Добрий день, шановні друзі!) Незодавно був лектором на тематичному семінарі з європейських механізмів захисту прав людини. Сьогодні тільки лінивий не критикує судову систему, вказуючи, що сьогодні судді, прокурори, слідчі погрузли в корупції і хабарництві, а в українському суді нічого добитися не можна. Проте я, як адвокат, не поділяю такий песимізм, і діючи «методом від противного» буду намагатимусь довести Вам, що право в Україні існує, і існують суди і судді, які захищають простих громадян. Для цього ми запроваджуємо рубрику «Судові справи, які змінюють Україну», основу для якої стала дуже цікава і корисна книжка Української Гельсінської спілки з прав людини «Судові справи, які змінюють Україну», яку я Вам раджу прочитати. Авторами цієї праці є Аркадій Бущенко, Марина Говорухіна, Василь Романюк, Тетяна Печончик, Юлія Щербініна, Леся Шутко і Назар Кульчицький.
Саме для того, щоб довести, що право - це мистецтво добра і справедливості, я буду публікувати справи з цієї збірки.
Станіслав Луценко проти України: порушення права на перехрестний допит
Адвокат у справі: Аркадій Бущенко
Рішення ухвалено: 18 грудня 2008 року
Станіслав Луценко був засуджений Донецьким апеляційним судом за вчинення вбивства. Верховний Суд визнав цей вирок законним.
Луценко звернувся до Європейського суду з прав людини, вважаючи, що він не отримав справедливого судового розгля-ду. Серед іншого, він стверджував, що головною підставою для його засудження були свідчення іншого обвинуваченого - М.Лисяка.
Однак, під час судового розгляду Лисяк не був допитаний, і суд використав для засудження його письмові свідчення, які той дав на досудовому слідстві під час допиту в якості свідка. Європейський суд в рішенні від 18 грудня 2008 року зазначив, що національні судові інстанції порушили право заявника на перехресний допит особи, що давала свідчення проти нього. Суд також зазначив, що М. Лисяк, який також підозрювався у вчиненні цього ж злочину, давав свідчення під загрозою кримінальної відповідальності за відмову свідчити, що порушувало його право зберігати мовчання.
Суд визнав, що через ці порушення засудження Станіслава Луценка відбулося внаслідок несправедливого судового розгляду.
В грудні 2011 року Верховний Суд України скасував усі судові рішення у справі Луценка і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Зараз судові процедури у цій справі тривають.
Справа Луценка проти України стала однією із причин внесення в новий Кримінальний процесуальний кодекс України норм, які визнають неприпустимими докази, отримані з порушенням права зберігати мовчання та права на допомогу захисника, а також з порушенням права на перехресний допит.
Повний текст Рішення Європейського суду з прав людини Інформацію взято з Інтернет-збірки «Cудові справи, які змінюють Україну»: Бущенко А. Говорухіна М. Романюк В. та інші.- с. 25-26.
Cудові справи, які змінюють Україну Попередні теми:
Незрячий проти Укрзалізниці. Як вдалося виграти інваліду Нечипорук і Йонкало проти України Додавайте в друзі і отримуйте відповіді на найскладніші юридичні питання