"Тепер" і "зараз"...

Sep 11, 2014 16:45

Тепер чи зараз? Вже отепер, чи лиш зараз? І щойно, і тепер, і зараз: Гоголіада "заразчан" та "зараз-зомбенят" на Сїйчас-Заразщині!

Гоголіада-Кумедіада-Сміховиніада: так, мій суржико-фюрер щойно та отут (сказав), отепер та отут (каже), зараз та отут (скаже) - "мові капут" чи "недорікам капут ( Read more... )

Leave a comment

harnack April 17 2019, 19:55:46 UTC
Перекладений колись мовою Ревізор Гоголя (1948) - також повчальний щодо нашестя та засилля россосуржиком:

Російською:

Аммос Федорович. Нет, нет! Вперед пустить голову, духовенство, купечество; вот и в книге «Деяния Иоанна Масона»...

Городничий. Нет, нет; позвольте уж мне самому. Бывали трудные случаи в жизни, сходили, еще даже и спасибо получал. Авось Бог вынесет и теперь. (Обращаясь к Бобчинскому.) Вы говорите, он молодой человек? (…)

Свистунов. Что угодно?

Городничий. Ступай сейчас за частным приставом; или нет, ты мне нужен. Скажи там кому-нибудь, чтобы как можно поскорее ко мне частного пристава, и приходи сюда.
(Квартальный бежит впопыхах).

Суржиком: Де російське ТЇПЄРЬ маємо українське ТЕПЕР, де російське СЇЙЧАС - маємо недоречне українське ЗАРАЗ:

А м о с Ф е д о р о в и ч. Ні, ні! Попереду пустити голову, духовенство, купецтво; ось і в книзі: "Діяння Іоанна Масона"12...
Г о р о д н и ч и й. Ні, ні; дозвольте вже мені самому. Бували важкі випадки в житті, миналися, ще навіть і спасибі діставав. А може, бог пронесе й тепер. (Звертаючись до Бобчинського). Ви кажете, він молодий?
С в и с т у н о в. Що скажете?
Г о р о д н и ч и й. Біжи зараз_ІБА_СЇЙЧАС ОТЕПЕР [= ОСЬ ТЕПЕР, підсилювальний дейксис "ось", як і в ОТАК] до дільничного пристава; або ні, ти мені потрібен. Скажи там кому-небудь, щоб якнайшвидше до мене дільничного пристава, і приходь сюди. (Квартальний біжить, хапаючись). (Дія 1, Ява ІІІ).

Як отаке тестується і якими саме аргументами, якщо вже дастьбі органічної інтуїції часу та мови? Треба мати альтернативні речення в запасі (каже генеративна граматика) - парадигматично згенеровані чіткими семантичними полями мови (а не спонтанно, незкорельовано, імітаційно - суржикошизоїдно, російською семантикою). Зважмо:

1) Біжи вже отепер (негайність отеперішньої миті та моменту мовлення саме в теперішнім часі), бо зараз, лиш за одну мить (отож в найближчому майбутньому часі) - то буде запізно!
2) Побіжи зараз (бо в негайному майбутньому), бо отепер ще зарано... (якщо момент отепер-мовлення є дейксисом отеперішности та зкорельованих різних моментів часу: отеперішнього й майбутнього)...
3) Побіжи вже отепер, бо зараз, лиш за одну хвилину, вже може бути запізно (= "тепер" невпинно і триває і минає, а "зараз" - ні не триває - ані не минає: як не тривають ні "незабаром", "згодом", "скоро", "невдовзі" тощо)!

Reply


Leave a comment

Up