Коллайдер видав неймовірну температуру

Jul 27, 2012 04:07



У виданні Science опублікована оглядова стаття, присвячена результатам роботи коллайдера RHIC. Це перший науковий інструмент для створення та вивчення кварк-глюонной плазми.

Кварки і глюони є будівельними блоками всього видимого речовини - від зірок і планет до людських тіл. Розуміння еволюції нашого Всесвіту неможливо без вивчення структури і динаміки цих частинок в чистому вигляді, тобто кварк-глюонной плазмі.

Роботи по зіткненню важких іонів були початі в 2000 році на RHIC, а останнім часом до неї приєднався і Великий адронний коллайдер (ВАК). Таким чином, вчені отримали доступ до самого загадкового і екстремального станом ранньому Всесвіті, хоча і в мікроскопічному масштабі.

Температури, які отримують при цих зіткненнях, досягають неймовірних значень - більше 4 трлн градусів за Цельсієм. Це дозволяє звільнити субатомні кварки і глюони, складові протони і нейтрони. Ця робота вже зробила перші сюрпризи. Так, з'ясувалося, що слабко взаємодіють кварки і глюони ведуть себе не як ідеальний газ, а як рідина з низькою в'язкістю, не зазнає тертя.

Іншим сюрпризом стало те, що математичні підходи із застосуванням положень теорії струн і чорних дірок можуть бути використані для опису деяких, здавалося б не пов'язаних систем, включаючи ідеальну рідина, отриману на RHIC.

Коли в 2010 році фахівці Великого адронного коллайдера почали свої перші експерименти з важкими іонами, вони в значній мірі підтвердили піонерські результати RHIC, включаючи рідини з низькою в'язкістю, хоча і при температурі на 30% вище, ніж на RHIC. І хоча БАК здатний додати шматочків в 14 разів більше енергії, RHIC може використовувати більш широкий список іонів міді, золота і урану, створюючи кварк-глюонную плазму з різними властивостями.

Наука и технологии

Previous post Next post
Up