Вчені створили «діру в часі»

Jul 16, 2011 17:18



Фізик Моті Фрідман (Moti Fridman) і його колеги з Корнельського університету (Cornell University), США, змогли створити «діру в часі», маніпулюючи зі швидкістю света.Публічная демонстрація цього досвіду здійснювалася онлайн 11 липня на сайті arXiv.org.

«Темпоральна діра» створювалася в оптико-волоконного кабелю за допомогою двох «тимчасових лінз», спеціальних кремнієвих пристроїв, створених раніше для прискорення переміщення інформації (у вигляді пучка фотонів) по оптоволокну.Частина світла, що проходить через лінзу, прискорюється, а частина, навпаки, починає рухатися повільніше. У результаті в кабелі виникає темний відрізок. Інша лінза, далі по ходу кабелю, збирає світло назад. Все, що відбувається в утворився темному відрізку, ніяк не фіксується.Тобто воно ніби пропадає в тимчасовій дірі.

Ця цікава аномалія проіснувала всього близько 15 трильйонних секунди. Теоретично, збільшення відстані між лінзами може збільшити цей час до цілої мікросекунди.Але не більше: подальшого збільшення розмірів «дірки в часі» заважає недосконалість обладнання.

Досвід Фрідмана з колегами став практичним підтвердженням теоретичних викладок команди Пола Кінлера (Paul Kinsler) з Імперського коледжу Лондона (Imperial College London), опублікованих в лютневому номері Journal of Optics («Оптичного журналу»).Кінлер каже, що 15 трильйонних секунди - це вже набагато більше, ніж він розраховував досягти при сучасному рівні технології.Для створення великих «тимчасових дірок» потрібні особливі метаматеріали, властивості яких будуть змінюватися не тільки в просторі (як у сучасних матеріалів), але і в часі.

Маніпуляції з оптичними властивостями предметів і матеріалів можуть здійснити багато мрій людства - наприклад, про «плащі-невидимці».До речі, не далі як у лютому стало відомо, що британським ученим вдалося створити такий плащ на основі кальциту, одного з найпоширеніших кристалічних матеріалів.

Іншим недавнім досягненням у цій галузі було створення метаматеріалу, який дозволяв приховувати об'єкти у видимому спектрі світла. Всі відомі раніше мета-матеріали працювали тільки для випромінювання в невидимому неозброєним оком діапазоні.Складність полягала в тому, що довжина хвиль невидимого спектру більше довжини видимих ​​хвиль. Структури нового метаматеріалу так малі, що дозволяють маніпулювати навіть такими короткими хвилями.

Наука и технологии

Previous post Next post
Up