Україна не виконала вимоги Європейського суду з прав людини

Jan 08, 2011 17:30


Запись опубликована Громадський спротив України. Пожалуйста, оставляйте комментарии там.


Спливає час, в який Європейський суд з прав людини своєю постановою зобов’язав Україну розв’язати проблему невиконання рішень національних судів. Експерти констатують, що вимоги Страсбурга залишаються невиконаними.

Українці завалили Європейський суд з прав людини скаргами на невиконання рішень національних судів. Нерідко в Україні на виконання окремих рішень людям доводиться чекати роками. А тим, кому увірвався терпець, після років очікування, звертаються до суду у Страсбурзі. Як це було у справі „Іванов проти України”. Колишній військовий Юрій Іванов впродовж чотирьох років не міг домогтися виконання рішення українського суду і отримати належні йому компенсації з виходом на пенсію. Відтак, колишній військовий звернувся до Європейського суду. У січні 2010 року суд відреагував на ці порушення, вказавши Україні, що проблема має системний характер. У своїй постанові щодо справи Юрія Іванова, суд не лише став на його бік, призначивши моральну компенсацію, але й зобов’язав Україну впродовж року налагодити систему виконання рішень українських судів.

Безнадійні борги

Фактично до 15 січня 2011 року Україна мала б запровадити у своїй правовій системі механізм, який би захищав від тривалого невиконання судових рішень. Однак цього не сталося, заявив в інтерв’ю Deutsche Welle керівник Харківської правозахисної групи Євген Захаров. „Виконати це пілотне рішення у повному обсязі держава не зможе, - каже правозахисник, бо є законодавчі вимоги, які не дають можливості виплачувати борги за судовими рішеннями, які набрали чинності”.

Приміром, в Україні досі діє мораторій для підприємств-боржників, які згідно із законом, спочатку повинні погасити свої заборгованості перед державою, а вже потім перед людьми, пояснює правозахисник. Таких людей є тисячі, додає Захаров. Вчителі, медики, військові та колишні працівники збанкрутілих підприємств - люди, які чи не найчастіше потерпають від невиконання судових рішень в Україні, роками очікуючи на виплати.

«А віз і нині там»…

На постанову Європейського суду Україна відреагувала розпорядження Кабінету міністрів, ще під керівництвом Юлії Тимошенко. В розпорядженні виписано поквартальний план заходів задля усунення недоліків з виконання рішень національних судів, каже юрист Фонду „Право і демократія” Андрій Бурий. Але практично цим документом все і обмежилося, каже правозахисник, поступу у проблемі не видно. „Важко сказати, що систему виконання рішень налагоджено. Немає жодних реформ у виконавчій службі, нормативних актів, які б врегульовували процедуру виконання рішень національних судів, зрештою і коштів немає”, - зазначив Андрій Бурий.

Щоправда, в інтерв’ю виданню „Голос України” міністр юстиції України Олександр Лавринович зауважив, що з огляду на згадане „пілотне рішення” Європейського суду, міністерство розробляє концепцію змін законодавства задля забезпечення безумовного виконання певної категорії судових рішень впродовж розумного терміну. Утім, коли вона буде розроблена, міністр не уточнив.

Автор: Галина Стадник, редактор: Євген Тейзе, Німецька хвиля

Європейський суд з прав людини, Захаров Євген, СТАТТІ, Харківська правозахистна група, Судова влада, Порушення прав людини, Міжнародні новини, Порушення права на справедливий суд, Іноземні ЗМІ

Previous post Next post
Up