День Бабака. Groundhog Day. День Бабака. Groundhog Day. ...
https://visitpa.com/live-stream-phils-prediction Live Video з тієї самої гірки (працює під час діставання бабака о 7:25 по їхньому, періодично потрібно заходити і перевіряти :) )
Вважається, що в цей день потрібно спостерігати за бабаком, що вилазить зі своєї нори. За його поведінкою можна судити про наближення весни. Згідно з повір'ям, якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і спокійно залишає нору - значить, зима скоро закінчиться і весна буде рання. Якщо ж день сонячний, бабак бачить свою тінь і ховається назад у нору - буде ще шість тижнів зими.
На українському ТБ в цій послідовності інколи плутаються :)
У США і Канаді найбільш відомі:
- Панксатонський Філ (Punxsutawney Phil, головний в темі, про нього лінк з відео і мова), живе на Індичій гірці в містечку Панксатоні (Punxsutawney) в Пенсільванії. Його попередники працюють на цій посаді з 1886, коли витягнутого з нори бабака-метеоролога НЕ зажарили і зжерли, а зробили зіркою фестивалю. Містечко і бабак стали відомими після фільму «День бабака». Точність прогнозу слабенька - прогноз бабака збувся лише в 39% випадків.
- Віартонський Віллі (Wiarton Willie),
- Статен-Айлендський Чак (Staten Island Chuck),
- Шубенакадський Сем (Shubenacadie Sam),
- Бальзакський Біллі (Balzac Billy),
- Бабак Джимі (Jimmy the Groundhog),
- Генерал Борегард Лі (General Beauregard Lee),
- і багато інших, безвинно спіймпних і, можливо, навіть з'їдених.
В Україні це:
- Тимко II - слобожанський байбак (бабак), живе на біологічній станції Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна в с.Гайдари, Харківщина,
- Мишко - галицький бабак, з 2009 р. живе у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі. Галицького Мишка в 2016 році змінила бабачиха Маруся.
Вчора в новинах вже показували пробудження якогось з українських бабаків. Але це якось рано. Бо по теорії прогноз працює тільки на широті Пенсільванії, тому що, при переміщенню з півдня на північ дата пробудження від сплячки зміщується на один день на кожні 12 км, і на іншій широті діставати бабака з нори потрібно в інший день.
2 лютого за Григоріанським календарем західні християнами Європи відзначають Стрітення Господнє. Свято встановлене на згадку про зустріч в Єрусалимському Храмі Дитятка Ісуса з праведним старцем Симеоном. Погоду саме в цей день вважали відповідальною за початок весни. Популярна стара шотландська приказка: If Candlemas Day is bright and clear, there'll be two winters in the year - «Якщо День Стрітення сяючий і чистий, то буде дві зими на рік».
Були часи (в стародавньому Римі), коли їжак працював бабаком, а пізніше, в стародавній Німеччині - борсук. Саме переселенці з Німеччини і замінили звичного їм борсука на місцевого бабака та створили цю фішку публічного витягування звіряток на потіху роззявам.