В Утрехті життя мене звело з багатьма цікавими особистостями, але не всі завтра святкують День народження. Чим не привід написати про це пост? Тим паче, я не так часто пишу про те, чим тут займаюся, а мова буде йти про мого нук.керівника та боса. А займаюся я, відповідно, тим, що він мені скаже -)
Марко фан Люен живе в Амстердамі, де працював довгий час, поки його якимось чудом не перманили в Утрехт. Боротьба за кадри тут на рівні футбола - кожен рік нова трансферна інтрига. За фахом він історик, довгий час досліджував різні аспекти праці, кар'єри та, особливо, подаянь і милостині. Один із останніх великих проектів, яким він займався, мав назву
Giving in the Golden Age.
В Утрехті він займається надзвичайно важливою, складною та рутинною працею - досліджує соціальну мобільність в історії Європи.
Ось тут невеличкий
список його проектів. Але які результати! Мені в голову не лізе, як можна було стільки зробити за остінні 20 років.
По-перше, він є співавтором класифікатора професій для історичних досліджень. HISCO - Historical International Classification of Occupations. Тобто це історичний варіант відомого міжнародного класифікатора ISCO. Щоб його стоврити пішло більше 10 років кропіткої праці. Було опрацьовано майже два з половиною мільйони документів із восьми країн з кінця 17 до середини 20 століття.
По-друге, він і його учні активно працюють над історичною версією
CAMSIS (відомого способу вимірювання соціальних взаємодій та стратифікацій, розробленого в
Кембриджі).
По-третє, не так давно, через 10 років зі створення HISCO, в світ вийшла класова схема HISCLASS! Це дуже важлива праця. Соціологи знають, як багато різних класових схем застосовувались різними дослідниками. Але мало хто здагадується, що в історичних дослідженнях, їх було ще більше. Тільки для свого огляду літератури (куди вішли тільки англомовні статті), я нарахував більше 11 різних схем. А якщо ще взятись за всіх французів та німців? HISCLASS, нарешті, дає можливість нормального міжнародного порівняння.
Крім всього цього, йде активна співпраця з істориками та соціологами по всьому світу. Від
Барнаулу, до
Швеції,
Канади і Латинської Америки. А ось це
спец.випуск відомого історичного журналу, який був присвячений соціальній мобільності, де запрошеним редактором як раз був Марко.
Не кажучи про внутрішні голандські проекти. Я рік не можу відійти від того першого стану шоку, коли дізнався про масштаби їх дослідженнь. Наприклад, проект
Historical Sample of the Netherlands, де є не тільки історики, але і Поппель (віва демографам), і Ганзебум (віва соціологам). Зараз я маю змогу працювати з даними, які були зібрані в рамках цього проекту. Щоб ви розуміли, це дані з реєстрів усіх(!!) зареєстрованих шлюбів в половині голландських провінцій за 150-200 років!
Ну і, звісно, людина душевна. Навколо Марко зібралась ціла компанія шанувальників та послідовників, що працюють над різними аспектами довгих трендів соціальної мобільності (від 18 до початку 20 століття). Після останнього візиту до Алтайського університету став шанувальником горілки. Наша перцовка йому теж дуже сподобалась =)
Так що завтра надягаю свій пінджачок з карманАми та іду вітати таку велику людину. Може, перепаде щось смачненьке.