Виставка японських ляльок

May 25, 2018 12:29

Різномантні виробники змагаються між собою, випускаючі нові серії, моделі, типи ляльок. Є ляльки, що зображують немовлят, інші, наприклад, зображають підлітків-монстрів, треті - модників ті модниць. І ми давно звикли, що ляльки - це іграшки для дівчаток.

У же японців все не як у людей. Це стосується і ляльок. Ось чому мене зацікавила ця виставка. Але про все по порядку...



Є в Гданську музей етнографічний. Захований серед дерев Олівського парку, він чекає на відвідувачів.



Те, що там проходить виставка японських ляльок я знав мало не з початку березня. Проте, все якось не траплялось нагоди відвідати її. В одну з пятниць я вирішив покласти цьому край. Чому саме пятниця? Ось ця фотографія досить красномовно дає відповідь.



Ляльки. Початок

Достеменно невідомо, коли японці почали робити ляльок, але очевидно, що мова йшла не про розваги - тут би вижити. Красою теж ніхто не переймався, бо від ляльки вимагали одного - захищати свого власника. Вони виконували роль амулетів від народження і до самої смерті. Неналежне поводження з лялькою накликало гнів богів, якого боялись так, що навіть придумали процес кремації для ляльок аби лише не викидати їх. До речі, він і зараз актуальний.





Але час збігав, культурна експансія Китаю принесла на острів буддизм, даосизм, фен-шуй, зрештою, писемність. Китайці вірили, що поєднання двох трійок дуже поганий знак. Логічно, що апогей усіх нещасть припадає на третій день третього місяця - 3 березня. Японці подумали-подумали і вибрали цей день, щоб святкувати День дівчат. З Святом хлопців - 5 травня - все вийшло трохи по-іншому. В травні починались сільськогосподарські роботи і японські аграрії проводили різні ритуали, які мали підвищити врожайність рису - основного харчового продукту. Так обряди для захисту від злих сил поволі перейшли в дитячі свята - Хінамацурі (Свято дівчат) і Танго но секу (Свято хлопців). Але головна роль в них належала лялькам. Звісно, що це дуже спрощений погляд, але він трохи пояснює, як і чому виникали різні види ляльок.

Ляльки Муша

Муша - це такий різновид ляльок, які представляють легендарних воїнів чи героїв, видатних воєначальників або самураїв. Зазвичай виставляються з нагоди Дня Хлопця і відносяться до часів самурайських, зображаючи самих цих воїнів в їхніх лаштунках.



Мініатюра самурайської зброї



Генерал Тойотомі Хідейосі. Цей селянин почав свою службу, як носій санділіїв, але кмітливість допомогла йому стати одним із самих видатних військово-політичних лідерів Японії.  Спочатку пітримував розповсюдження християнства на острові, а потім сам же і заборонив його.


Лучник


Ляльки xіна

Зазвичай дарувались дівчинці дідусем та бабусею по материнській лініі перед Святом дівчинки (hina matsuri). Така лялька малу слугувати амулетом, котрий захищає дівчину від нещасть та хвороб. Також цей вид ляльок часто повязують сімейним оберегом і дарують молодятам. При цьому даруватися може цілий набір, а кількість елементів в ньому прямо пропорціональна ціні.



Малий імператорський двір



Імператриця


Її чоловік, імператор


Поштова листівка


Ляльки Ішо

Період з 1600 по 1868 рік вважається золотою епохою японської культури - його ще називають період Едо. Внутрішні війни скінчилися і почався справжній бум. Економіка росла, формувалась національна ідея, державотворчі процеси били ключем, зароджувався середній клас. Гіркі катаклізми і нещастя змінились відносно безтурботними часами. Самураї перестали перестали мірятися мечами. Натомість почали змагатися в поезії. Гейші активно їх надихали. Театр кабукі ставав дедалі популярнішим. Одним словом, формувалась та самобутня культура, яка у нас однозначно асоціюється з Японією. Саме тоді формується концепція укійо, "мінливого світу", тобто наповнення життя задоволеннями та емоціями. В таких умовах з'являється новий різновид ляльок - Ішо.

Дівчинка з журавлем


Дівчинка з гілкою Танабата

Свято мальви


Маіко з намистом


Придворна дама з собачкою


Ляльки гошо

Зображали дітей в їхньому ранньому віці під час забав.

Ляльки Манекі

Кіт з піднятою лапою, гостинний кіт. Істотним є те, яка лапа здійнята догори. Якщо у кота піднята ліва, то успіх будете супроводжувати гостя, якщо права - господаря.


Ляльки Дарума

Їх пов'язують с буддиським монахом Даромую. Цей наполегливий ченець так поринув у медитації, що у нього відсохли ноги. Далі він попросив, аби йому відтяли руки, бо вони заважали йому концентруватися. А ще згодом він позбувся повік, щоб сонливість його не турбувала. Японці вірять, що такі ляльки допомагають людині досягти поставленої мети. Напередодні Нового року купують таку ляльку, але без очей. Потім загадують бажання і малюють тільки ліве око, як символ концентрації на визначеній меті. Коли омріяну мету досягнуто ляльці домальовують праве око. Після чого її відносять в спеціальний храм, де на освяченій землі ляльку піддають кремації.






Наукові факти

До 1945 офіційна історія Японії базувалась на традиційній міфології. В школах діти учили, що країна була створена двома деміургами. А першим імператором був Дзіму, правнук богині Сонця Аматерасу. Так шкільна програма цементувала віру учнів в те, що влада країни має божественне походження. Лялька, що зображає імператора Дзіму.


А це його прабабуся, сама Аматерасу.


Ось таке воно було, моє знайомство зі світом японської ляльки

Польша, Поморье, Балтика, Сопот

Previous post
Up