У Литві мають намір встановити пам'ятник Юзефові Пілсудському

Aug 17, 2010 22:58


У Европейському Парку міста Друскінінкай мають намір встановити пам'ятник Юзефові Клеменсу Пілсудському - маршалові Польщі, засновникові польської армії, першому голові відновленої польскої держави, яку він відродив після 123 років небуття.  
У цьому литовському курортному місті Пілсудський за життя часто відпочивав. Ініціатором увічнення маршала став міський голова Річардас Малінаускас. Він вважає, що оцінювати роль Пілсудського в історії повинні історики, хоча підкреслює, що маршал був тісно пов'язаний з містом, тому не бачить приводів для того, щоб його пам'ять не була б тут увічнена. "Ми не кажемо, що його треба за щось прославляти, але він тут жив, він тут був. Мова не йде про місце культу, мова йде про місце пам'яті" - відзначає Малінаускас.
Ю.Пілсудський намагався відродити польсько-литовську федеративну державу на кшалт Речі Посполитої Обох Народів. Цей задум у 1920-1922 роках частково реалізувався у створенні так званої "Республіки Серединна Литва", але у самій Литві ці плани не знайшли підтримки. 
Рішення встановити пам'ятник викликало протест тих, хто вважає Пілсудського ініціатором анексії Віленського краю Литви (1919-1939), який нарівні із Сталіним та Гітлером є найбільшим ворогом Литви та литовців. Литовський евродепутат Вітаутас Лансберґіс вважає, що польський державний діяч Юзеф Пілсудський для литовців є уособленням нещастя та великої кривди. "Литовці завжди асоціюватимуть Пілсудського із захопленням Вільнюса" - заявляє "патріарх литовської незалежности". Тимчасом, литовський політолог та історик Владас Сірутавічус стверджує, що до планів увічнення пам’яті польського маршала в Друскінінкаї слід ставитися нейтрально. Адже, незважаючи на розбіжності навколо постаті Пілсудського, останнім часом переважає тенденція комерціалізації історії, коли певні місця особливо активно відвідуються певними групами туристів. 
Протягом багатьох років найбільшою групою закордонних туристів, що відвідують Друскінінкай, є саме поляки. Минулого року на цьому литовському курорті відпочивало 26 тисяч гостей з Польщі. Минулого року у містечку Пайесліс, що неподалік  міста Кедайняй, була відреставрована могила баби маршала Пілсудського - Теодори Пілсудської з роду Бутлерів.
У 1936 році серце маршала Пілсудського було поховане у могилі його матері Марії з роду Біллевичів на кладовищі Роса у Вільному (Вільнюсі), а тіло було віддано землі у замку Вавель (Краків). За місяць до смерті, він був відвертим зі своїм ад'ютантом: "Я програв своє життя. Мені не вдалося створити вільну від росіян Україну". 
Джерела : baltic-course.com  regnum.ru  polskieradio.pl  newworldencyclopedia.org
Розлогіше про Пілсудського та його роль у польсько-українських  взаєминах на:  exp21.com.ua  dt.ua  memory.gov.ua  day.kiev.ua



Єдиний меморіальний камінь маршалові Пілсудському, що зберігся на території Білорусі. Був встановлений у 1935 р. в с. Будьки (нині - Мінська область). Зараз знаходиться на території районної електростанції у містечку Вілейка.

Наша історія, Всесвітня історія

Previous post Next post
Up