Ось і все. Мешканці Шулявки вже можуть забути про існування кінотеатру ім. Довженка на проспекті Перемоги, 24-А, який так любили місцеві жителі та який був тривалий час чи не єдиним культурним осередком в мікрорайоні.
З 20 липня 2010 року почалось знесення кінотеатру, замість якого буде побудовано черговий 15-поверховий торгово-розважальний центр.
Сумна новітня історія кінотеатру ім. Довженка починається з 2002 року, коли місцева влада вирішила продати перший комунальний кінотеатр в приватні руки.
Покупець - ТОВ «Торговий Дім «Супермаркет-93» купив у ФДМ цілісний майновий комплекс кінотеатру ім. Довженка у вересні 2002 року за 3,73 млн. гривень. В договорі купівлі-продажу кінотеатру зазначалось, що власник зобов’язаний забезпечити збереження основного виду діяльності - кінообслуговування населення.
ДОВІДКА
ТОВ «Торговий Дім «Супермаркет-93»
Ні адреси, ні телефону цієї фірми у відкритому доступі немає.
Володіє акціями ЗАТ «Правекс-Лізинг». Власник казіно-клубу «Шамбала».
Володіє майновим комплексом КП «Кінотеатр ім. Довженка».
Співзасновником ТОВ «Торговий Дім «Супермаркет-93» є офшорна компанія Ванторія Трейдінг Лтд (Кіпр), яка також заснувала ТОВ «Правекс-Брок», ТОВ «Комерційні системи», ВАТ «Комерційна біржа нерухомості «Крістіна».
Всі зазначені підприємства входять в групу «ПРАВЭКС», що контролюється чинним мером Черновецьким Л.М.
З огляду на специфіку діяльності покупця, не є дивним те, що після продажу кінотеатр ім. Довженка припинив свою діяльність в якості кінотеатру та був перебудований у нічний клуб «Шамбала». При цьому жодних інвестицій новий власник в розвиток кінотеатру не здійснював.
У зв’язку з цим у червні 2005 року регіональне відділення Фонду держмайна у м. Києві направило позов до Господарського суду м.Києва з проханням повернути кінотеатр у державну власність. Фонд зазначив, що організація, яка викупила кінотеатр, протягом 2002-2004 років не виконала зобов’язань з інвестування перебудови і його розвитку на суму 12,257 млн. гривень. У серпні 2005 р. вимоги ФДМУ про розірвання договору були задоволені судом в повному обсязі. Постановою Апеляційного Господарського суду від 26 вересня 2005 р. рішення міського господарського суду було скасовано. Вищий господарський суд України підтримав зазначену постанову, а на звернення ФДМУ до Генеральної прокуратури України щодо її підключення до розгляду справи та подання матеріалів до Верховного Суду України було отримано відповідь, що Генпрокуратура не бачить для цього підстав. Оскільки все це відбувалось у 2006 році, після «обрання» Київським міським головою Черновецького Л.М., така лояльність Генпрокуратури та судових органів до порушника умов договору купівлі-продажу легко пояснюється.
Таким чином, було фактично узаконено продаж комунального майна за копійки (цілісний майновий комплекс загальною площею 2 тис. 904 кв.м. всього по 240$ за кв.м!) з наступною відмовою від головних умов продажу - майбутнє інвестування розвитку кінотеатру. З цього моменту кінотеатр фактично було втрачено для громади міста.
Заяви ТОВ «Торговий дім «Супермаркет-93» у 2006 р. про намір виконати умови договору в частині внесення прострочених інвестиційних зобов’язань до кінця 2009 р. виявилися брехливою завісою для його справжніх намірів. 24 грудня 2009 року більшість депутатів міськради надала згоду продовжити на 5 років термін проведення реконструкції кінотеатру ім.Довженка.
Отже, починаючи з 2002 року місцеві жителі позбавлені кінообслуговуванням, оскільки з продажем та закриттям кінотеатру ім. Довженка в мікрорайоні Шулявка взагалі відсутня можливість для жителів відвідати кінотеатр.
Ми вважаємо, що таке неефективне використання майна територіальної громади міста Києва порушує насамперед права простих жителів, культурні потреби яких нехтуються владою. В мікрорайоні існує потреба в продуктових магазинах, поліклініці (для літніх людей), тому ж кінотеатрі, місцях для паркування автомобілів. Натомість згідно з проектом на місці старого кінотеатру виросте 15-поверховий офісно-торгово-розважальний центр з боулінгом, бутіками, а також офісним центром.
Чи багато місцевих жителів завітають в бутіки та в боулінг? Чи будуть вони працювати в тих багатоповерхових офісах? Чи враховує проект прокладення додаткових чи оновлення існуючих комунікацій? Думаю, відповідь на ці питання очевидна. Мікрорайон ризикує бути запрудженим автомобілями відвідувачів нової висотки, що ускладнить життя всіх жителів навколишніх будинків. Міські каналізаційні та енергетичні мережі зазнають додаткового навантаження, а їх можливості та термін служби не є безмежними.
Але громада не має бути пасивною та мовчки спостерігати, як звужується життєвий простір для пересічних жителів. Громадська організація «Я, ТИ - КИЇВ» скерувала до Генеральної прокуратури та першому заступнику голови КМДА письмові запити щодо ситуації з кінотеатром ім. Довженка, зокрема, щодо інформації про забудовника, отриманий містом економічний ефект від втрати кінотеатру, наявність погодження реконструкції (а фактично - знищення) кінотеатру з відповідними установами.
Ми також пропонуємо висловити зацікавленим жителям мікрорайону своє відношення до дій місцевої влади щодо кінотеатру.
Володимир Руденко
Please