Цього року заплановано близько 50 тактичних навчань із командними пунктами бригад (полків) та основними підрозділами зенітних ракетних військ, близько 25 тактичних навчань із зенітними ракетними батареями полків, озброєних ЗРК «Бук-М1», і майже 35 тактико-спеціальних навчань із підрозділами забезпечення
На початку минулого року секретар РНБО Олександр Турчинов неодноразово заявляв, що 2016 року одним із пріоритетів Ради національної безпеки та оборони стане відновлення українських сил протиповітряної оборони. Адже, за його словами протягом тривалого часу відбувалося системне знищення Збройних Сил України, і найбільших утрат зазнали саме сили протиповітряної оборони: зенітно-ракетні комплекси мали дуже великий попит за кордоном, тому їх знімали з бойового чергування й продавали.
І справді торік зенітним ракетним військам керівництво держави та Збройних Сил України приділило чимало уваги. Зокрема, було відновлено й передано у війська три комплекси С-300. На них наші інженери встановили деякі новинки й доопрацювання з використанням нової елементної бази вітчизняного виробництва. Також потрібно сказати, що 2016 року зенітні ракетні війська повернули в практику виконання мобільних дій підрозділами стаціонарних ЗРК С-300. Протягом року здійснено більше як 10 таких маневрів. Загалом відбулося понад 100 тактичних навчань і 1300 імітованих пусків ракет по цілях.
Наймасштабніші з них відбулися в грудні минулого року в Херсонській області. Тоді, зокрема, було здійснено контрольно-льотні випробування зенітних керованих ракет комплексу С-300 із залученням значної кількості особового складу та військової техніки всіх родів військ Повітряних Сил. Бойові обслуги підрозділів зенітних ракетних військ відпрацювали практичні завдання з бойовими та імітованими пусками зенітних керованих ракет по повітряних цілях - безпілотних літальних апаратах типу ВР-3 «Рейс», які імітували політ крилатої ракети. Загалом успішно здійснено 16 пусків зенітних керованих ракет. Усі цілі вражено. Навчальні завдання виконано в повному обсязі.
До речі, пуски відбувалися з відновленої та модернізованої на вітчизняних підприємствах оборонного комплексу техніки та озброєння. І одразу після контрольних льотних випробувань ЗРК С-300 стали на бойове чергування в системі протиповітряної оборони держави.
Як зазначив начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко, Збройні Сили зробили потужний крок у підвищенні своєї боєздатності та набутті спроможностей із захисту своєї держави.
До речі, ці навчання викликали бурхливу реакцію з боку Російської Федерації, яка заявила, що Україна готується завдати удару по їхній території та що вони збиватимуть наші ракети. Однак стрільби відбувалися тільки в повітряному просторі України, над відкритим морем, із суворим дотриманням усіх норм міжнародного права.
Треба сказати, що цим навчанням передувало створення тимчасового майданчика для бойових стрільб із ЗРК С-300 та «Бук-М1». Адже через окупацію Криму в нас такої можливості не було. Тому відповідно до указу Президента України було здійснено велику роботу для створення в Одеській та Херсонській областях державного полігона з випробувань реактивних артилерійських комплексів, зенітно-ракетного озброєння, авіаційних засобів ураження.
Тож, маючи полігон для практичних стрільб основним штатним озброєнням, зенітні ракетні війська і 2017-го продовжать нарощувати свою бойову спроможність. За словами командувача Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-полковника Сергія Дроздова, для забезпечення злагодження зенітних ракетних підрозділів нинішнього року заплановано близько 50 тактичних навчань із командними пунктами бригад (полків) та основними підрозділами (окремі зенітні ракетні дивізіони й зенітні ракетні дивізіони), близько 25 тактичних навчань із зенітними ракетними батареями полків, озброєних ЗРК «Бук-М1», і майже 35 тактико-спеціальних навчань із підрозділами забезпечення.
Крім того, відбудеться тактичне навчання з бойовою стрільбою визначених підрозділів, озброєних ЗРК С-300, на полігоні «Шабла» Республіки Болгарія під час багатонаціонального навчання «Сейбер Гардіан-2017». Сторони вже обговорили сценарій, який планують відпрацювати. Найближчим часом буде визначено потенційний склад сил і засобів учасників, питання матеріально-технічного забезпечення, пов’язані з плануванням тактичних навчань.
Також цього року відбудеться тактичне навчання з бойовою стрільбою підрозділів, озброєних ЗРК «Бук-М1», під час контрольних льотних випробувань зенітно-керованих ракет на полігоні «Ягорлик» у Херсонській області.
2017 року заплановано відремонтувати партію зенітних ракетних комплексів та автоматизованих систем управління.
Роман ВУС