А давайте поговоримо

Jan 29, 2010 16:06


Взагалі ризиковано стверджувати, що “зараз люди читають менше”. Тут ще треба розібратись - чого менше (книжок, наприклад), а чого більше (реклами, смсок, френдострічки тощо). І вже точно не можна казати, що зараз менше пишуть. Щоденна аська чи гуглток, смски, твітер, електронна пошта і все таке в сумі дадуть не меншу кількість знаків, ніж один паперовий лист родичам раз на місяць.

Зрозуміло, що саме писання при цьому дещо змінилось, скажімо відірвалось від простору письмового стола із усіма його ритуалами, а ще змістилось в бік міжособистісної комунікації. Раніше самотні пасажири в поїздах лежали на полицях із книжками чи журналами, зараз усі розбрідаються по своїх мобільних. Вони їдуть не так в компанії сусідів по купе, як в компанії когось із телефонної книги.



Це, зрозуміло, свторює чимало цікавих запитань і непорозумінь, хоч би й етикетного хакартеру. Журнал  для ґіків Wired нещодавно опублікував низку порад від Бреда Пітта стосовно моральних норм поводження із ґаджетами. Ось частина, що стосувалась обміну смсками.

Традиційні етикетні приписи стверджують, що нечемно в присутності однієї людини обмінюватись смсками із кимось іншим. Чи це дійсно так? Подивіться на сьогоднішніх підлітків, які незабаром визначатимуть норми поведінки «дорослого світу» свого покоління. Для них написати смс одній людині, перебуваючи в цей час із іншою, є нормальним та очікуваним, це можна навіть вважати жестом залучення.

Культурні антропологи, що вивчали підліткові звички щодо переписування, стверджують, що обмін смсками із людьми, які не можуть бути тут і зараз, дозволяє усім відчувати себе частиною ширшої соціальної мережі. Більше того, багато хто з підлітків не бачить різниці між спілкуванням особисто чи за допомогою мобільного.

Звісно, підліткові звички рідко можуть служити взірцем етикету. Але в цьому випадку вони відображають важливий технологічний стрибок. Це перше покоління, що виросло із необмеженим мобільним зв’язком, і вони неодмінно перенесуть набуті звички у своє доросле життя. Подобається це вам чи ні, але підліткові норми щодо обміну смсками скоро стануть загальною нормою.

Звідси можна виснувати, що можна без гризот сумління смситись із кимось, при цьому розмовляючи чи обідаючи із друзями, але лише тоді, коли хочеш залучити відсутню людину до віртуальної компанії.



Власне, хотілось би почути, що з цього приводу думаєте ви. Заодно превіримо, як на сайті працює голосувалка (якщо читаєте трансляцію в жж, боюсь, проголосувати не вдасться, але це можна зробити на сайті). Якщо прокоментуєте свій вибір хоча б однією фразою, буде ще цікавіше.


 Loading ...
Originally published at Трансліт. You can comment here or there.

писання, Бред Пітт, txting, translit, bradd pitt, sms, wired

Previous post Next post
Up