Дослідники з NASA і Міністерства енергетики США оголосили про цікаву знахідку, яка може стати ключем до розгадки Всесвіту. Магнітний альфа-спектрометр (AMS), встановлений на Міжнародній космічній станції, виявив частинки, які можуть бути складовою темної матерії. Невивчена субстанція становить значну частину маси Всесвіту. До цих пір вченим не вдавалося виявити темна речовина.
Отримані дані вказують на темну матерію. На вивчення нам буде потрібно час, - заявив головний дослідник AMS Семюел Тінг в ході прес-конференції.
Гіпотези про існування темної матерії будуються з 1930 року, коли астрономами було відмічено, що деякі зірки і скупчення галактик не рухаються на швидкостях, розрахованих виходячи з кількості видимої матерії. Теорія припускає, що існує прихована маса, що робить вплив на космічні тіла. Проблема в тому, що її ніяк не вдавалося виявити. Пізніші дослідження зміцнили цю теорію: сьогодні вчені припускають, що більше 80 відсотків матерії у Всесвіті утворено «чорним» речовиною.
Альфа-магнітний спектрометр вартістю 2 мільярди доларів призначений для пошуку темної матерії шляхом збору високоенергетичної радіації або так званих космічних променів з подальшою їх сортуванням на клас частинок, який, імовірно, утворюється після зіткнення і руйнування двох частинок темної матерії.
Протягом перших 18 місяців після запуску AMS проаналізував 25000000000 космічних променів і виявив більше 400 000 позитронів, які є слідами чорної енергії. Вчені задоволені знахідкою, однак остаточних доказів існування темної матерії у них поки немає.
Протягом найближчих місяців AMS дасть нам однозначну відповідь на питання, чи є ці позитрони сигналом темної матерії, або вони мають інше походження, - говорить Тінг.
Спіймані позитрони також могли утворитися всередині зірок, так званих пульсарів, хоча всі сліди вказують на темну матерію.
AMS - спільна ініціатива 56 наукових інститутів з 16 країн. Управління проектом здійснює команда Космічного центру Джонсона в Х'юстоні (Техас, США) під керівництвом Семюеля Тінга, лауреата Нобелівської премії з фізики, вченого з Массачусетського технологічного інституту і Європейської організації з ядерних досліджень (CERN). Очікується, що AMS пропрацює 10-18 років, збираючи близько 16 мільярдів космічних променів щорічно.