Чехословацька архітектура эпохи "слов'янізації угорського пограниччя"

Apr 03, 2013 20:34

Чехословацька архітектура эпохи "слов'янізації угорського пограниччя"

Ці села можна назвати «ведмежим кутом» Берегівщини, щоправда, без ведмедів. Адже від райцентру до них відстань більша, ніж до сусідніх з Берегово міст - Мукачево, Виноградова та Іршави. Йдеться про низку сіл, що відносяться до Свободянської сільської ради. В архітектурному плані інтерес можуть викликати кілька місцевих будівель, що відносяться до "чехословацького періоду" (1920-1938 рр).

Село Свобода є адміністративним центром для поселень, що розташувались у відносній близькості від Тиси та кордону з Угорщиною. Перша письмова згадка датується 1282 роком. Угорська назва села (Нодьбокош, тобто Великий Бокош) походить від прізвища одного з перших, ще часів раннього середньовіччя, власників навколишніх земельних угідь. Згодом тривалий час, до 1919 року місцевими землями володіли представники угорської графської родини Лоняї. На цих землях була заснована низка невеличких хуторів (угорською - «майор», або «тоня»), на кожному з яких працювало по 20-40 батрацьких безземельних родин.

Поштовх до розвитку місцеві хутори отримали під час перебування Закарпаття в складі Чехословацької республіки. Нова влада, бажаючи міцно закріпитися на нових землях, розпочала політику, що отримала назву «слов’янізація угорського пограниччя». В її рамках почалася колонізація підкарпатських земель біля кордону з Угорщиною, вздовж Тиси від румунської границі і до Словаччини. В результаті було засновано цілу низку поселень, які стали основою кількох сучасних сіл.

(Див. " Интересный образец чехословацкого социального жилья" та  Школа и клуб - образцы чехословацкой социальной инфраструктуры)

Ці поселення заселялися в першу чергу чехами (т.зв. легіонерами), а також переселенцями з гірських малоземельних районів нашого краю. Одним із найбільших поселень такого типу стала сучасна Свобода. Землі навколо невеликих хуторів були незаселеними («слободні»), тож місцевість назвали «Свободою». Наприкінці 1920-х років тут були засновані населені пункти Великий Бакош, Малий Бакош та Нове Батьово.

Землевласниками замість угорських дворян стали чеські легіонери. Новою владою було збудовано 71 однотипний будинок з господарськими приміщеннями, зокрема, 20 - в Малому Бакоші, 30 - у Великому Бакоші та 21 - у Новому Батєві. Декотрі з цих будинків залишилися практично в незмінному стані, інші були згодом перебудовані. Їх можна побачити, зокрема, в сьогоднішній Свободі, в частині села, що неофіційно й понині зветься Нове Батьово.







В одному з таких типових чехословацьких будинків нині розмістилась місцева амбулаторія.




Сусіднє село Бакош було засноване в 1927 році чехословацькими легіонерами та переселенцями з гірських районів Закарпаття, яких стимулювали заселяти місцевість, надаючи земельні наділи та худобу за низькими цінами. (Пізніше, в 1950-х роках до села переселили родини з Міжгірського району, села яких були ліквідовані під час споруди греблі Теребля-Рікської ГЕС). В Бакоші чехословаками була побудована перша в місцевості школа, відкритий клуб для мешканців усіх навколишніх поселень. В радянській час в будівлі клубу були влаштовані також відділення пошти та амбулаторія. В 1999-му, після потужного снігопаду, в частині приміщення не витримав дах. Згодом більша частина будівлі була демонтована, і на даний час від споруди залишилась тільки частина, та й та, на превеликий жаль, стрімко руйнується. Буде дуже прикро, якщо ця пам’ятка чехословацької доби зникне. Зрозуміло, що від нинішнього уряду допомоги годі й чекати. То, можливо, місцевій владі варто було б звернутись до Чехії - може, там би знайшлися кошти для збереження історичної спадщини?













Два прилеглих села, також заснованих в 1932-1935 рр., Бадів та Данилівка, в архітектурному плані інтересу не викликають. Закриваючи тему чехословацької колонізації «угорського прикордоння», варто ще раз згадати будівлю селищної ради розашованого неподалік від см т Батьово. Її в якості будівлі сільської управи збудували в 1935 р. все ті ж чехословаки...





1920-1930-е, Закарпатье, жилые здания

Previous post Next post
Up