У вересні, коли тільки стало можливим висування кандидатур на премію миру 2021 року, ЗМІ буквально розірвалися від новин з цього приводу. На премію вже офіційно висунули Дональда Трампа, Джо Байдена, Олексія Навального, Біньяміна Нетаньягу, Світлану та Сергія Тихановських, Грету Тунберг та навіть головного міжнародного агресора Путіна. Кожна кандидатура, а також ті, хто їх пропонує, відразу стають об'єктом масових обговорень. При цьому склад номінантів на наступний рік дійсно інтригує, враховуючи те, що багато хто з них вже не раз висувалися на премію та їх шанси збільшуються з кожним черговим висуненням.
Тим не менш, я вважаю, що логіка присудження премії не так складна та передбачити рішення Норвезького нобелівського комітету цілком можливо. Почнімо з того, що дуже помітною подією року, яка змогла якось позмагатися в медіа з новинами про пандемію, стала безкомпромісна боротьба проти расизму та поліцейського насильства в США. Американці на своєму досвіді показали всьому світу, що ніколи не пізно визнавати свої помилки, і продемонстрували величезну волю до змін, організувавши одне з найміцніших у 21 столітті рухів з боротьби проти дискримінації. BLM об'єднав не тільки демократів в США, але й в усьому світі. Успіхи активістів ціною власної крові та самопожертви назавжди змінили сучасний світ та розкрили масу проблем, які багато хто хотів замовчати. Логічно, що премія миру-2021 ніяк не повинна обійтися без кандидатури BLM, як організації, або її представників.
Цієї миті офіційної інформації щодо висування BLM занадто мало. У такому разі, має сенс шукати інформацію з інших джерел. Для всіх, хто співчуває BLM, є
гарна новина.
Наразі з цього приводу йдуть перемовини між представниками Барака Обами та членом Норвезького нобелівського комітету Асле Тойе. Це стало відомо з листування, що викрали хакери в липні з Твіттеру Обами. Влітку кіберзлочинці зламали десятки акаунтів відомих американських політиків та надсилали з них шахрайські повідомлення. Тоді ж вони отримали доступ до приватних листувань. І навіть після піймання та покарання злочинців у мережі продовжують з'являться скріншоти.
Представник Барака Обами, який курує його Твіттер, поцікавився у Асле Тойе, як справи з висуванням кандидатів на наступний рік. Асле у відповідь запевнив, що проблем з кандидатурою з BLM та потраплянням її до "скороченого переліку" не виникне. Також у листуванні не обійшлося без згадування Трампа. Асле Тойе висловився негативно щодо чуток про висування останнього на премію, а оточення Обами й зовсім закликає публічно прокотити американського президента з нею.
Втім, в Норвезькому комітеті дали чітко зрозуміти, що у BLM є всі шанси на премію. Якщо врахувати, що Трамп цілком може програти на президентських виборах, то ще одна поразка вже в боротьбі з BLM за Премію миру-2021 остаточно поставить хрест на його кар'єрі та майбутніх проектах. Мені здається, це справедливий результат для людини, яка заохочує антигуманні дії поліції. Ба більше, це укладається у логіку вручення Нобелівської премії миру. Судячи з того, що BLM до наступного року здобуде ще більший авторитет, то вручення премії героям з цього руху ні у кого не викличе сумнівів. А критики цього рішення будуть приречені на справедливу та довічну обструкцію.