Шевченкове

Dec 14, 2009 13:04

Храм Святого Пантелеймона у селі Шевченкове є найстарішим і єдиним із збережених храмів Галицько-Волинського князівства і тому являє собою неабияку архітектурну і історичну цінність.



Село Шевченкове (колишній Станіслав) знаходиться в 7 кілометрах на захід від Галича у місті впадіння до Дністра річки Лімниці. Тут, на Виноградній горі у 1194 році князь Роман Мстиславович спорудив величний храм - один з найкращих взірцев храму в давньоруському стилі. Освятили церкву на честь Святого Пантелеймона. Пантелеймон - духовне ім’я київського князя Ізяслава - діда фундатора храму.





У другій половині ХІІІ століття Галич втратив столичний статус і храм почав занепадати. Але приблизно через століття у храму завилися нові господарі - католики, які переробили церкву на костел та зробити його катедральним. Нову назву - костел Св.Станіслава колишня церква Св.Пантелеймона утримувала аж до початку ХХ століття.



У 1575 році храм зруйнували татари і він стояв пусткою 20 років. В останні роки XVI століття храм відбудували францисканці, заснувавши тут монастир. Тоді ж була збудована і оборонна брама-дзвіниця, монастирський корпус та мури.




У наступному столітті храм декілька разів зазнавав нападу з боку турків (особливо постраждав під час нападу війська Ібрагіма Шайтана-паши у 1676 році. А особливої школи завдали святині страшна пожежа 1802 року, та гарматний обстріл в часи Першої Світової.



Церкву відновлювали у 1926 році, а в 1998 році вона отримала сучасний вигляд - максимально наближений до вигляду традиційних білокамінних храмів княжої доби. Сьогодні церква Св.Пантелеймона належить греко-католицькій українській громаді.




Храм знаменитий різьбленим західним порталом:








Деталі апсидної частини:




Вид з Шевченкова на галицький замок і околиці:





Додатково про Давній Галич читаємо тут:
Галич
Крилос
Прикарпатський скансен

Галичина, Івано-Франківщина, Галич, храми

Previous post Next post
Up