Український правопис - дєди ваєвалє.

Jan 29, 2021 09:30


У світлі останнього скандалу навколо українського правопису доречним буде нагадати як в радянському союзі із ним воювали. Отож, в наступних статтях ви знайдете аргументацію і про «штучний відрив від російської мови», «мовний фашизм» та звичний «буржуазний націоналізм» на мовному фронті. Рекомендую:

Після 1917 р. вплив російської мови на українську Read more... )

правописание, правопис, лингвистика

Leave a comment

ueartemis January 29 2021, 07:40:49 UTC
Відносно вчорашньої події: єдина вада судового рішення в тому, що воно опинилося в контексті реваншу, що коїться зараз. Однак воно очевидно правосудне. Усі, хто слідкує за долею нової редакції в fb-спільнотах "Український правопис-2018" та "Проти правопису-2019", в курсі, що затверджували "новий правопис" із порушенням процедур, а сам його текст сповнений суперечностей і сумнівних "вольових" рішень.

Reply

ueartemis January 29 2021, 07:47:14 UTC
Трохи про вади можна почитати тут: https://ueartemis.livejournal.com/?skip=10&tag=Правопис
А у згаданих спільнотах ще аналізували й ілюстративну частину (є купа спотворених цитат і помилок набору).

Reply

tipa_bandera January 29 2021, 07:47:35 UTC
Мені теж не все сподобалось в новому правописі. Але я даю собі звіт, що в основному це через звичку. Але пряма історична аналогія наявна. Що тоді, що зараз йшла боротьба проти тих же конструкцій чи "діалектизмів, що віддаляють українську мову від російської". До речі, візуально до слова проєкт я вже звик, воно мені навіть подобається, хоча найбільше дратувало саме воно.

Reply

ueartemis January 29 2021, 07:50:38 UTC
"Проєкт" взагалі не питання правопису. Не існувало правила про це слово. А в новій редакції заради одного цього слова зламали параграф про обов'язкову йотацію -іє-.

Reply

tipa_bandera January 29 2021, 07:52:50 UTC
Чому це правила написання чи транслітерації не є питанням правопису?

Reply

ueartemis January 29 2021, 08:10:00 UTC
В тому й справа, що проект чи проєкт - це не про правило. Правило - це закономірність для окресленої групи слів. Звісно, можна прописати окреме правило про корінь -єкт-, але сенс? Його не було, тож слово було у компетенції орфографічних словників чи загальної логіки письма.
Тепер же є незрозуміло що, а не правило: довільна неоднорідна група слів із йотацією після голосної та коментарем, що буває йотація... а інколи НЕ буває. Це правило?

Власне, я хотів сказати, що проблема нової редакції в тому, що вона писалась від кількох фетишизованих слів. Нові правила в ній непродумані, бо ніхто не досліджував, що ж є панівним явищем, а що, хоч і гучним і відомим, але винятком. Наприклад, фемінітиви зараз прописані навспак: за буквою правила неможливо утворити традиційні форми, як-от мисливиця, видавниця, виборниця тощо.

Reply

invader_avenger January 29 2021, 10:25:13 UTC
жінкиня

Reply


Leave a comment

Up