Журавно-містечко(смт) Жидачівського р-ну на Львівщині,знаходиться кілометрів за 80 від Львова,на берегах річок Дністер і Свіча.Вперше про місто згадується у 1445р.,а магдебурзьке право воно отримало у 1563р.За іншими джерелами Журавно вже у 1445р.згадується як місто...
Церква в Журавно
Журавно брало активну участь у національній революції 1648-1676рр., підтримувало дії козацьких загонів. 1676р. поблизу міста відбулася битва між турецькими і польськими військами (до складу останнього входили українські козаки), в якій турки зазнали поразки. 27(17) жовтня був підписаний Журавненський мирний договір 1676р. між Річчю Посполитою і Османською імперією, що ознаменував завершення польсько-турецької війни 1673-76рр.
Ратуша.Монументальна..
Після першого поділу Польщі 1772р. Журавно відійшло до Австрії,а після розпаду Австро-Угорщини (1918р.) увійшло до складу Західноукраїнської Народної Республіки.
Ратуша.Профіль
Кому ж свого часу належало містечко?До кін.15ст.-родині Ходорівських-Журавінських,потім були Реї(недовго),після яких-знову Журавінські.Напротязі 17-18ст. містечко ще декілька разів змінювало власників,З 1790 р. воно стало власністю Адама Жебровського. У цей час Журавне перетворилося на великий торгівельний центр, мало бруковані каменем вулиці, всі будинки на ринку також були муровані з каменю. Враховуючи заслуги Жебровських у розвитку міста, вдячні нащадки обрали герб цього роду за герб Журавного.
В сер.19ст.(після смерті Т.Жебровського) Журавно переходить(через його доньку)до родини Скшинських.Останніми власниками були Чарторийські(саме тому палац і називають палацом Чарторийських,хоч це і не зовсім правильно).
Будиночок з ліпниною
Так,здається трохи розібрались з історією.А тепер конкретніше про...
З 18 ст. у Журавно був величний палац, що вибудував Адам Жебровский. Це був симетричний із двома крилами будинок у вигляді підкови. У палаці був зимовий сад і альтанка, обрамлена чавунною балюстрадою. В 1904 р.ця будівля згоріла. Нинішній палац вибудував власник містечка Антоній Скшинський на відстані 100 м.від старого,у стилі неокласицизму. Була збережена стара частина дендропарку, 300-річне тюльпанове дерево, гинкго й стробус.
Палац.Правий фланг
Закинутий фонтан
У міжвоєнний період(1939р.?) палац перебудовується(розбудовується) останнім власником-Казимиром Чарторийським.
Барельєфи:
1)
2)
3)
За часів радянської влади у палаці знаходився протитуберкульозний диспансер,а після пожежі 2004р.будівля пустує,занепадає..Зате поряд знаходиться обласний дитячий протитуберкульозний санаторій.О!
Стіна
На території також розкидано декілька цікавих старих будівель-напевне колишні господарські споруди,чи що.А всередину палацу потрапити не вдалось,-подивився фото в "інеті"-не багато й втратив,зовнішні елементи декору набагато симпатичніші і ціліші.
А зверху-балкончик!Романтично..
Трохи про політику міста:з сер. минулого століття русини в Журавно були поділені на дві громади - українську і москвофільську. За вхід до української читальні треба було платити гроші, тоді як до москвофілів вхід був вільний. Між українцями і “кацапами” часто траплялися бійки, навіть під час Служби Божої...
Двері
Москвофіли дуже зраділи появі більшовиків у 1939 р., зустрічали їх з червоним прапором, а коли всім видавали паспорти, просили записувати їх “руськими”, що дивувало навіть нових урядовців. Після вивезення більшовиками на Сибір кількох сімей “кацапів” на Сибір вони швидко вилікувалися від свого москвофільства і забули свій гімн “За Русь святую”..Така от інформація..
Інтерєр
Інтерєр
Палац.Тильна сторона
Палац взагалі сподобався-0напевне через велику кількість цікавих деталей,барельєфів,оздоблень-то сова на стіні проглядається,то ще якась живність.Такому багатому оздоблення потрібно завдячувати львівському майстру Пьотру Харасімовичу.
З обох боків..
Герб-1
Герб-2
Сова..
А ще в місті є синагога..Ну,була,-шукали ми її недовго(містечко ж невелике),та за браком часу так і не відвідали..А там і відвідувати нема що,-на місці синагоги тепер знаходиться пошта,а сама будівля ой як перебудована(ми у ній синагоги аж ніяк не вгледіли).
Фото
А монументальна ратуша,(більш схожа на синагогу ніж та ж пошта) побудована на початку XX ст. Розташована в центрі Журавного - посередині площі С. Бандери.Нині в ратуші міститься «Народний дім» та кілька крамниць.
Палац.Бічна стіна
На закінчення ще декілька фото.
Палац Скшинських-Чарторийських.Фасад
Палац Скшинських-Чарторийських.Фасад
Будівля на території парку
Мур