Жмудь продолжает стучать молотком по мине.

Jul 22, 2021 19:11

Ответ пресс-секретаря МИД Беларуси А.Глаза на вопрос БелТА о принятии Литвой поправок
к закону «О правовом положении иностранных лиц» 22 июля 2021 г.

БелТА: Тема миграции на протяжении многих последних лет по понятным причинам не теряет актуальности во всем мире ( Read more... )

Европка, Литва, соседушки, отморозки, демократия

Leave a comment

stanislav_05 July 22 2021, 17:19:34 UTC
Насоўвалася бяда. З аднаго боку крыжакі, з другога - татара-мангольская навала.
І што з таго, што ад татар паўночна-заходнім, беларускім княствам удалося адбіцца, што ў першай бітве пад Крутагор'ем татарская цьма пабегла ад мячоў войска, якім кіравалі Скірмунт і Ракутовіч, што ад Слуцка іх адбіў Слуцкі князь, ад Крычава бязведамны Іванка, хутчэй за ўсё нават просталюдзін. Краіна знемагла. Вядома, на баку літоўцаў, па гэтай прычыне, была ваенная сіла, але затое яны і княствы беларускай тэрыторыі былі добра азнаёмлены адзін з адным.

Яднанне ўласна літоўскіх земляў (Жэмайціі і Аўкштайціі) з землямі беларускімі стала гістарычнай неабходнасцю. Рускія княствы былі захоплены татарамі, якія былі страшнай пагрозай для княстваў паўночна-заходняй Русі. З поўначы і Беларусі і Літве пагражаў Лівонскі ордэн, з захаду пагражаў тэўтонскі - страшная пагроза самаму існаванню як літоўцаў, так і славян.

Без яднання было не жыць. Без яднання заставалася толькі адно: знікнуць, згінуць, не пакінуўшы нават імя на твары зямным.

Надвигалась беда. С одной стороны крестоносцы, с другой - татаро-монгольское иго.
И что с того, что от татар северо-западным, белорусским княжествам удалось отбиться, что в первой битве под Крутогорьем татарская орда побежала от мечей войск во главе со Скирмунтом и Ракутовичем, что от Cлуцка их отбросил Слуцкий князь, от Кричева безвестный Иванка, скорей всего вообще простолюдин. Страна изнемогала. Понятно, на стороне литовцев, по этой причине, была военная сила, но зато они и княжества белорусской земли были хорошо известны друг другу.

Объединение собственно литовских земель (Жемайтии и Аукштайтии) с белорусскими землями стало исторической необходимостью. Русские княжества были захвачены татарами, которые были страшной угрозой для княжеств северо-западной Руси. С севера и Беларуси, и Литве угрожал Ливонский орден, с запада угрожал тевтонский - страшная угроза самому существованию как литовцев, так и славян.

Без объединения было не жить. Без объединения оставалось только одно: исчезнуть, погибнуть, не оставив даже имени на лице земли.
https://stanislav-05.livejournal.com/857887.html

Reply


Leave a comment

Up