Закінчення -а чи -я

Jan 06, 2014 03:09

Досить часто бачу в ЗМІ, коли іменникам чоловічого роду з закінченням на -р у родовому відмінку однини надають закінчення -а або -я. Декотрі ніби можуть мати обидва закінчення: Ігор - Ігора(я), лікар - лікара(я); інші традиційно виключно -а: каменяр - каменяра, школяр - школяра, маляр - маляра ітд ( Read more... )

Правопис, Фонетика

Leave a comment

nik_adams January 6 2014, 20:06:29 UTC
Як людина, яка не знає ні англійської, ні польської мови, з усією впевненістю інтернет- істоти можу сказати, що так, вплив англійської і польської на вашу мову дуже помітний. Якщо ж серйозно, то в цій спільноті я не розповідаю, а слухаю, тому не має сенсу у мене писати щось серйозне. Я не знаю вас настільки добре, щоб робити якісь висновки. У мене є френд, з яким я спілкуюся в ЖЖ вже кілька років. Саме дитинство він провів в Україні у бабусі, вищу освіту здобував в Одесі і, хоча спілкується виключно російською, українську розуміє настільки добре, щоб знати, що гарбузова каша, насправді- гарбузяна. І часто досить слушно виправляє мої ляпи. Так от, його російська настільки правильна, що іноді мені хочеться сказати: Друже, нормальні росіяни говорять не "что", а "чё". Але він на це не зважає. Просто він ставиться до своєї мови з непритаманними нинішньому поколінню пієтетом і церемонністю. Мені подобається, коли людина докладає зусиль, щоб говорити своєю мовою так, як належить, а не так, як говорять в їхньому селі. Носії мови занадто часто цим зловживають тільки на тій підставі, що вважають себе носіями. Помітно, що ви докладаєте зусиль, щоб говорити правильно, це багато важить. На все інше не звертайте увагу.

Reply

i_dominik January 6 2014, 20:36:18 UTC
Дякую. Звісно, що якби мені не залежало на знанні української мови, то мене тут не було б - тисячі українців на поселеннях приспокійно 'паркують свої кари коло фенсу, мешкають в більдинґу, юзують інтернет, резиґнують з посади, акцептують призначення' і тд.

Якось дивно є помічати, що доволі часто на цьому форумі (академічна) полеміка дуже швидко переростає в суперечку. Чи може намагання бути більшим католиком ніж Папа Римський є ознакою 'національного характеру сучасного українського мовознавства'? Перепрошую якщо я когось мимоволі образив - аж ніяк не мав того на меті.

Reply

irengloria January 7 2014, 00:22:29 UTC
Вам просто трохи не пощастило. Недавно ця спільнота зазнала нашестя неадекватів, які голослівно відкидали посилання на джерела і переводили дискусію в ідеологічну площину. Модератор досить довго відбивав атаки, одного разу навіть довелось вдатись до бану, це дещо загострило емоції учасників, звідси й певна підозріливість щодо нових учасників. Але якщо переглянете, наприклад, словник спільноти за перші 5 років (в профілі), знайдете там досить багато спокійних обговорень. Модератор намагається тримати саме академічний рівень.

Також, як учасниця "зі стажем", хочу дещо підказати: в профілі спільноти є багато корисних посилань. На декотрі ваші питання (як, наприклад, в цьому записі) можна знайти готову відповідь у правописі. Тож спершу спробуйте самостійно пошукати відповідь. Рівень учасників досить різний, і декотрі питання, очевидні для "профі", можуть бути неочевидними для новачків. Це іноді викликає взаємні докори, але, сподіваюсь, з часом непорозуміння усуватимуться. Спробуйте формулювати питання у проблемнішій формі: наприклад, коли просто запитуєте про правило відмінювання, у декотрих учасників складається враження, що вам ліньки зазирнути до правопису, але якби запитали про те, як виник поділ іменників на тверду і м'яку групу, таке питання сприймалося б краще.

Reply


Leave a comment

Up