Крим-2010. Частина шоста. Севастополь. Частина третя (Херсонес).

Dec 20, 2011 22:50

В Херсонес думав добиратися спочатку на авто, але потім передумав і правильно зробив, оскільки всі місця для паркування були забиті і була суцільна тиснява машин, бусом спокійніше для нервів.
В Херсонесі я також вже бував раніше, але тільки з екскурсією - що означає швидко, бігом і обмежено як в часі, так і в просторі, тому, на цей раз, виникло бажання пройтися самостійно, все оглянути навіть якщо і без пояснень екскурсовода, все одно основна маса того, що він розповідає - вилітає з вух.
Херсонес був заснований греками в VI ст. д. н. е. З грецької його назва логічно перекладається, як півострів, що чітко описує його географічне положення. Спочатку був істинно грецьким полісом з відповідними порядками, згодом під тиском скіфів, різних кочівників мусило просити допомоги у Понтійського царства, Римської імперії. Допомога надавалася, але це логічно супроводжувалося введенням вигідних тим чи іншим порядків. Згодом Херсонес був в складі Візантії, захоплений в 988 р. русичами на чолі з Володимиром Великим. Історія міста закінчилася зруйнуванням його в 1399 р. монголо-татарами, хоча по іншій версії - головною причиною занепаду вважається програш у конкуренції в сфері торгівлі з генуезькими містами.
Загально-наочне уявлення про те що, як і де може дати схема



Практично одразу за входом знаходиться одне з найцікавіших, як на мене місць- театр. Спочатку він виступав в якості театру, згодом, при Римі в ньому проводилися бої гладіаторів, ну а при прийнятті Християнства як офіційної релігії в місті - він як і все інше антично-мракобісне був зруйнований, а на території побудовано церкви. Ось що осталося з споруди, що побудована в ІІІ ст.. д.н.е.



Справа залишки церкви VI ст. н.е. , щоб мати більш точне уявлення - пояснювальна табличка



Саме цікаве - в наш час там також показують вистави, принаймні показували в 2010 р. Все чин-чинарьом - розклад, актори, якщо не підводить пам’ять - в репертуарі виключно твори античних «сценаристів» - отака вона історія, як то говориться, все повертається на круги своя - в давнину тут жили люди, зараз живуть, в давнину показували вистави, той зараз це роблять…сподіваюся, до боїв гладіаторів не повернуться…
Якщо йти далі класичним екскурсійним маршрутом то попадаєш до монетного двору від якого вціліли тільки підвальні приміщення. Будували тоді схоже без всяких скріплюючи розчинів - просто гарно шліфували здоровенні глиби та при їх розмірах і масі відсутність розчину для одноповерхових чи двохповерхових будівель була не особливо і критична.



Далі було помічено всякі залишки будівель зліва, годинні екскурсії туди не ходять, а самостійно, якщо є бажання насолодитися краєвидами залишків будівель старовинного міста можна завернути…







А тут схоже була церква:



Більш менш вціліла доволі велика споруда - яка, як було написано на супроводжуючій табличці виконувала функції міського водосховища:



Якесь воно маленьке…чи ні? Як на тій же табличці було написано - згодом воно було засипане сміттям, ще пізніше там стояла якась будівля, а тільки вже в відносно наші часи знов відкопали цю яму. Техніка побудови схожа на ту, якою побудований підвал монетного двору - старанно обтесані та підігнані брили, які пережили стільки віків.
В загратованому, довгому приміщенні розмістили відкопані залишки мозаїчних підлог храмів району VI ст.. нашої ери, хоча ті сітки не перешкода для бажаючих. Чомусь ця картина викликала в мене асоціації з Єгиптом, хоча там ні разу не бував:



Само-собою не можна не відвідати споруду, яка виступає символом Херсонесу, прославлену на весь світ старими версіями 1-гривневих купюр.



На шляху до неї зустрічається старовинне промислове підприємство по виробництву вина



на плоскій поверхні давився виноград і вичавлений стік стікав в ті ємності, з яких далі вибирався і проходив подальші етапи перетворення в вино.

Біля самої базиліки завжди фоткається, дивиться, лишає автографи і.т.д. і.т.п. купа народу, тому нормально сфотографувати її, без лишніх свідків, нема можливості. Вийшла колона без лишніх організмів.



Кому цікаво її загальний вигляд - на гривневій купюрі або в інтернатах фоток over 100500. Сам зажди думав що це вцілілий храм ще язичницьких часів, мабуть колонада цьому виною, але ж ні, більшість вчених сходиться на тому , що він побудований десь в районі VI ст.. нашої ери і був виключно християнський - крах моїм сподіванням побачити античний язичницький храм… Доля цеї базиліки була неоднозначна - спочатку зруйнована в X ст. н.е. , згодом зі старих частин зібрана на її ж території менша, але і менша було безповоротно зруйнована в XIV ст.. , ну а згодом це все багатство відкопали вчені, поставили впавші колони на місця, затащили залишки мозаїчних підлог в музеї і вона стала символом Херсонесу.

Ще види руїн Херсонесу







Помітив що часто руїни використовуються в якості своєрідного пляжу, оскільки бачив тут засмагаючий народ, і в це відвідування, і в минуле…частенько топлес. Ну, в принципі, залишки будівель створюють доволі великі закриті освітленні сонцем квадрати, а рідко якому туристу захочеться пошастати по віддалених від екскурсійних стежок маршрутах.

Здається ще одна невелика церква



Цікава квіткова рослинність на старих руїнах, виглядає просто фантастично



Тут же ж в бухті стоять кораблі ЧВ Росії



Повертаючись назад по вулиці Центральні було помічено якусь яму в землі, табличка свідчила що то підземна церква, не фоткав, але побував, нічого цікавого, просто руїни, але ж потім місцеві розповіли, що якщо побуваєш в ній, то знімаються всі прокляття… може не даремно в ню спускався? Для профілактики можна :)

На території Херсонесу існує діючий храм - Володимирський собор.


Будівництво цього собору було завершено в 1891, збудований теоретично в місці хрещення князя Володимира Великого. Під час 2-гої світової війни, після неї його само собою ніхто не відновлював, реставраційно-відбудовчі процеси почалися лише в кінці 90-х років,а відкрили заново в 2004 році. Він доволі цікавий - двоповерховий - заходиш потрапляєш в велике, повноцінне приміщення собору, але ж помічаєш сходи які ведуть кудись наверх і там помічаєш ще один шикарний собор, отакий він якийсь, 2 в 1.

І на останок оглянув міські мури та будівлі які знаходять під ними


Серед цих руїн десь повинні бути залишки казарми IV ст. д.н.е.

Міські ворота IV-II ст. д.н.е.



Кусок оборонної стіни




Як по стіні , так і по цій башті, да і інших оборонних спорудах помітно, що будувалися в один час, потім перебудовувалися з використанням уже іншої техніки… більш старовинна мені вкушає більше поваги свою циклопічністю - етакі здорові блоки ідеально пригнанні один до одного, а то все інше - етака подєлка на скору руку. Може я і не прав, але от таке враження склалося і все.

Башта Зенона - така сама картина більш старої кладки і «новодєла»



Огляд Херсонесу зовсім непомітно зайняв доволі багато часу і був закінчений на оборонних спорудах міста, які знаходяться зовсім недалеко від входу



Далі буде…

Херсонес, минуле, Севастополь, Крим, мандри

Previous post Next post
Up