Містечко (смт) Вишнівець в Збаразькому районі Тернопільської області вперше про себе письмово "заявило" у 1395р.-великий князь Литовський Вітовт, позбавивши Дмитрія Корибута Сіверського князівства, дав йому взамін кілька поселень, в тому числі і Вишнівець. Тоді на правому березі р. Горинь там, де нині село Старий Вишнівець, Корибут збудував перший укріпний замок для захисту від татаро-турецьких набігів.
Свято-Троїцька церква(1892р)
Та недовго музика лунала...в 1494 р. татари вщент зруйнували і місто і замок.
Млин братів Грязунових (20ст)
Кін. 15 ст.- М. Вишневецький(Збаразький) побудував на лівому березі Горині новий замок.
Будівля парового млина Грязунових
З поселенням повязане імя князя Дмитра Вишневецького відомого в народі як Байда. Саме цей нащадок волинських князів Гедиміновичів у 1550 р. на острові Мала Хортиця влаштував першу козацьку залогу,згодом названу Запорізькою Січчю.
Огорожа
У 1640 р. ще один представник роду Вишневецьких-Ярема, розпочав будівництво великого замку, модернізував замкові укріплення і збудував оборонний монастир Кармелітів, який входив в єдину оборонну систему замку.
Вїздна брама
Напад турецько-татарської армії у 1672 р., коли майже все населення було вирізане, а сама фортеця знищена,поставило хрест на оборонному значенні Вишнівця.
Карта
В 1730 роках Михайло-Сарвацій Вишневецький на місці оборонного замку збудував палац(за проектом архітектора Я.Бланже). В архітектурі Вишнівецького палацу поєднані риси пізнього бароко й класицизму.
Вишнівецький палац.Головний фасад
Наприкінці XVII ст. палац реконструювали. В той час був закладений великий парк, наповнений скульптурами, стояли дві альтанки.
Ліве крило
Під час Першої світової війни палац був частково зруйнований і пошкоджений. Відбудували його у 20 роках XX століття. Відбудовою керував архітектор Владислав Городецький.
Праве крило
В 1940 р. усі історичні і мистецькі цінності та коштовності були вивезені до Москви,а в 1941 р. забрали і решту- меблі та бібліотеку. Навесні 1944 року, під час бойових дій палац зазнав значних руйнувань.
Панорама(трохи кособока,але суть зрозуміла))
В 1949 р. в палаці була пожежа, після чого пропала вся внутрішня оздоба. У 1950-х Вишнівецький палац відремонтували, однак не реставрували. Далі в замку розмістилося ПТУ. Реставрація та відновлення палацу почалося в 2005 р.
"Ласкаво просимо"
Вхід на територію комплексу зараз вартує ...ммм...не памятаю,але точно чогось вартує,плюс пару гривень за фотозйомку,так що не "обломіться" на вході без копійки).
Байда?
В архітектурі Вишнівецького палацу поєднані стилі пізнього бароко й класицизму. Його видовжений у плані двоярусний корпус закінчується флангами, які вищі на один ярус. Будова нагадує симетричну П-подібну композицію.
Інтерєр
Інтерєр
Дзеркало
Центральна частина фасаду з парадним входом оздоблена ризалітом, увінчаним трикутним щитом з пишним ліпленням. На задньому фасаді поміж ризалітами розміщується аркові галереї.
Палац
Головний вхід в замок проходить через величну античну браму. Боковий вхід пролягає через північні ворота. До воріт прилягають два великі флігелі, які замикають палацовий комплекс.
Ліпнина над входом
Колекція Виншівецького замку входила до найкращих колекцій у приватних резиденціях Речі Посполитої XVIII ст.
Господарські споруди палацу у Вишнівці
Західний флігель
Біля підніжжя замкової гори знаходиться ще одна памятка містечка-призамкова церква Вознесіння Господнього зведена у 1530р.,в подальшому реконструйована у 1872-73,1989рр.
Церква Вознесіння Господнього
Храм служив усипальницею Вишневецьких.Саме в ній у 1605р. відбулося заручення Лжедмитра і графині Марини Мнішек.
Замкові мури
На мурах можна непогано відпочити,звісивши ноги вниз та милуючись краєвидом(це не заклик так робити!).
На мурах
Від церкви непогано видно руїни костелу Св.Станіслава(1757р) з триарковою дзвіницею поруч та деревяну синьо-голубу церкву із золотими куполами-храм Різдва Богородиці(1845р).
Руїни косталу Св.Станіслава
Храм Різдва Богородиці(1845р)
Підїжджати ближче ми не стали за браком часу.Хто буде-пропоную заїхати,одразу й фото інтерєру костелу покажете!
Церква Вознесіння Господнього(1530)
Таким от ми побачили Вишнівець(ну,частково й Старий Вишнівець).
Палац та мури
Центральна вїздна брама зсередини
Мури
Брама монастиря кармелітів босих