Краківський барбакан. Унікальний ляльковий міні-замок для оборони

Oct 16, 2015 11:15

Барбакан у Кракові - це кругле диво військової архітектури - має одразу кілька особливостей. По-перше, самобутня готично-лялькова конструкція (яка так милує око!).



По-друге, він «дожив» до наших днів у первісному оригіналному вигляді (що буває нечасто). У чудовому стані. Наперекір усім ворогам. Сьогодні - це невеличка фортеця, схожа на замок перед Старим містом Кракова. Власне, барбакан «відкриває» символічну браму до нього.
Простими словами, барбакан (з арабської «надбрамна вежа») - військова споруда для підсилення обороноздатності брами. З огляду на войовничий стиль життя усіх попередніх століть Європи такі будівлі були популярними на ті часи (зводили барбакани ще з ХІІІ ст.). Свій барбакан має Варшава, а найстаріший - у французькому місті Каркасоні.



Цю укріплену споруду розташовували за межами міських мурів перед брамою міста. Саме браму Св. Флоріана, одну з найменш захищених у Кракові натоді, барбакан і мав охороняти. З боку сучасного району Клепаж (де сусідом барбакану тепер є інший «військовий» об’єкт - монумент Грюнвальдській битві)...



...не було жодного захисту: ні тобі ріки, ні гірського ландшафту. От і звели барбакан.

Відтак, щоб потрапити до міста, треба треба було пройти підйомним мостом над широчезним ровом з водою до барбакану, зайти до будівлі, і тільки тоді спеціальним проходом ввійти до міської брами Св. Флоріана. У військовий час - це був єдиний вхід до Кракова. Оце броня!



Ще б пак. Спорудили краківський барбакан (він же рондель) у 1498-1499 роках для оборони від турків. За останнім словом середньовічної європейської військової фортифікації.

Тільки погляньте, діаметр барбакану 24,4 м, цегляні стіни завширшки 3 м, кілька поверхів зі 130-ма бійницями,..



...7 веж - чудові позиції для спостереження.



Чимало отворів просто у підлозі. Через них лили смолу на голови ворогам. Довкола цитаделі - рів завширшки 26 м і завглибшки 3 м, викладений плитами і залитий водою.



До барбакану - підйомний міст, від барбакану до міської Флоріанської брами -  спеціальний критий хід («шия»). А що всередині цієї фортеці? Порожньо.



А це для того, щоб у критичний момент зібрати там чимале військо.



А вже як билися охоронці барбакану-ронделя!... Приміром, один з вояків Мартин Орацевич під час Барської конфедерації поцілив самого російського командира. Але не кулею. Ні. Звичайним ґудзиком! Бо патрони вже натоді скінчилися. Про це свідчить пам’ятна дошка на одній зі стін барбакану.



...Якщо цей шедевр військової архітектури не знищили під час війни, то у мирному Кракові барбакан мало не неклав головою. Його просто хотіли знести!



Адже з часом політична ситуація змінилася. Мури і рови з водою поступово перетворилися на колоритне міське звалище. Від води немилосердно тхнуло. Тому австрійський імператор видав указ за санітарними нормами знищити барбакан, а рови засипати.



Тільки завдяки наполегливості архітектора і сенатора Фелікса Радванського у 1816 р. було все-таки врятовано барбакан, шматок міських мурів і три вежі. Як? Кмітливий Радванський висунув вагомий аргумент: після знесення барбакану і Флоріанської брами Краків буде беззахистний перед холодними північними вітрами. Мешканці хворітимуть на флюс, ревматизм, параліч та інші нечисті від хвороб.



Отак барбакан-рондель слугує вірою і правдою Кракову й досі. Тільки тепер як філія Міського історичного музею. Тут влаштовують виставки, лицарські турніри, бальні танці. Антураж ще той!



Адреса барбакану: ul. Basztowa.
Години роботи: 10:00-18:00.
Ціна квитка: - 6 злотих.

P.S. Довкола диво-барбакану суцільна естетика. Обабіч оригінальний пам’ятник польському видатному художнику Яну Матейко (встановлений 2013 р.).



А за кілька метрів від нього варто піднятися на залишки міських мурів, щоб побачити те, що охороняв барбакан. Ось вона. Вулиця Флоріанська.





Знаменитий Королівський шлях (саме ним їздив до «свого будинку» на Вавелі король). Дорога плавно виходить на Ринок Гловний. Маріїцький костел на Ринку вдалині... Е-е-е-х, поїхали.







краківські прогулянки, Польща (Poland), Краків (Cracow)

Previous post Next post
Up