Козелець:Шикарний собор і не тільки...

Aug 28, 2014 21:09

Оригинал взят у neo7777vitaha в Козелець:Шикарний собор і не тільки...
 Козелець-смт. у Чернігівській області,розташоване на півшляху від Києва до Чернігова поряд із  автотрасою Е95.Містечко цікаве своїми храмами,(особливо собор Різдва Богородиці),варте,щоб приділити йому 2-2,5 год.свого часу.


Собор споруджено у 1752-1763 рр. на замовлення графині Наталії Розумовської архітекторами Іваном Григоровичем-Барським та Андрієм Квасовим - на знак подяки Богові за щасливу долю синів замовниці. Під час Другої світової війни в соборі містилися табір військовополонених і конюшня.
Дзвіниця храму


Храм реставрували у 1961-1982рр.
Дзвіниця


Храм мурований, хрещатий, дев'ятидільний. Рамена завершено напівкруглими ризалітами. Всередині чотири опорні стовпи несуть систему склепінь і п'ять бань, поставлених по діагоналі (як у давньоруських храмах). Витончений ліпний декор стін поєднує форми бароко, рококо і класицизму.
Шикарний собор


Собор двохярусний. На першомуму ярусі знаходиться «тепла» церква Адріана і Наталії - усипальниця Розумовських. На другий ярус (власне собор) з трьох боків ведуть напівкруглі ганки з відкритими колонадами, завершені наметовими верхами.
Козелецький шедевр,-дасть фори багатьом!


В інтер'єрі панують центральна баня і багатоярусний різьблений з липи іконостас 18 ст. (створений, як вважають, за участю архітектора Растреллі). Образи (1753р.) в іконостасі написані у стилі бароко. Складається він з 50 (було 80) автентичних ікон. Ікони писав Григорій Стеценко, різьбу виконав Сисой Шалматов.
Прикраса екстерєру-багата ліпнина


Куполи


Поруч із будівлею собору розташована чотириярусна дзвіниця.Взагалі, крім собору у храмовий комплекс входить дзвіниця й споруда полкової канцелярії.
Дзвіниця (1766-1770рр.), архітектори, імовірно, І. Григорович-Барський й А. Квасов, квадратна в плані (10 х 10 м), чотириярусна. Перший ярус оформлено рустом, другий -тосканським ордером, третій - іонічним, четвертий - коринфським. Увінчує дзвіницю барокова верхівка.
Собор Різдва Богородиці


Висота дзвіниці із хрестом 50 м.
Комплекс: храм + дзвіниця


Наступним храмом являється Миколаївська церква,розташована на південній межі давньої фортеці, на місці дерев'яної церкви.
Миколаївська церква


Будівля споруджена у 1781-1784рр. в стилі пізнього бароко на кошти священика К. Тарловського та парафіян.
Храм.Тил


Мурована, хрещата; до південного і північного рукавів прилягають низенькі екседри; з східної сторони, між рукавами - криволінійні у плані камери. Фасади завершено трикутними фронтонами. Увінчана багатоярусною банею.
Миколаївська церква.Фасад


Весною 1846р. в Козельці побував Т. Г. Шевченко, коли за завданням Археографічної комісії подорожував, щоб замалювати історичні архітектурні та історичні пам'ятки Чернігівщини. У повісті «Княгиня» описав Козелець і його архітектурну пам'ятку-собор Різдва Богородиці.
Стара будівля поряд з полковою канцелярією


Школа(?)


Будівля полкової канцелярії споруджена в 1756-1765 рр. на замовлення полковника Київського козацького полку Юхима Дарагана за проектом і під керівництвом архітектора А.Квасова. У виконанні ліпного декору брав участь архітектор І. Григорович-Барський.
Будівля полкової канцелярії


У 1765-1781 рр.тут містилася канцелярія Київського козацького полку, а після скасування полкового устрою в 1781 р. - Козелецький магістрат. З 1860-их рр. до 1917 р. тут знаходилося Козелецьке повітове земство, де протягом 1862-1868 рор. працював  письменник та етнограф Анатолій Свидницький.
 У 1918-1958 рр. в будинку розташувалися органи НКВС УРСР; у підвалі було влаштовано в'язницю. В часи німецької окупації в ньому знаходилося гестапо.
Канцелярія-бібліотека


У 1958 р. проведено капітальний ремонт, після чого споруду передано центральній районній дитячій бібліотеці.
Будинок полкової канцелярії.Вид з тилу


Двоповерхова з підвалом мурована буді­вля, зведена у перехідній стилістиці від бароко до рококо, розташована в центрі міста посеред парку поблизу собору Різдва Богородиці і є архітек­турним акцентом у забудові. Протягом XIX ст. сталися незначні зміни у внутрішньому розплануванні будинку, зміне­но дах, який первісно був укритий гонтом, зак­ладено деякі віконні й дверні отвори та проби­то нові, зашклено відкриту лоджію-галерею на другому поверсі ризаліту.
Районний будинок культури


Будівля канцелярії прямокутна в плані (співвідношення сторін 2:1), з виступаючим ризалітом на головному фасаді, що виконував функції закритого ганку: там розміщено сходи на другий поверх і в підвал. На другому поверсі ризаліту - відкрита лоджія-галерея, вирішена у вигляді аркади з присадкуватими колонами й балюстрадою.
Ресторан


Симпатична будівля ресторану


Третім храмом Козельця є Вознесенська церква,побудована у 1866-1874рр.
Вознесенська церква.Фасад


Мурована, п'ятибанна, хрещата у плані, має дві апсиди - з східної і західної сторони. Кутові бані декоративні. Центральна баня більша за кутові і відіграє головну роль в силуеті храма, має вісім вікон. Фасади потиньковані, білені, прикрашені напівциркульними вікнами та карнизами.
Храм поміж дерев


В 1975р. проведено реставраційні роботи. Церква - унікальний зразок традиційного для Лівобережної України 17-18 ст. хрестового п'ятибанного храму в період історизму. Церква недіюча. Приміщенні віддано під розташування Музею історії ткацтва Чернігівщини.
Інформація у статті-з Вікіпедії.
Храм-музей


Фото


Previous post Next post
Up