З Підзамча на Трускавецьку

Oct 31, 2021 19:15

    Підзамче - досить поширена назва місцевостей коло замку  як на Західній  і прилеглій до неї центральній (Кам"янець) Україні, так і в Польщі.
 На разі - про львівське Підзамче - дільницю на півночі від Замкової гори. Назва у перший раз зафіксована в кінци 17-го століття. Але на початку 19-го  століття ся називала вже Гаврилівкою (Габріеловкою), і тілько по побудові станції Підзамче  в 1867 році, ся назва також ся закріпила і за навколишньою територією.

Якраз тут , під вежею, і міститься станція Підзамче


Далі >>

  плебанія церкви Параскеви П"ятниці . Власне,Параскева грецькою так і буде -п"ятниця. Зараз певно приватна територія ,  огорожа навколо будинку о чім вказує аж занадто промовисто.


вулиця Хмельницького у Львові найдовша з тих, яку не можна проїхати авто з кінця в кінець. Всьо через колію, під якою зроблено підземний перехід для людей, а дорогу просто перекрито.


Мури Онуфріївського монастиря. Сам монастир відомий тим,  що ,за твердженням львівського хроніста Зиморовича в нім за княжих часів ся зберігала ікона, яка потім стала Маткою Боскою Ченстоховською . Ну а також друкарнею і могилою Івана Федоровича.


Львівська ратуша зі Старого ринку


Далі через центр. Вірменська вулиця, в минулому проходила серединою вірменського кварталу. Найдавніша згадка про вірмен у Львові з 1277 року - тобто практично майже з його заснування (1256) .


шпиль катедри у профіль.


Вдалині вежа і кам"яниця Корнякта. Щоб там ся не мовило про притискання православної меншини , але найбільша кам"яниця на Ринку - то його, православного грека , члена руської громади в стародавньому Львові .


Шевченко на стометрівці .  До війни тут був пам"ятник Собєському (зараз у Вроцлаві) .  Оповідають про него таку бувальщину - за перших совітів якийсь з освоботітелів ся допитував у місцевих - а що то за пам"ятник стоїт.  Йому відповідали - "та то Собєський" , на що було запитання - "та я розумію що совєтський, але кому то пам"ятник"?


Наш Міцкевич. Як казали поляки - над Львовем плонє зніч польскості . Но але увесь цимес у тім , що скульптором саме цего фрагменту  - колони з свічою - факелом - був українець Михайло Паращук.


" На  уліце Міколая (Перви мая, Колонтая - то вже хто як коли )" - як колись ся спіівало . Вулиця Миколи Коперника.


по другім боці палац Потоцьких


Осолінеум , чи бібліотека Оссолінських. Заснована в 1817 році. По другій світовій війні переїхала у Вроцлав. Але будівля ся залишила у Львові.


Велике прибирання


Десь тут колись було джерело - ще за моєї пам"яті . Тепер тілько фонтан , та і то певно з водогону.


Дзвінниця церкви Святого духа. Сама церква зруйнована ще до перших совітів від німецької бомби.


Зараз біля дзвінниці музей русалки Дністрової .  Неподалік пам"ятник одному з її авторів і  очільнику руської трійці Маркіяну Шашкевичу.


костел Марії Магдалени , тепер органний зал.


Погляд на погляд з висоти на двір тюрми НКВД/КГБ/СБУ.


Одна з львівських вуличок коло Політехніки


Початок Сахарова. З правої сторони, за деревами, залишки першого львівського трамвайного депо , зараз там розмаїті музеї типу ретро-автомобілів і тд.


Пам"ятник на місці розстрілу польської професури німцями в 1941 році.   Німці нищили польських професорів у Кракові і Львові, поляки українських вчителів на Холмщині . Та і наші хлопці у ті часи були явно не в білих рукавичках.


Поворот на Бойківську


фарби осені


хз як то назвати - тунель чи підземний перехід. Угорі залізнична колія.


----------------


Горіховий гай


міцний горішок


Володимира великого, колись ся називала дорогою на Кульпарків. Но але мені в іншу сторону.


і що вона там вишукує?


певно всьо що ся залишило від НІРТІ .Колись його  замом директора по будівництву була жінка першого секретаря обкому партії по Львівській області - житло будували для співробітників чи не найліпше(у всякім разі найскорше) у Львові  . Жартома оден з прилеглих районів, забудованих для співробітників інституту, називали ім"ям його директора - "Явичівка" .


Трускавецька. Ще зо 6 літ тому там хіба були чайки з куликами. Тепер асфальт з бетоном.


Всього  9 км, майже 2 год.

Осінь, з дзюравого пуделка, на піхоту, музика, поляки

Previous post Next post
Up