Про коралі (для натхнення)

Mar 04, 2012 11:15

Щире намисто. Коралі. Українка, принаймні з Центральної України, ну ніяк не обійдеться без цієї прикраси. Як сотні років тому, так і зараз.

Сучасні мастери віддають данину минулому і збирають коралі творчо. Де-які з цих речей цілком спроможні стати родинним скарбом і передаватись із покоління в покоління...


Read more... )

традиційні прикраси, такі цікаві люди

Leave a comment

tana_sribna March 4 2012, 11:41:20 UTC
Так, антикварні, ті, що "бочечками", природного кольору, нефарбовані, найдорожчі, старі та цінні. Справді ціна від хмар низьких до високого неба (від кількох десятків доларів за низку). Але таких мало, тому в ціні. Багато задивляюсь на ЯМ, є сучасні максимально наближені до традиції. Це рожеві, губки ,але ніяк не коралова крошка, пофарбована у всі відтінки червоного. Пресований корал також не годиться. Багато на цю тему пишемо на "Вишиванці" http://vyshyvanka.ucoz.ru/forum/19-180-1, є посилання на майстерні.

Кора́лі - намисто із привозних коралових намистинок у вигляді циліндриків, або барилець, нанизаних на нитку. Кількість ниток у к. може бути від 1 до більш ніж 25. Кожна нитка зветься разок. Червоні коралі є традиційним елементом національного одягу українців.

В історичні часи вони набули найширшого розповсюдження в українських землях, хоча і залишалися молодоступними для біднішого населення, тому кількість ниток намиста і розмір намистин часто були показником достатку сім'ї. Найбільш престижним вважалося мати 24-25 ниток, з великими намистинами. Дорогі червоні коралі оброблялися у вигляді овалів, чи барилець. Більш дешеві коралі були невеликі, нарізані у формі маленьких циліндриків (колюче намисто). Часто, особливо у Карпатах, серед намистин коралів нанизували срібні, або й золоті монети з напаяним вушком для силяння (австрійські дукати або російські рублі). Від назви монет такі коралі називалися дукач. На Буковині така срібна монета звалася салба. За традицією, хрещений батько дарував дукач своїй хрещениці, коли їй виповнювався 1 рік, і та мала зберігати подарунок, надіваючи його переважно у свята. В східних українських землях на дукачі також нанизували великого металевого банта, прикрашеного емаллю або каменями. На Лівобережжі між коралями нанизували срібні намистини (рифи, пугвиці). Разом із ланцюжком та хрестиком рифи композиційно врівноважували великі металеві дукачі. У західних областях України срібні монети часом замінювали однією чи декількома металевими або фініфтевими іконками чи хрестиками. Багато народів світу вважають, що намисто має магічні властивості (зокрема воно оберігає від застуди, а розрив нитки провіщує господині нещастя). Ближче до 40 років жінки часто відмовлялись від носіння намиста. Жінки похилого віку якщо й носили намисто, то у незначній кількості й темного кольору.

Сьогодні, традиційні для України прикраси з червоних коралів можна побачити на багатьох жінках та чи не в кожній вітрині ювелірного чи сувенірного магазину. Їх роблять зі скелетів коралових поліпів. У народі, к. із справжніх коралів називали "добре намисто", "мудре намисто", "щирі коралі". Колонії поліпів дуже повільно ростуть на глибині в теплих водах Середземного моря та тропічної Атлантики. Кольору скелету (від блідорожевого через криваво-червоний до темновишневого) надає чистий оксид заліза тривалентного, який синтезують самі поліпи. Чорні ювелірні корали це не близькі родичі червоних, а просто схожий спосіб формувати скелет. У світі живе десь із 200 видів коралових поліпів зі скелетами, які придатні для виробнитства намиста, що ми звемо коралі. У зв'язку із хижацьким винищенням коралових поліпів і їх відмиранням внаслідок забруднення навколишнього середовища, та глобального потепління, продаж виробів із справжніх червоних коралів заборонений у деяких країнах, зокрема в Канаді. На сьогодні замість справжніх намистин із червоних коралових поліпів часто використовують намистини із фарбованих білих коралів, або синтетичних матеріалів (пластик, кераміка). http://uk.wikipedia.org/wiki/Коралі

Reply

tafulya March 4 2012, 15:37:46 UTC
Где-то читала, что наши давние кораллы были из тех, что добывались в Красном море, теперь их там просто нет, и потому точная современная копия просто невозможна. А хочется )) Но цены вгоняют в ступор.
Чуть раньше думать надо было, еще 10 лет назад, помнится, цены на специализированных барахолках были совсем другими (

Reply

tana_sribna March 4 2012, 16:04:22 UTC
Татьяна, уверена, здесь и спекулятивный момент, все-таки мода на этнику лет 5-7 назад только началась, сейчас утихает суматоха несколько, покупательская способность невелика, так что точно найдутся варианты.

Reply

tafulya March 4 2012, 16:16:21 UTC
Хм. Возможно. В любом случае столько я не готова тратить, так что подожду и посмотрю )

Reply


Leave a comment

Up