«Пане президенте,
Після вашого листа від 17 вересня дозвольте привітати конструктивну залученість усіх сторін у тристоронню міністерську зустріч щодо впровадження Угоди про асоціацію, включаючи глибоку і всеохопну зону вільної торгівлі (ГВЗВТ), між ЄС і Україною, що відбулася 12 вересня.
Висновки, що їх було досягнуто під час зустрічі, були схвалені усіма учасниками та відображені у спільній міністерській заяві.
Зі своєї сторони, ЄС поінформував країни-члени з приводу результатів тристороннього процесу; ми отримали їхнє схвалення щодо необхідних законодавчих кроків.
Я мушу підкреслити: пропозиція відтермінувати тимчасове застосування ГВЗВТ пов’язана із продовженням дії преференційного режиму зони вільної торгівлі у рамках СНД, як це було узгоджено у спільній міністерській заяві. У зв’язку із цим ми дуже стурбовані через нещодавнє ухвалення російським урядом декрету, що пропонує ввести нові торговельні бар’єри між Росією та Україною. Ми вважаємо, що застосування цього декрету суперечитиме спільно погодженим висновкам і рішенню відтермінувати тимчасове застосування торговельної частини Угоди про асоціацію.
Спільна міністерська заява також передбачає подальші консультації щодо того, як розвіювати побоювання, що їх має Росія. Ми також готові обговорювати шляхи усунення суб’єктивного негативного впливу на російську економіку впровадження ГВЗВТ між ЄС і Україною.
Водночас для мене це є можливістю вкотре підкреслити, що Угода про асоціацію залишається двосторонньою угодою. Згідно з міжнародним правом, будь-яка модифікація цього документа може проходити лише на прохання однієї зі сторін та за згоди іншої - у відповідності до механізмів, передбачених у тексті, та відповідних внутрішніх процедур сторін.
Хочу нагадати, що спільні висновки, досягнуті під час міністерської зустрічі, чітко визначають усі ці кроки як частину всеохопного мирного процесу в Україні, що проводиться із шаною до територіальної цілісності країни та її права визначати свою власну долю.
У такий спосіб, оскільки усі сторони мають добросовісно впроваджувати ці висновки - як це зазначено у спільній міністерській заяві, - заява жодним чином не обмежує і не може цього робити щодо суверенних прерогатив України.
Європейська Комісія залишається готовою зробити свій внесок у мирний процес в Україні. У зв’язку із цим ми сподіваємося, що нещодавні позитивні кроки, зазначені у Мінському протоколі від 5 вересня та як наслідок у меморандумі від 19 вересня, будуть виконуватися у повному обсязі. Це стосується, зокрема, моніторингу українсько-російського кордону та його контролю з боку ОБСЄ, а також відведення усіх іноземних збройних формувань та військового устаткування з території України.
Ми також очікуємо, що буде досягнуто швидкого та рішучого прогресу у тристоронніх газових переговорах та знайдено обопільно прийнятне проміжне рішення для прийдешнього зимового сезону - ґрунтуючись на компромісних елементах, визначених Європейською Комісією. Важливо, аби було гарантовано відновлення енергетичних постачань громадянам України та забезпечено виконання усіх контрактних зобов’язань зі споживачами у ЄС.
З повагою,
Жозе Мануел Баррозу»
Джерело