Останнє соціологічне опитування - від КМІС

Jun 17, 2024 19:02


КМІС з 2019 року співпрацює з Ольгою Онух (Olga Onuch), професором порівняльної та української політики Манчестерського університету, та її колегами в рамках проєкту «MOBILISE».

За цей період КМІС провів низку опитувань, зокрема, у травні 2024 року запитання були додані до регулярного Омнібусу КМІС (опитування було проведене протягом 26 травня-1 червня і методом телефонних інтерв’ю були опитані 2011 дорослих мешканців підконтрольних Уряду України територій).

Нижче - стислий виклад окремих основних результатів (26 травня-1 червня 2024 року):

Під час інтерв’ю респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану». 70% респондентів погодилися з тим, що В. Зеленським має лишатися Президентом до кінця воєнного стану (не згодні з цим - 22%). Залежно від регіону проживання з цим згодні 65-74% респондентів, тобто переважна більшість українців не піддають сумніву легітимність Президента;


Більшість українців (56%) скоріше або повністю схвалюють діяльність В. Зеленського на посаді Президента України (скоріше або повністю не схвалюють - 37%). У попередньому опитуванні у вересні 2023 року 77% схвалювали його діяльність. Відповідно, рівень схвалення помітно знизився, проте лишається на високому рівні. Крім цього, респондентів просили відповісти, яке з восьми слів / словосполучень краще описує ставлення до Президента. Хоча дійсно є тенденція до зниження частки тих, хто ставиться до Президента із захопленням (з 33% у липні 2022 року до 8% зараз), але загалом більшість українців (69%) мають нейтрально-позитивне ставлення (із більш вираженою нейтральністю, стриманістю);

Більшість українців (58%) згодні з твердженням, що «Українська влада не повинна йти на компроміси в переговорах. Україна продовжуватиме боротьбу, скільки буде потрібно» (не згодні з таким твердженням - 30%). Частка тих, хто згодний з цим твердженням, знизилася з останні два роки (у травні 2022 року показник був 80%), проти наразі все одно більшість українців виступають за продовження боротьби стільки, скільки буде потрібно. При цьому 65% згодні з твердженням, що результати можливих перемовин з Росією мають бути винесені на референдум (не згодні з цим - 25%);

Серед українців немає вираженого ставлення до Закону про мобілізацію (що, вочевидь, є наслідком розуміння, що країна потребує вдосконалення процедур рекрутингу, власних страхів та стурбованостей, а також того, що сам Закон охоплює різні сфери). Так, респондентів просили висловити згоду чи незгоду з твердженням «Я підтримую новий закон про мобілізацію». 34% респондентів погодилися (скоріше або повністю) з таким твердженням. Водночас 20% скоріше не погодилися, а 32% зовсім не погодилися (і ще 14% не відповіли на запитання). Варто підкреслити, що незгода з твердженням не є тотожною тому, що люди виступають проти (і тим більше не є свідченням ставлення до потреби самої мобілізації чи потреби давати відсіч ворогу). Безумовно, частина з тих, хто не згоден, є саме противниками. Водночас ще частина може не погоджуватися лише з окремими складовими Закону або мати стримане, нейтральне ставлення.
Похибка опитування лежить у діапазоні 2,1-2,4%, опитано 2000 респондентів
https://www.kiis.com.ua/?lang=rus&cat=reports&id=1416

------------------

Нещодавно Путін впевнено висловився щодо того, що президент Зеленський втратив легітимність. А тут якраз щодо моїх публікацій про опуси Несміяна з'явилися прихильники думки, що кожен має право на свою думку. Це так, коли це стосується оціночних суджень, але це не так, коли йдеться про факти та наукові терміни, що мають загально прийняте визначення.
Політичний діяч має легітимність - це означає що він здійснює владу за згоди більшості населення, яке вважає, що він має право на таку владу.

Можна дискутувати про кількісну межу втрати легітимності, багато політологів вважають що коли кількість громадян, що довіряє політичному діячеві, падає нижче третини від загальної кількості повноправних громадян, можна казати що така особа втратила легітимність (так Янукович наприкінці Майдану був президентом що втратив легітимність). Аде Зеленського сьогодні це не стосується ажніяк - 70% вважають що він має виконувати свої повноваження, 56% висловлюють довіру до нього як президента України.

За умови таких даних висловлення Путіна не є реалізацією його права на особистий погляд - воно є банальною брехнею. Щоправда випадків прямої брехні Путіна, причому брехні у межах виконання своїх повноважень, які були точно доведені, так багато, що когось здивувати черговим доведеним випадком аж ніяк не можливо. А ця чергова - щось на кшталт заяв про Боінг або про те , що Росія не брала участі у захопленні Криму, або про усунення президента Януковича силовим шляхом.
Звичайна і вже звична путінська брехня

Тая й нее сподівався - просто фіксуємо черговий випадок та йдемо далі

доверие, Зеленский, КМИС, социология

Previous post Next post
Up