановлення Радянської влади будівля була націоналізована. У 1921 р. тут був відкритий Східний музей Ялти. А у 1924 р. палац був переданий у вічне користування робітникам з Узбекистану, тут почав працювати санаторій "Узбекистан".
Палац еміра Бухарського


Свого часу палац встиг побувати  і протитуберкульозним  і психо-соматичним санаторієм і будинком відпочинку.Будівля зазнала серйозних пошкоджень в роки фашистської окупації.Реставрувалась на поч.1970-их рр.
Фото


В даний час палац являється одним з корпусів санаторію "Ялта" КЧФ,в якому знаходиться бібліотека.
Східний колорит у Ялті


Палац еміра у Ялті

палаци, Ялта, Крим, музеї, храми

Previous post Next post
Up