Полтава - досить цікаве місто. З одного боку, тут досить потужна промисловість, достатньо університетів, з іншого боку, в міста дуже багата історія і розвинена туристична інфраструктура. Тож пропоную свій перелік місць, які варто відвідати в цьому місті. Насправді, цей перелік не повний, і в місті ще немало храмів, пам’ятників та інших цікавих місць, але ці, мені здається, найкращі.
1. Пам’ятник шведам від росіян
В Полтаві два пам’ятника Шведам. Саме цей - пам’ятник шведам від росіян. На цій же трасі, але трохи далі в бік Диканьки стоїть ще один пам’ятник шведам вже від шведів. Обидва ці пам’ятника встановлені в пам’ять шведським солдатам, що загинули в 1709 році в битві під Полтавою, під час якої загинуло близько семи тисяч шведських воїнів.
2. Поле Полтавської битви
Без сумніву, це одне з найцікавіших туристичних місць в Полтаві. На території розташовано багато цікавих історичних та туристичних об’єктів, наприклад, україно-російсько-шведська ротонда вшанування пам’яті полеглих учасників Полтавської битви, великий музей історії Полтавської битви, Сампсоніївська церква, яка була збудована в 1856 році за заповітом Петра I. Тобто це одне з тих місць яке треба відвідати якщо не в першу чергу, так в другу обов’язково.
3. Полтавський дендропарк
Цей молодий дендропарк створений в 1962 році. Під час створення багато дерев та кущів завозилися з відомих парків Софіївка, Олександрія, та Тростянець, і розбудували парк досить непогано, але з дев’яностих років парк потроху занепадав, розкрадався та засмічувався, хоча статусу дендропарку, наче, ще не втратив. Навмисно їхати сюди мабуть не варто, а так прогулятися парком, якщо є нагода, то чом би й ні.
4. Музей дальньої авіації
Круте місце. Тут є реальна можливість залізти всередину величезних бомбардувальників, які колись мали на озброєнні ядерні бомби. Вдвічі цікавіше, якщо про літаки порозповідають працівники музею. Історично, після закінчення холодної війни у Полтаві залишилася єдина на території України важка бомбардувальна авіаційна дивізія, на озброєнні у якої перебували дальні бомбардувальники, які несли ядерну зброю, але згодом вона була розформована.
З мінусів тільки те, що сам музей розташований на території діючої військової частини і з відвідуванням, фотографуванням, та й з самим пошуком літаків на величезній території військової частини можуть виникнути труднощі, але наче все вирішується.
5. Каплиця Юрія Переможця
Каплиця збудована в 1914 з нагоди 200-річчя Полтавської битви. Унікальна каплиця в стилі українського модерну, але зараз вона явно потребує реставрації.
6. Ботанічний сад
Невеличкий ботанічний сад Полтавського національного педагогічного університету. В саду є оранжерея, альпійська гірка, дендрарій та ще трошки цікавого, але працює цей заклад тільки по буднях, та й то тільки в першій половині дня.
7. Хрестовоздвиженський монастир
Хрестовоздвиженський жіночий монастир знаходиться на горі над річкою Полтавка. Я думаю, що цей храм бачили майже всі, хто був в Полтаві, бо його видно з багатьох туристичних місць. Хоча до самого монастиря зазвичай мало хто доходить.
8. Глобус Полтави
Взагалі з пам’ятника глобусу Полтаві починається Каштанова алея, на якій розташовано ще кілька пам’ятників, як-то вуличний годинник та пам’ятник Зигіну. Хоча мені алея здалася не дуже затишною, мабуть через велику кількість машин, що їздить з обох боків.
9. Каплиця архістратига Міхаїла
Гарна каплиця, що знаходиться в маленькому сквері недалеко від центру. Службу проводять священики УПЦ Київського патріархату та греко-католицької церкви по черзі. Дивно, але власник каплиці - МВС України в Полтавській області.
10. Будівля СБУ
Зараз цю будівлю займає СБУ, але її справжня назва: будинок Дворянського і Селянського банку. Серед всіх СБУ-шних будівель, що я бачив, це найкраща.
11. Корпусний сад
Центральний парк Полтави. В центрі стоїть монумент Слави, встановлений на честь перемоги російської армії над військами шведського короля Карла ХІІ в Полтавській битві. Періодично орел тримає то прапор України, то прапор Правого сектору. Класний круглий парк, по колу якого розташовано ще кілька гарних будинків. Єдине, що мені не зрозуміло, чого Кадетський корпус (це один з тих будинків навколо) досі стоїть розбитий та закинутий. Це ж самий центр міста. Якщо спуститися переходом вниз від парку, то потрапляєш в підземний торговий центр «Злато місто». До речі, справжні підземелля в Полтаві теж є і розташовані вони також недалеко від парку.
12. Вулиця Соборності
Це центральна пішохідна вулиця Полтави. Пішохідною вона починається від Корпусного саду та тягнеться в бік Іванової гори. На цій вулиці розташований обласний драматичний театр імені Гоголя.
І на цій же ж вулиці можна знайти велику кількість різноманітних ресторанчиків зі смачною кухнею. Фірмова страва - це Полтавські галушки.
13. Пам’ятник українським козакам
Цей відносно новий пам’ятник відкрили в 1994 році. Пам’ятник на честь українських козаків, що загинули під час Полтавської битви.
14. Оглядовий майданчик
Як пройти від пам’ятника козакам Панянським бульваром трохи далі то можна вийти до оглядового майданчика. Хоча зазвичай більшість туристів сюди не доходять, бо навколо все трохи закинуте і здогадатися інтуїтивно, що там є щось цікаве доволі важко.
15. Гоголівська алея
Невеличка але гарна алея (фактично просто частина вулиці Гоголя), яка йде від драмтеатру в протилежний від вулиці Соборності бік. На алеї окрім пам’ятника самого Гоголя встановлені невеличкі пам’ятники персонажам його творів.
На цій алеї також розташований старий, але гарний кінотеатр Колос. Зараз в цьому приміщенні відкрили сучасний кінотеатр Wizoria.
16. Краєзнавчий музей
Я не великий прихильник краєзнавчих музеїв, але архітектура Полтавського краєзнавчого музею вражає. Якщо в сам музей відвідувати не хочеться, то навпроти є пам’ятник Шевченко та гарний парк.
17. Спаська церква
Старовинна церква початку вісімнадцятого сторіччя.
Одразу біля церкви стоїть пам'ятник, цікавий хоча б з-за назви: Пам’ятник на місці відпочинку Петра І у Полтаві. Цей пам’ятник встановлено на місці будинку козака Магденка, в якого жив комендант фортеці Олексій Келін, і в якому на другий день після Полтавської битви зупинявся Петро І. Зараз біля пам’ятника постійно паркуються машини.
18. Березовий сквер
Маленький та затишний сквер. Наче його ж називають Пушкінським сквером, з-за пам’ятника Пушкіну, що стоїть посередині.
19. Музей Котляревського
Цей музей-садибу відтворювали за акварельним ескізом Тараса Шевченка та планом садиби, що був знайдений в архівах. Виглядає садиба якоюсь несправжньою, але все зроблено дуже гарно та красиво.
20. Іванова гора.
Найкрутіше місце Полтави. Обов’язково треба відвідати. Хоча, я думаю, більшість туристів як раз сюди в першу чергу і їдуть. Навколо дуже красиво. Дивитися не передивитися: Біла альтанка, Ігорів камінь, відтворена дерев’яна Подільська вежа, пам’ятник Полтавській галушці, Свято-Успенський собор та просто гарна панорама міста.
21. Музей авіації та космонавтики
Маленький, але наче приємний музей. Як раз з тих, в які можна і в середину зайти. Багато часу не відійме, а щось цікаве можна для себе знайти. Як маленький бонус, поруч з музеєм стоїть пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну. Я думаю, що всі вже зрозуміли, що більшість цікавих місць Полтави якимось боком пов’язана з Полтавською битвою.
22. Храм Віри, Надії, Любові
Цей храм на честь великомучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії побудовано в 2002 році. Його чудово видно, до речі, з Іванової гори. Плюс храм стоїть як раз між Студентським парком та парком Перемога.
23. Парк Котляревського
Цей дуже маленький парк розташований в місті злиття двох великих вулиць. В території парку стоїть Пантелеймонівська церква. На мою думку парк цей треба відвідати вже коли все інше подивилися.
24. Сонячний годинник
Одного часу сонячні годинники стали дуже популярними і вони з’явилися в багатьох містах України. В Полтаві він спирається на великий гранітний трикутник. Годинник навіть забезпечили інструкцією: в яку пору року скільки треба додати/відняти, щоб вірно розрахувати час.
25. Садиба-музей Панаса Мирного
Зазвичай мені садиби-музеї не подобаються в принципі, але в цьому гарний дворик і взагалі так доглянуто, квіти ростуть, то можна одного разу і зайти.
26. Картодром Лтава
Зазвичай, в більшості міст картодроми виглядають як велика асфальтована площа, на якій за допомогою великою кількості скатів створюють трасу. В Полтаві навпаки справжній професійний картодром з довжиною траси 1050 метрів, який дозволяє проводити змагання не тільки на картах, а й на мотоциклах та авто.
Наче про все цікаве розповів. Можливо, щось забув, тоді прошу лишати свої коментарі. Нажаль для звіту своїх фото не вистачило, бо, хоч і був вже в Полтаві багато разів, проте фотоапарат з собою брав не завжди. Тож деякі фото довелося брати з наступних джерел: poltavahistory.org.ua, uk.wikipedia.org, mistaua.com, all-ukraine.com.ua, gpoltava.com, zov-24.livejournal.com.
Можна ще почитати:
-
Що варто побачити в Луганську-
Що варто побачити в Черкасах Оригінал цієї публікації знаходиться на
dreamwidth