Як не крути, а Київ не може похизуватися «карпатськими» гірськими схилами, відтак покататися тут можна тільки на невеликих трасах у Протасовому яру та Вишгороді. Їздити за 750 км у Карпати - неблизько й недуже дешево.
Утім ще років два тому ніхто й збагнути не міг, що урвища коло невеликого села Водяники Звенигородського району на Черкащині, всього за 200 км від Києва, перетворяться на новий гірськолижний комплекс, який дедалі більше набирає обертів.
По-перше, інтригує сам факт: гірськолижний комплекс у центрі України. Адже «гірськолижний» асоціюється все-таки з горами (Карпатами і т. д.), якими географічно центральна Україна похизуватися не може аж ніяк.
По-друге, їдемо на південь, одеською трасою, чисто тобі «на море». Які лижі?
По-третє, що далі, то більше занурюємося в класичну українську глибинку. Де тут новітні курорти? А заїхавши в непримітно-рівнинні Водяники із «сільмагом», надія геть пропала. Де тут гори з витягами?
«Лижні спуски» - нарешті читаємо на перехресті коло червоно-цегляної церкви Св. Миколая. Скромний напис на білому фарбованому вапном дерев’яному паркані веде сільською вуличкою ще метрів 500. На цьому сільська скромність закінчується..,
...і починається скромна чарівність націонал-буржуазії.
Зима - лижі - Водяники!
Спортивний комплекс - результат роботи природи (рівнинний ландшафт раптово змінюють глибокі урвища) і австрійських, російських та українських архітекторів. Побудувало його - і далі розбудовує - приватне підприємство «Сиріус». Як запевняють, комплекс працюватиме цілий рік. Наразі зимова інфраструктура представлена 4-крісельним витягом «Dopelmayer» завдовжки 350 м...
... та бугельним - 370 м.
Комплекс має три лижні траси - 550 м, 600 м та 700 м (одна з яких на стадії обладнання) з перепадом висот до 100 м. Якщо протяжність і крутизна трас не є перевагою Водяників, то перший, як стверджують, в Україні «Сноу Парк» - траса з трамплінами для сноуборду - одна з основних фішок комплексу.
У перспективі має бути дві лінії трамплінів та пайп (спеціальна U-подібна траса для катання на сноуборді).
Перші в цьому сезоні змагання з фристайлу «Rome park contest» ознаменували відкриття «Сноу Парку».
Вартість підйому на «кріселці» у вихідний день - 10 грн..,
...на «бугелі» - 6 грн., дитячий (до 6 р.) - 4 грн. Абонемент на весь вихідний день - 175 грн. Можна винайняти інструктора (130 грн./год. - кажуть, персонал стажується в Буковелі) або покататися на квадроциклі чи іншій «сніготехніці».
Щодо лижного прокату, то вибір спорядження поки що скромний, на відміну від цін. Тому скористалися
прокатом у Києві (для порівняння: Київ - 60 грн./доба, Водяники - 70 грн./год.). Така основна
цінова політика .
Сніг тут за мінусової температури 5 градусів обіцяють усю зиму. Адже є три гармати, які, коли не впадуть справжні опади - розпорошать штучні.
А ратрак забезпечить ідеальне снігове покриття.
І навіть ранні зимові сутінки не обмежать задоволення від катання - освітлення трас хороше. А на варті здоров’я відвідувачів - цілодобова медична допомога.
На перспективу планують створити умови для комфортного навчання початківців: лижну школу, навчальний витяг, дитячий майданчик, сноутюбінг.
Звісно, Водяники - не Карпати з Буковелем і Драгобрадом, тож лижні аси злегка підсміюються.
Утім, якщо збираєшся стати на лижі вперше або удосконалити свої вміння - не надто круті (особливо коло бугельного витягу) схили Водяників саме воно. Та й просто для відпочинку у вихідний день - непоганий варіант. Відтак, немаючи подібних «лижних» аналогів у центральній Україні, комплекс поволі стає монополістом.
Де поїсти?
При активному русі й свіжому повітрі апетит з’являється мимоволі. До послуг зголоднілих відвідувачів легкі перекуски та обіди пропонує тутешній заклад харчування «Вітер» (кажуть, на спусках часом дмуть дуже сильні вітри - звідси й назва)..,
...та «Колиба». Чому саме на Черкащині, яка славна козацтвом, гетьманщиною і загалом геть інший регіон України, має бути гуцульська колиба? Цим особливо тут не заморочуються. Обслуговуючий персонал з тутешнього і навколишніх сіл ще не дуже адаптувався до такого напливу людей і рівня обслуговування (хоча роботу персоналу на витягах можна оцінити позитивно). Чай тут коштує - 10 грн., за порцію шашлику просять 50 грн.
Також мають попит яблучні чіпси в пакетиках. Їх продають мешканці Водяників одразу коло трас у «поліетиленовому» наметі. А ще кажуть можна придбати заморожені фрукти тутешнього заводу.
Де переночувати?
Якщо приїхавши «на оглядини» вам сподобалося, то до питання «де переночувати?» доведеться підійти креативно. Банально винайняти номер за пару метрів від спусків у готелях поки що не вдасться:
...усі 3-5 готелів саме в процесі будівництва (тому, переважно, приїжджають сюди якомога раніше і починають роз’їжджатися десь о п’ятій вечора). Найпростіший варіант - винайняти помешкання у селян за ціною 100 грн./доба з людини, можна домовитися й про харчування. Інформація про таке житло є
на сайті комплексу і просто на парканах у селі.
Для любителів комфорту - у Звенигородці (за 17 км) є готель
«Колос» та дещо більший вибір пропонують
Черкаси (за 130 км).
«Нью-Васюки»-Водяники
...Відносно невелика черга на «бугель» доволі швидко просувається.
- А що то за будиночок віддалік комплексу? - цікавимося у персоналу коло витягу, щоб скоротити час.
- Та то... гмг... той... будинок господаря області...
Віддаємо квиточок (до речі, квитки тут ще виписують «від руки»).
-...і церква поруч - усе разом, але люди із села до церкви теж ходять, - не вгаває сільський дядечко, якому, либонь, так і кортить побалакати.
Свято-Вознесенський храм - максимально наближена копія козацької церкви VII ст. - розкинувся разом з млинами просто в полі.
А віднедавна
Водяники
обзавелися ще й власним
гербом,
а гірськолижний курорт..,
...кажуть, увійде до туристичного маршруту «Золота підкова Черкащини». Земельні ділянки наразі тут мають попит, житло дорожчає. У селі, яке донедавна покидали власні мешканці, тепер з’явилася робота. Тож раптово Водяники стали перетворюватися мало не на «Нью-Васюки».
Як доїхати?
Переважно добираються до Водяників на власному транспорті - від Києва трохи більше 200 км (приблизно 3 год. їзди). Є два основні варіанти: одеською трасою до Жашкова (150 км), а далі селами (60-70 км). Саме на другому відрізку шляху, прямо «на дорозі», примостилися такі популярні останнім часом
Буки з мальовничим скелястим каньйоном. Щоправда, пік його краси припадає на теплу пору року, але взимку можна помилуватися замерзлими витребеньками води та снігу.
Інший варіант дороги - з Білої Церкви на Таращу. Але! За обох варіантів водій однозначно повинен мати досвід «зимового» водіння, адже дорога глибинкою і без снігу з льодом бажає кращого, а з ними і поготів.
За браком власного авто можна скористатися «лижним» трансфером до Водяників. Прямих маршрутів громадського транспорту з Києва до села поки що немає.
Якщо добралися, то автостоянка приблизно на 200 машин одразу коло лижних трас безкоштовна.
Телефони гірськолижного комплексу у Водяниках: (097) 954-96-48, (044) 484-64-02.
Залишайтеся! Поїдемо далі.