8 квітня 1858 року

Apr 08, 2008 12:00



8 [апреля]

Воспользовавшись хорошею погодою, пустился я пешком в Семеновский полк искать квартиру Олейникова. Квартиру нашел, а хозяина не нашел и прошел в Бассейную к Кокореву. И сего откупщика-литератора не нашел дома. По дороге зашел на Литейную к Василю Лазаревскому, отдохнул немного и пустился пешком же в Большую Подьяческую к Семену обедать. После обеда вышли на улицу и случайно зашли к бедному бесталанному генералу Корбе. Плачет, бедный, не о том, что из службы выгнали, а о том, что Станислава не дали. Бедный, несчастный человек!
        Вечером зашел к Кроневичу, к моему соизгнаннику, и между многими поляками встретил у него и людей русских, между которыми и две знаменитости: графа Толстого, автора солдатской севастопольской песни, и защитника Севастополя генерала Хрулева.
        Последняя знаменитость мне показалась приборканою.

 
8 квітня
        ...Семеновский полк... - Район Петербурга від сучасної Звенигородської вулиці до Вітебського вокзалу, вздовж Загороднього проспекту; там розташовувалось містечко лейб-гвардії Семенівського полку.
        ...искать квартиру Олейникова. - Тобто нижньогородського приятеля М. С. Аленникова, який перебував у Петербурзі в справах пароплавного товариства «Меркурій» і наймав квартиру в цьому районі.
        Корбе Іван Михайлович (1800 - 1868) - генерал-майор у відставці. Шевченко познайомився з Корбе в Петербурзі під час навчання в Академії мистецтв (не пізніше 1840 р.). Він служив тоді у Військовому міністерстві по інтендантській частині і належав до кола Тарновських, Є. П. Гребінки, братів Кукольників та інших спільних знайомих. У 1844 - 1847 рр. Шевченко зустрічався з І. М. Корбе в Україні - у Києві, а також в його маєтку Вейсбахівці, де збиралися друзі поета. У 1852 р. через казанську комісаріатську комісію, яку очолював І. М. Корбе, С. С. Гулак-Артемовський переслав у Новопетровське укріплення 20 крб., які нібито був винен Шевченкові за акварельний портрет. У листі до С. С Гулака-Артемовського від 1 липня 1852 р. Шевченко просив передати І. М. Корбе подяку за його участь у «добрій справі».
        ...зашел к Кроневичу, к моему соизгнаннику... - Знайомство Шевченка з П. А. Круневичем у період заслання було заочним. Але поет не випадково називає його серед своїх «співвигнанців». На засланні в Шевченка було чимало спільних з П. А. Круневичем знайомих, за посередництвом яких вони могли знати один про одного.
        ...графа Толстого, автора солдатской севастопольской песни... - Авторство «солдатської севастопольської пісні» - колективної пісні севастопольців про бій 4 серпня 1855 р. - приписувалось одному Л. М. Толстому, учаснику тих подій. З піснею Шевченко був, очевидно, знайомий ще в Новопетровському укріпленні. Проте в цьому записі Шевченко помилився, прийнявши за Льва Миколайовича його брата, Миколу Миколайовича, офіцера і літератора. За щоденниковими записами Л. М. Толстого, з 18 березня до 9 квітня він перебував у Москві, звідки виїхав до Ясної Поляни. Через рік, 10 березня 1859 р., Шевченко і Л. М. Толстой зустрілись на урочистому обіді на честь актора О. Є. Мартинова.
        Хрульов Степан Олександрович (1807 - 1870) - один з героїв оборони Севастополя 1854 - 1855 рр., генерал-лейтенант; у боях виявив відвагу; був поранений.

Варіанти:
        Квартиру нашел, а хозяина не нашел / Квартиру нашел, а хозяина нет

Щоденник, 1858

Previous post Next post
Up